Jak bezpiecznie podróżować w czasie ciąży

Jak bezpiecznie podróżować w czasie ciąży

Większość kobiet może bezpiecznie podróżować w czasie ciąży. Należy jednak zachować odpowiednie środki ostrożności. Dlatego warto zastanowić się nad celem oraz czasem podróży i wybrać odpowiednie ubezpieczenie. Dwie pierwsze kwestie mają niebagatelne znaczenie zdrowotne, o czym będzie szerzej w niniejszym artykule. Trzecia sprawa dotyczy Twoich finansów, ponieważ warunki umowy ubezpieczeniowej, w zależności od firmy, mogą nie zezwalać na podróż w danym okresie ciąży.

Gdziekolwiek się wybierasz, dowiedz się, jakie placówki opieki zdrowotnej znajdują się w miejscu docelowym, na wypadek gdybyś potrzebowała pilnej pomocy medycznej. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą dokumentacji medycznej macierzyństwa, aby w razie potrzeby móc przekazać lekarzom istotne informacje.

Upewnij się, że Twoje ubezpieczenie podróżne obejmuje wszelkie ewentualności, takie jak opieka okołoporodowa, przedwczesny poród oraz koszty zmiany daty podróży powrotnej w przypadku rozpoczęcia porodu. Zapoznaj się także z wytycznymi NFZ na temat opieki medycznej poza granicami Polski.

W jakim okresie ciąży podróż jest najbezpieczniejsza

Aby bezpiecznie podróżować w czasie ciąży należy wybrać odpowiedni okres. Niektóre kobiety wolą nie podróżować w pierwszych 12 tygodniach ciąży z powodu nudności i wymiotów oraz uczucia zmęczenia. Ryzyko poronienia jest również wyższe w ciągu pierwszych 3 miesięcy, niezależnie od tego, czy podróżujesz, czy nie.

Z kolei podróżowanie w ostatnich miesiącach ciąży może także być męczące i niewygodne z uwagi na obwód brzucha. Dlatego wiele kobiet uważa, że najlepszy czas na podróż służbową lub wakacje to połowa ciąży, czyli od 4 do 6 miesiąca. I mają rację, bo jeśli Twoja ciąża nie ma żadnych komplikacji, to nie ma powodu, dla którego nie możesz podróżować bezpiecznie, o ile zastosujesz odpowiednie środki ostrożności.

Oto kilka ogólnych wskazówek, które zapewnią Tobie i Twojemu dziecku zdrowie podczas podróży.

Podróż samolotem w ciąży

Latanie nie jest szkodliwe ani dla Ciebie, ani dla Twojego dziecka. Jednak dla bezpieczeństwa, przed każdym lotem powinnaś zasięgnąć porady lekarskiej i omówić wszelkie problemy zdrowotne oraz ewentualne powikłania ciąży.

Szansa na przedwczesny poród jest naturalnie wyższa po 37 tygodniu (po 32 tygodniu, jeśli nosisz bliźnięta). W związku z tym, niektóre linie lotnicze nie pozwalają na lot w tych okresach. Dlatego przed kupnem biletów dowiedz się u wybranego przewoźnika jakie są postanowienia regulaminu w tej sprawie. Może to zaoszczędzić rozczarowania oraz nieprzyjemnej sytuacji na lotnisku.

Po 28 tygodniu ciąży linia lotnicza może poprosić lekarza prowadzącego o pismo potwierdzające termin porodu i stwierdzające, że nie jesteś zagrożona powikłaniami.

Podróże na dalekich trasach (dłuższe niż 4 godziny) wiążą się z ryzykiem wystąpienia zakrzepicy żył głębokich. Jeśli już musisz odbyć taki lot to zadbaj o prawidłowe nawodnienie organizmu i wykonuj ćwiczenia, mniej więcej co 30 minut. W aptece możesz kupić także pończochy uciskowe oraz pończochy podtrzymujące, które pomogą zmniejszyć obrzęk nóg. Jakie ćwiczenia wykonywać podczas lotu samolotem i jak zapobiec zakrzepicy opisałem tutaj.

Szczepienia podróżne, gdy jesteś w ciąży

Większość szczepionek wykorzystujących żywe bakterie lub wirusy nie jest zalecana w okresie ciąży. Wynika to z obawy, że mogą one zaszkodzić dziecku. Jedynie nieżywe (inaktywowane) szczepionki są bezpieczne dla kobiet w ciąży.

Jednak niektóre żywe szczepionki można rozważyć w okresie ciąży, jeśli ryzyko zakażenia przewyższa ryzyko szczepienia. Powinnaś wziąć to pod uwagę jeśli już musisz podróżować do obszarów wymagających takich środków prewencji.

Niemniej jednak kobiety w ciąży powinny unikać regionów świata, w których zalecane są szczepienia.

Jeśli lecisz w rejony występowania malarii to pamiętaj, że niektóre tabletki przeciw malarii też nie są bezpieczne w czasie ciąży. Np. nie należy przyjmować meflochiny w pierwszym trymestrze ciąży (pierwszych 12 tygodniach ciąży). Doksycyklina nie jest zalecana kobietom w ciąży lub karmiącym piersią. Natomiast preparat złożony Atowakwon z Prokwanilem nie powinien w ogóle być przyjmowany w czasie ciąży. Wynika to z braku badań potwierdzających jego bezpieczeństwo u kobiet ciężarnych.
Dlatego zawsze przed taką podróżą poproś swojego lekarza o poradę na temat konkretnych szczepień podróżnych i ewentualnego ryzyka.

Podróż samochodem w ciąży

Jeśli jesteś w ciąży, najlepiej unikać długich podróży samochodem. Jeśli jednak nie można tego uniknąć, zatrzymuj się regularnie i wysiadaj z samochodu, aby się rozciągnąć i poruszać.

Możesz także wykonywać ćwiczenia przewidziane do samolotu (kiedy nie prowadzisz), takie jak zginanie i obracanie stóp oraz poruszanie palcami. Szerzej o ćwiczeniach znajdziesz tutaj. Dzięki temu usprawnisz przepływ krwi przez naczynia w nogach i zmniejszysz sztywność oraz dyskomfort. Noszenie pończoch uciskowych podczas długich podróży samochodem (ponad 4 godziny) może również poprawić przepływ krwi w nogach i ograniczać ryzyko powstania zakrzepu.

Zmęczenie i zawroty głowy są częste podczas ciąży, dlatego ważne jest, aby podczas podróży samochodem regularnie pić wodę i jeść naturalne, bogate w witaminy i składniki odżywcze pokarmy, takie jak owoce, warzywa oraz orzechy. Pamiętaj także o częstym wietrzeniu pojazdu.

Jak zapinać pasy bezpieczeństwa w okresie ciąży


Poprzeczny pasek należy przełożyć między piersiami, a pasek biodrowy w poprzek miednicy pod brzuchem. Nigdy nie prowadź pasa bezpieczeństwa przez brzuch, bo w razie wypadku może dojść do uszkodzenia płodu.

Podróż statkiem w ciąży

Firmy promowe mają własne ograniczenia i mogą odmówić przewozu kobiet w zaawansowanej ciąży (często powyżej 32 tygodnia). Dlatego sprawdź regulamin przewoźnika przed dokonaniem rezerwacji.

W przypadku dłuższych rejsów dowiedz się czy w portach, które będziesz odwiedzała i na pokładzie Twojego statku, znajdują się odpowiednie usługi oraz zaplecze medyczne. Może to mieć istotne znaczenie w razie jakiś komplikacji, a także w przypadku konieczności odebrania wcześniejszego porodu.

Jedzenie i picie za granicą w czasie ciąży

Aby bezpiecznie podróżować w czasie ciąży należy unikać chorób przenoszonych przez żywność i wodę, takich jak rozstrój żołądka czy biegunka. Jeśli niefortunnie dojdzie do zatrucia miej na uwadze, że niektóre leki stosowane w leczeniu rozstroju żołądka i biegunki nie są wskazane dla kobiet w ciąży. Dlatego wyposaż swoją podróżną apteczkę w bezpieczne leki w porozumieniu z lekarzem.

W celu uniknięcia problemów z układem trawienia pij tylko wodę butelkowaną i jedz znane Ci produkty. Zawsze też sprawdzaj, czy woda z kranu jest bezpieczna do płukania ust. W razie wątpliwości użyj także butelkowanej. Niestety nie wszystko można przewidzieć. Jeśli już dojdzie do zatrucia pamiętaj o nawodnieniu organizmu i spożywaj posiłki, nawet jeśli nie jesteś głodna. Pamiętaj, że to wszystko dla zdrowia Twojego dziecka.

Zdjęcie: MabelAmber

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *