Czy Bitcoin to nadal dobra inwestycja

Czy Bitcoin to nadal dobra inwestycja

Czy Bitcoin to dzisiaj dobra inwestycja ? Bitcoin od pewnego czasu zyskuje coraz większą popularność. Nieustannie rośnie także świadomość społeczna na temat kryptowalut. Bitcoina wyróżnia jednak duża i zarazem szybko rosnąca wartość. Niektórzy określają ten fenomen jako “bańka”, która ma niedługo pęknąć. Bitcon jednak od początku swojego istnienia radzi sobie świetnie i nic nie zwiastuje załamania cenowego. Określenie “bańka” też według mojej oceny jest lekko chybione, ze względu na wolność, która cechuje wszystkie kryptowaluty.

Od czego zależy cena bitcoina

Bitcoin nie jest przez nikogo odgórnie regulowany. Sztucznie zawyżyć jego cenę można głownie poprzez nadmierny popyt. Z kolei odwrotna sytuacja, powodująca spadki cen, jest podyktowana zwiększeniem podaży. Najlepiej pokazuje to ostania nadwyżka ilości Bitcoina na rynku i związany z tym spadek ceny. To jednak nie oznacza odwrócenia trendu. Niższa cena zachęci więcej osób do inwestowania w Bitcoina, a to z kolei wpłynie na odbicie ceny, która ustanowi kolejne rekordy. Należy także pamiętać, że ilość Bitcoina jest ograniczona.

Dlatego właśnie ja bym uważał z określeniem “bańka”. Bitcoin bardziej przypomina wirtualne złoto. Nie jest też obciążony kredytami, tak jak miało to miejsce w przypadku krachu z 2008 roku, spowodowanego kryzysem na rynku nieruchomości.

Tak więc, aby doszło do nagłego załamania ceny, musiałoby się na rynku znaleźć bardzo dużo Bitcoinów i jednocześnie mało chętnych do ich zakupu. Podaż musiałaby znacznie przewyższyć popyt, a to jest bardzo mało prawdopodobne. Cena będzie rosła przynajmniej do momentu wydobycia wszystkich Bitcoinów.

Czy cena Bitcoina będzie rosnąć w najbliższych latach

Prognoza dla Bitcoina na najbliższe lata wygląda obiecująco. Ustalenie sztywnego ograniczenia na 21 mln sztuk wywiera nieustanną presję deflacyjną. Coraz więcej ludzi wierzy w Bitcoina. Bitcoin to także pewnego rodzaju sprzeciw wobec regulowanym rynkom walutowym i światowemu mainstreamowi finansowemu. Kryptowaluty z roku na rok stają się modniejsze i nieustannie zyskują na popularności. Bitcoin staje się coraz bardziej pożądany, a to z pewnością będzie pozytywnie wpływało na jego wartość.

Bitcoin jest poza zasięgiem Urzędów Skarbowych i organów ścigania

To czyni Bitcoina idealną przechowalnią pieniędzy. Niektórzy mówią nawet o możliwości prania pieniędzy, lecz ja z takim twierdzeniem byłbym ostrożny. Aby wyprać pieniądze, zazwyczaj część środków trzeba stracić. Natomiast Bitcoin to nie pralnia, lecz anonimowa inwestycja. A to oznacza, że po osiągnięciu zysków związanych z wzrostem kursu i tak należy udowodnić, skąd ten zysk pochodzi. Tak więc jedynie ewentualny zarobek mógłby podlegać zalegalizowaniu poprzez wypranie. Jeśli natomiast mówimy o roli przechowalni, to o fakcie posiadania Bitcoina świadczy jedynie ciąg wygenerowanych znaków, znany tylko posiadaczowi kryptowaluty. Zatem dobrze ukryty portfel Bitcoina stanowi jedną z najlepszych form ukrycia majątku. To jednak budzi uzasadniony niepokój organów ścigania i Urzędów Skarbowych, które są bezradne wobec przestępczych majątków ukrytych za pomocą Bitcoina.

Bitcoin to anonimowa inwestycja

Można go kupić nawet w automacie na ulicy. Zakup bez potrzeby podawania danych umożliwiają także stacjonarne kantory np. w Warszawie. Do wygenerowania portfela też nie potrzeba podawać żadnych danych. Jest to kolejny atrybut, który dominuje nad tradycyjnymi walutami. Posiadanie czyichś danych stanowi pewien rodzaj ograniczenia wolności. Budzi to sprzeciw społeczny. W dobie agresywnej Czwartej Rewolucji Przemysłowej, ludzie bardziej zaczynają cenić swoją prywatność i będą dążyli do odzyskania utraconych bądź ograniczonych w ostatnich latach praw. Dlatego takie narzędzia jak Bitcoin, które są synonimem wolności, będą zyskiwały coraz większą popularności. W konsekwencji postępujący rozkwit zainteresowania Bitcoinem będzie nieuchronnie wpływał na wzrost jego ceny.

Bitcoin nie jest regulowany

I ta właśnie cecha nie podoba się instytucjom finansowym. Bo wszystko nad czym nie można zapanować budzi pewien niepokój. Dlatego osoby związane z finansami, chociaż prywatnie niejednokrotnie inwestują w Bitcoina, oficjalnie przed nim przestrzegają i na pewno nie zachęcają do kupowania. Wynika to z bardzo prozaicznego powodu. Instytucje tego typu promują głównie swoje produkty, na których ryzyko straty dla sprzedawcy jest relatywnie niskie lub wręcz zerowe. A Bitcoin jest wolny. Nawet najlepsi analitycy nie są w stanie przewidzieć jego krótkoterminowych ruchów. To z kolei utrudnia bardzo lubiane w świecie finansów spekulacje.

Coraz więcej firm umożliwia realizowanie płatności za pomocą Bitcoina

W ostatnim czasie Elon Musk ogłosił, że za Teslę będzie można zapłacić za pomocą Bitcoina. Tesla działa w dużej mierze dzięki zaufaniu inwestorów. Należy przypomnieć, że Tesla jeszcze niedawno przynosiła straty, a dopiero w 2018 roku pojawiły się pierwsze konkretne zyski. Pomimo tego, na akcje amerykańskiego producenta samochodów elektrycznych chętnych nigdy nie brakowało. Dlaczego ? Dlatego, że inwestorzy wierzyli w Elona Muska. Teraz Elon Musk wierzy w Bitcoina i na pewno pociągnie za sobą całą armię nowych inwestorów, co zresztą już się dzieje. W następstwie tego kolejni przedsiębiorcy będą otwierali się na Bitcoina, podnosząc w ten sposób popularności tej ponadnarodowej waluty.

Podsumowanie

Nie wiadomo kto, dlaczego i w jakim celu stworzył Bitcoina. Nie wiadomo także co się stanie jak wszystkie Bitcoin zostaną już wydobyte i pula dobije do 21 mln – czyli oczko. Wiadomo jednak, że ta pierwsza kryptowaluta stała się głównym i zarazem kultowym narzędziem sprzeciwu wobec światowej finansjery. Bitcoin wymknął się całkowicie spod kontroli. Może to określenie nie jest do końca precyzyjne. Bitcoin nigdy nie był pod niczyją kontrolą. Jest anonimowy tak samo jak jego posiadacze. Jednocześnie obserwując ciągłe wzrosty jego kursu, nie sposób nie stwierdzić, że jak na razie Bitcoin to nie tylko bardzo dobra inwestycja, ale także bezpieczna lokata kapitału.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *