Czy można nosić krawat bez marynarki

Czy można nosić krawat bez marynarki

Czy można nosić krawat bez marynarki ? Ogólna zasada brzmi NIE. Ale zależy to od sytuacji i od reszty garderoby.

Wybierając formalny garnitur należy pamiętać, że tworzy on jedną całość. W takiej opcji jedynie siedząc przy biurku możemy mieć na sobie samą koszulę i krawat, ale już przechadzając się w pracy po korytarzu powinniśmy założyć marynarkę.

Czy można nosić krawat bez marynarki ? Tak, ale tylko w NASA

Czy można nosić krawat bez marynarki
Inżynierowie NASA. Misja Apollo 13.

Jest jednak branża, która łamie trendy i pozwala nawet na noszenie koszuli z krótkim rękawem albo z podwiniętymi rękawami i do tego krawat. Z łatwością możemy przywołać obrazy inżynierów lotnictwa w NASA w latach 60. XX wieku i do dziś pozostaje to popularnym kodem ubioru w tym zawodzie. Wynika to ze względów praktycznych ponieważ inżynier wykonuje czasami prace fizyczne, a krótki rękaw zapobiega ubrudzeniu koszuli. Są to jednak pracownicy umysłowi i dlatego obowiązuje ich pewien dress code.

Rozwiązania, które są dopuszczalne, ale ja ich nie polecam

Sama koszula

Jeśli nie lubicie ani krawatów ani marynarek to już lepiej założyć samą koszulę z rozpiętym kołnierzykiem. Do takiego zestawu dobrze wkomponują się lekkie spodnie bawełniane z bocznymi kieszeniami. Wtedy ubiór będzie nadal formalny ale w bardziej sportowym tego słowa znaczeniu.

Koszula i sweter

Aby uzyskać jeszcze lepszą równowagę powagi i swobody możecie rozważyć założenie koszuli i krawata, a także swetra w serek jako warstwy zewnętrznej. Chociaż w takim zestawie strój nadal będzie wyglądał na niekompletny, to jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż tylko krawat i koszula.

Dla tych co krawat i koszula to jedyny sensowny ubiór

Jeśli już upieracie się przy takim rozwiązaniu to te dwa elementy muszą być bardzo dokładnie dobrane. Koszula powinna być typu slim z bardzo małym marginesem luzu. Do tego wąski krawat z grubą teksturą splotu z grenadyny lub dzianiny. Również swobodne wzory, takie jak kropki, kratka i niektóre odmiany pasków są dopuszczalne pod warunkiem, że wzory oraz kolory między koszulą a krawatem są harmonijne. Do takiego zestawu wybrałbym bawełniane chinosy w fasonie slim fit, sięgające delikatnie za kostkę lecz nie dotykające buta. Buty typu mokasyny, loafersy czy żeglarskie. Skarpety typu “invisible socks”, które w całości chowają się w naszych butach po ich założeniu dodadzą sportowego charakteru. Należy jednak podkreślić, że nie będzie to strój kompletny i nie do końca stylowy.

Złota zasada brzmi, że krawat nosimy zawsze z marynarką, a marynarkę nie koniecznie z krawatem

W sytuacjach gdy krawat jest wymagany powinniśmy dobrać grubość oraz materiały zarówno koszuli jak i marynarki odpowiednio do panującej temperatury. W tym przypadku nasza górna garderoba to jedna całość. Każda zmiana będzie skutkowała mniejszym lub większym, ale jednak brakiem stylu.

Jeśli szukacie więcej stylowych propozycji, zajrzyjcie Tutaj.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.