Długi lot samolotem a zakrzepica żył głebokich

Długi lot samolotem a ryzyko zakrzepicy żył głebokich

Jak długi lot samolotem wpływa na ryzyko zakrzepicy żył głebokich

Badanie WHO wykazało, że ryzyko zakrzepicy żył głębokich (ang. deep vein thrombosis, DVT ) wzrasta 2- do 3-krotnie po lotach długodystansowych, trwających ponad 4 godziny. Dotyczy to także pozostałych siedzących form podróży.

Tak więc, jeśli podróżujesz przez 4 godziny lub dłużej samolotem, pociągiem, autokarem lub samochodem, zastosuj się do poniższych wskazówek , aby zmniejszyć ryzyko zakrzepicy żył głębokich.

Ubranie

Noś luźne, wygodne ubrania. W szczególności skup się na skarpetach i spodniach, aby nie miały mocnych ściągaczy. W ten sposób ułatwisz – a przynajmniej nie utrudnisz – przepływu krwi przez naczynia. Nie zapomnij o zdjęciu butów na pokładzie. Pomoże to odpocząć Twoim stopom. Trzymaj jednak buty w zasięgu wzroku tak abyś mógł/ła je szybko założyć w razie wystąpienia sytuacji awaryjnej. Tutaj http://www.zarobasy.pl/jak-przezyc-katastrofe-lotnicza/ opisałem jak ważne jest prawidłowe obuwie.

Ćwiczenia zapobiegające zakrzepicy

Wykonuj ćwiczenia na łydki przynajmniej co pół godziny.

  • Podnieś pięty, trzymając palce na podłodze, a następnie opuść je 10 razy. Napinaj łydki za każdym razem gdy pięty są w górze.
  • Następnie oprzyj stopy na piętach, a pozostałą część stopy podnieś i opuść 10 razy. Rób to tak jak byś chciał/ła dotknąć palcami do piszczeli. Postaraj się za każdym razem chwilę przytrzymać palce w górze. To pozwoli napiąć przednie mięśnie goleni.
  • Kolejne ćwiczenie nazywam „wycieraczki”. Polega ono na oparciu stóp na piętach i zataczanie półkoli palcami. Duże palce u stóp muszą spotykać się ze sobą, a potem oddalać. To samo zrób opierając stopy na palcach i zataczaj półkola piętami na zewnątrz i do środka. W każdej serii wykonaj po 10 ruchów.
  • Jeśli masz więcej miejsca przed sobą możesz rozruszać kolana, prostując je pod przednim fotelem i zginając pod swoim.

Spacer po pokładzie samolotu

Nie można także zapomnieć o częstym chodzeniu. Krótka przechadzka po pokładzie pozwoli rozprostować stawy. Podczas spaceru można zrobić kilka przysiadów, które poprawią krążenie i pomogą przepompować krew z dolnych partii ciała.

Pij dużo wody

Prawidłowe nawodnienie organizmu zmniejsza ryzyko powstania zakrzepu oraz podtrzymuje prawidłowe stężenie elektrolitów.
Nie pij alkoholu oraz napojów zawierających kofeinę. Alkohol i kofeina to środki moczopędne, a więc będą wywierały odwrotny efekt do zamierzonego. Pasażerom długiego lotu zależy na dobrym nawodnieniu, a nie na pozbyciu się płynów z organizmu. Dlatego pamiętaj o piciu dużej ilości wody.

Rozważ Heparynę

Jeśli podróż będzie dłuższa niż 6 godzin i jesteś w grupie ryzyka poprosić lekarza o receptę na heparynę drobnocząsteczkową. To najskuteczniejszy preparat przeciwzakrzepowy.

Kto jest najbardziej narażony na DVT związaną z podróżą?

Niektóre schorzenia oraz inne czynniki mogą zwiększać ryzyko zakrzepicy żył głębokich podczas długich podróży. Należą do nich:

  • osoby z historią zakrzepicy żył głębokich lub zatorowości płucnej
  • pacjenci onkologiczni
  • po udarach
  • z chorobami serca
  • osoby z dziedziczną skłonność do powstawania zakrzepów
  • po niedawnych zabiegach operacyjnych – zwłaszcza brzucha, okolicy miednicy lub nóg
  • osoby z dużą nadwagą
  • kobiety w ciąży lub w ciągu 6 tygodni od urodzenia
  • pacjenci przyjmujący leki zawierające estrogeny, takie jak HTZ (hormonalna terapia zastępcza) lub złożone tabletki antykoncepcyjne

Jeśli uważasz, że grozi Ci dodatkowe ryzyko zakrzepicy żył głębokich, przed podróżą skonsultuj się ze swoim lekarzem rodzinnym. Być może będziesz musiał/ła podjąć dodatkowe środki ostrożności, takie jak noszenie skarpet lotniczych lub pończoch uciskowych podczas podróży.

Skarpety lotnicze i pończochy uciskowe podczas podróży

Jeśli jesteś w grupie ryzyka, noszenie pończoch uciskowych lub skarpet lotniczych podczas podróży trwających 4 godziny lub dłużej, może pomóc w zapobieganiu zakrzepicy żył głębokich.

Pończochy lub skarpetki mają zwykle długość do kolan, ale mogą również sięgać do uda. Ich działanie polega na delikatnym nacisku na nogę i kostkę. Wspomagają w ten sposób przepływ krwi.

Pończochy uciskowe i skarpety lotnicze są dostępne w różnych rozmiarach z różnymi poziomami kompresji. Pończochy klasy 1 mają najniższy ucisk (przy ucisku 14-17 mm Hg w kostce) i są ogólnie wystarczające, aby zapobiec DVT podczas podróży samolotem.

Ważne jest także prawidłowe noszenie pończoch uciskowych. Źle dopasowane mogą, dodatkowo zwiększyć ryzyko zakrzepicy żył głębokich. Dlatego przed zakupem, zasięgnij – od farmaceuty lub innego pracownika służby zdrowia – porady dotyczącej rozmiaru i prawidłowego dopasowania.

Pończochy uciskowe i skarpety lotnicze można kupić w aptekach, na lotniskach oraz w sklepach medycznych.

Aspiryna a podróż samolotem

Aspiryna hamuje tylko jeden z mechanizmów krzepnięcia płytek krwi, ten którego konsekwencją jest udar lub zawał serca. Do zakrzepicy prowadzi natomiast tzw. krzepnięcie osoczowe, czyli kaskada zdarzeń, na którą aspiryna nie ma wpływu. Dlatego nie powinno się jej zażywać przed lotem w celu zmniejszenia ryzyka zakrzepicy.

Leki do samolotu

Weź ze sobą na pokład leki przeciwbólowe i przeciwalergiczne oraz rozkurczające mięśnie gładkie. Personel pokładowy większości linii lotniczych jest przeszkolony w zakresie udzielania pierwszej pomocy, a apteczki samolotowe są wyposażone w podstawowe medykamenty. Lepiej jednak być przygotowanym na każdą ewentualność. W końcu będziesz ponad 10 km nad ziemią.

Podsumowanie

Lot samolotem nie musi wpływać na ryzyko powstania zakrzepicy żył głebokich. Istnieją środki farmakologiczne oraz skuteczne naturalne metody zapobiegania temu niebezpiecznemu schorzeniu. Aby móc w pełni cieszyć się podróżą lotniczą, należy tylko przestrzegać kilku zasad oraz zadbać o kondycję naszego ciała.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *