Jak bezpiecznie kupić używany samochód

Jak bezpiecznie kupić używany samochód

Aby bezpiecznie kupić używany samochód, często zaczynamy od rozmowy telefonicznej. Przed wykonaniem połączenia dobrze jest przygotować sobie listę pytań, żeby nie pominąć żadnych istotnych kwestii. Wszystkie odpowiedzi sprzedawcy też powinniśmy zanotować aby wraz z informacjami zamieszczonymi w ogłoszeniu móc wyrobić sobie właściwy pogląd. Warto też pamiętać aby nie umawiać się ze sprzedawcą na konkretną godzinę. Na przykładzie poniższej rozmowy z odpowiednim zestawem pytań spróbujemy zinterpretować potencjalne odpowiedzi.

Dzwonimy !

Po wymianie uprzejmości i upewnieniu się, że ogłoszenie jest wciąć aktualne pytamy się o przeszłość samochodu, ilu miał właścicieli. Nie jest dla nas korzystne jeśli samochód często przechodził z rąk do rąk. W takim wypadku istnieje ryzyko, że każdy unikał wydatków i nie były wykonywane żadne bieżące naprawy, ani zalecane okresowe przeglądy. Istotne jest też to jak długo obecny właściciel jest w posiadaniu samochodu i dlaczego chce go sprzedać. Na tej podstawie wywnioskujemy, czy po prostu nie chce pozbyć się problemu.

Naprawy blacharskie

Następnie pytamy czy samochód uczestniczył w jakiś kolizjach i czy były przeprowadzane naprawy blacharskie. Tutaj Sprzedawca może odpowiedzieć :

  • a) TAK, My wtedy pytamy: Czy jest jakaś dokumentacja od rzeczoznawcy lub zdjęciowa i co dokładnie było naprawiane. Dokumentacja naprawy pozwala nam na oszacowanie jej zakresu i rozmiaru. Tym samym mamy wyobrażenie co do wartości i stanu samochodu. Musimy także pamiętać, że każda kolizja w przeszłości może mieć znaczący wpływ na funkcjonowanie biernych i czynnych systemów bezpieczeństwa.
  • b) NIE
  • c) JA NIE MIAŁEM ŻADNEJ KOLIZJI, A CZY BYŁO COŚ W PRZESZŁOŚCI TO NIE WIEM BO NIE ZNAM SIĘ NA SAMOCHODACH. Taka odpowiedź powinna w nas wzbudzić szczególną czujność, ponieważ większość właścicieli pojazdów zazwyczaj wie jaki jest ich stan techniczny.

Naprawy mechaniczne

Kolejne pytanie to; czy były wykonywane jakieś naprawy mechaniczne ? Ważne jest, aby ewentualne naprawy właściciel mógł potwierdzić fakturami, ponieważ wtedy uzyskujemy pewność, co i kiedy było naprawiane lub wymieniane. Istotne jest to szczególnie w przypadku elementów podlegających wymianom okresowym. Najważniejszym takim elementem jest pasek rozrządu, który w przypadku zerwania narazi nas na duże koszty naprawy silnika. Faktury mają także znaczenie przy takich elementach jak koło dwumasowe, sprzęgło, klocki i tarcze hamulcowe oraz – w mniejszym stopniu – elementy zawieszenia. Znając datę wymiany lub naprawy możemy wstępnie przewidzieć żywotność danego podzespołu.

Przebieg

W następnej kolejności pytamy o przebieg samochodu i czy jest to potwierdzone książką serwisową. Przebieg samochodu z Polski możemy sprawdzić na stronie https://historiapojazdu.gov.pl/ . Jeśli jest książka serwisowa, możemy sprawdzić jej autentyczność. W tym celu prosimy sprzedawcę, aby podyktował nam nazwę oraz adres warsztatu z pieczątek w książce. Takie informacje możemy zweryfikować dzwoniąc lub wysyłając maila do wskazanego warsztatu. Jeśli warsztat jest za granicą, z pomocą może nam przyjść Tłumacz Google. W przypadku gdy pojazd nie ma książki serwisowej przebieg możemy zweryfikować po numerze VIN w większości autoryzowanych serwisach danej marki. Nawet jeśli historia serwisowa będzie niepełna to na jej podstawie możemy obliczyć przebieg. Czasami bywa tak, że historia serwisowa urywa się kilka lat wcześniej, a samochód już wtedy miał większy przebieg niż obecnie podawany przez sprzedawcę.

Kraj pochodzenia

Następnie interesuje nas pochodzenie pojazdu, a zatem czy był kupiony jako nowy w kraju czy został sprowadzony z zagranicy. Jeśli samochód jest sprowadzony, to należy zapytać się, czy są jakieś dodatkowe opłaty, a także skąd został sprowadzony i kiedy. Jest to o tyle istotne, że nie chcielibyśmy kupić przerobionego samochody angielskiego w cenie europejskiego. Na podstawie tych informacji możemy też oszacować przybliżony przebieg pojazdu. Informacje te możemy zweryfikować po numerze VIN. Jeśli auto przyjechało do Polski kilka miesięcy temu, sprzedawca a dopiero teraz wystawił je na sprzedaż, to należy się zastanowić, czy zwłoka w czasie nie wynikała z konieczności przeprowadzenia poważnej naprawy.

Cena i spotkanie

Podczas rozmowy telefonicznej zaczynamy też wstępną negocjację ceny, która otworzy nam drogę do ostatecznego jej ustalenia na niższym poziomie. Powinniśmy także uzyskać od sprzedawcy adres pod jakim samochód się znajduje oraz dowiedzieć się w jakim przedziale czasowym można go obejrzeć. W ten sposób wyeliminujemy ewentualne ryzyko z szybkim przygotowaniem pojazdu do sprzedaży i tym samym ukrycie ewentualnych wad. Jeśli po przyjeździe pod adres okażę się że silnik w samochodzie jest ciepły należy poczekać aż wystygnie. Musimy sprawdzić jego pracę w całym zakresie dozwolonej temperatury. Tutaj opisałem jak dokładnie obejrzeć używany samochód.

Takie przygotowanie do rozmowy pomoże nam zaoszczędzić czas i pieniądze oraz bezpiecznie kupić używany samochód. Ograniczy także poszukiwania do uczciwych i rzetelnych sprzedawców, a powyższe wskazówki pozwolą nam na ich solidną weryfikację.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *