Jak dobrze przygotować się do rozmowy o prace

Jak dobrze przygotować się do rozmowy o pracę

Dzisiaj tym, co może wyróżnić nas na rynku pracy nie jest już tylko wykształcenie wyższe, liczne kursy, czy znajomość języków – dziś to norma. To co sprawi, że zostaniemy zauważeni wśród innych kandydatów, to nasze kompetencje z zakresu inteligencji emocjonalnej. Dlatego, aby dobrze przygotować się do rozmowy o pracę musimy w pierwszej kolejności nauczyć się prezentować i uwydatniać właśnie te cechy, które świadczą o wysokim poziomie inteligencji emocjonalnej.

Czym jest inteligencja emocjonalna (EI)?

Istnieją dwa rodzaje inteligencji istotne w procesie rekrutacji. Inteligencja racjonalna oraz emocjonalna. Pierwsza odpowiada za umiejętności związane z obliczeniami, planowaniem, analizowaniem, łączeniem faktów, rozwiązywaniem problemów. Często nazywa się ją racjonalnością poznawczą. Natomiast inteligencja emocjonalna to umiejętność rozumienia i kontrolowania reakcji emocjonalnych. Należy jednak zauważyć, że inteligencja poznawcza ≠ inteligencji emocjonalnej. To dwie odrębne cechy!

Składniki inteligencji emocjonalnej:

– spostrzeganie emocji

– posługiwanie się emocjami

– rozumienie emocji

– radzenie sobie z emocjami

„Jak to się dzieje, że zdolni uczniowie stają się zaledwie przeciętnymi pracownikami albo, że osoby o wysokim ilorazie inteligencji często z trudem radzą sobie w życiu”? Daniel Goleman, „Inteligencja emocjonalna w praktyce”.

„Klasyczną pomyłką jest założenie, że jeżeli ktoś posiada szeroką wiedzę specjalistyczną, tym samym posiada też umiejętność przewodzenia innym”. Daniel Goleman, „Inteligencja emocjonalna w praktyce”.

„To jak radzimy sobie z emocjami ma bezpośrednie przełożenie na osiąganie sukcesów zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym. Należy przy tym pamiętać, że przy dążeniu do sukcesu na najwyższych szczeblach zarządzających i na stanowiskach kierowniczych, inteligencja emocjonalna zapewnia niemal wszystko, co potrzebne jest do osiągnięcia przewagi nad konkurentami”. Daniel Goleman, „Inteligencja emocjonalna w praktyce”.

Według Daniela Golemana, amerykańskiego psychologa, który pomógł popularyzować inteligencję emocjonalną, składa się ona z pięciu kluczowych elementów: samoświadomości, samoregulacji, motywacji, empatii, umiejętności społecznych.

Daniel Goleman przeanalizował sytuacje życiowe absolwentów Harvardu i zauważył, iż nie zawsze wybitne wyniki w szkole i wysoki poziom inteligencji racjonalnej (IQ) mają przełożenie na sukces w życiu zawodowym.

Jak dobrze przygotować się do rozmowy o pracę – kogo szukają pracodawcy ?

Aby ułatwić Wam przejście przez proces rekrutacji zebrałem najważniejsze cechy jakie pracodawca będzie brał pod uwagę podczas rozmowy, a następnie w próbnym okresie pracy. Aby zrobić wrażenie na przyszłym przełożonym lub osobie z działu HR, musicie wykazać się inteligencją emocjonalną.

Co charakteryzuje ludzi inteligentnych emocjonalnie

  • Analizują odczucia. Osoby inteligentne emocjonalnie są w stanie rozpoznać emocje i zrozumieć rolę, jaką odgrywają w procesie myślowym. W tym celu uważnie obserwują siebie oraz swoje otoczenie. Pozwala im to zrozumieć wiele zachowań i w znacznej mierze zapanować nad emocjami.
  • Ich słowa i czyny są przemyślane. Rozumieją siłę emocji i nigdy nie działają pod ich wpływem.
  • Uczą się na błędach. Analizują niepowodzenia po to, aby móc wyciągnąć z nich wnioski na przyszłość.
  • Wykazują pokorę. Przyjmują krytykę i wykorzystują ją do rozwoju. Bronią swoich opinii lub zasad, ale również uznają, że nie wiedzą wszystkiego. Dlatego chętnie uczą się od innych.
  • Unikają półprawd i starają się przedstawiać informacje w sposób, który nie zostanie dwuznacznie zinterpretowany. Konsekwentnie trzymają się swoich wartości i zasad.
  • Zawsze starają się zrozumieć innych i rozwijać ich potencjał. Krytykę wyrażają jako konstruktywną informację zwrotną, więc odbiorca postrzega ją jako pomocną, a nie szkodliwą.
  • Przepraszają. Dla wielu „przepraszam” to najtrudniejsze słowa do wypowiedzenia. Ale ludzie inteligentni emocjonalnie zdają sobie sprawę z mocy tego słowa. Wiedzą również, że przepraszanie nie zawsze oznacza, że się pomylili.
  • Potrafią przebaczać i zapominać. Trzymanie się urazy jest szczególnie uciążliwe w relacjach zawodowych. Wybaczając i zapominając, osoby inteligentne emocjonalnie idą naprzód.
  • Dotrzymują słowa. Zdają sobie sprawę, że dotrzymywanie obietnic tworzy silną reputację osoby niezawodnej i godnej zaufania.
  • Opowiadają ciekawe i inspirujące historie. Używają w tym celu anegdot i narracji, aby ożywić liczby, fakty i kluczowe pomysły. Poprzez wyobraźnię i przykłady z życia, motywują innych do działania.
  • Zawsze pomagają innym. Nikogo nie zniechęcają. Wręcz przeciwnie, przedstawiają optymistyczne rozwiązania danego problemu oraz drogi do osiągnięcia celu.
  • Wiedzą, jak ważny jest relaks. Już Stanisław Bareja, w kultowym filmie „Miś” docenił znaczenie dobrego odpoczynku słowami: „teraz pan ma relaks”. Osoby z wysoką inteligencją emocjonalną zdają sobie sprawę, że nie muszą dogłębnie analizować wydarzeń, na które nie mają wpływu.
  • Pomimo dużej otwartości nie są naiwni i nie pozwalają się wykorzystywać. Zawsze ustanawiają pewne granice.
  • Różnorodność jest dla nich inspiracją. Podpatrują innych, analizują i uczą się.

Jak dobrze przygotować się do rozmowy o pracę – aspekty praktyczne

Podczas rozmowy o pracę, wykaż się wiedzą, lecz pamiętaj o wadze inteligencji emocjonalnej. W tym celu w odpowiedziach na zadawane pytania nie zapomnij uwzględnić swoich najlepszych stron i cech charakteru. Pamiętaj, aby odpowiadały one powyższym wymaganiom, żeby osoba prowadząca z Tobą rozmowę miała szansę dostrzec to, co jest najbardziej pożądane na rynku pracy. Tak więc to co w istocie zrobi największe wrażenie na pracodawcy i to co musisz udowodnić podczas interview, to to że :

  • Dostrzegasz i analizujesz to co czujesz i to co czują inni
  • Nie wywyższasz się
  • Pomagasz innym i chętnie dzielisz się swoją wiedzą
  • Jesteś dobrym Team Playerem
  • Nigdy się nie poddajesz
  • Porażki traktujesz jak naukę i zawsze wyciągasz z nich wnioski
  • Nie popełniasz dwa razy tych samych błędów
  • Winy za niepowodzenia szukasz najpierw w swoim projekcje, a dopiero potem na zewnątrz
  • Myślisz pozytywnie, jesteś osobą optymistycznie nastawioną do świata
  • Niczego się nie wstydzisz ( oczywiście przy zachowaniu najwyższych standardów kultury osobistej) i nie masz kompleksów
  • Nie boisz się krytyki i opinii innych

Podsumowanie

Aby dobrze przygotować się do rozmowy o pracę, należy nauczyć się prezentować cechy, które są najbardziej poszukiwane na rynku pracy. Pracodawcy bowiem coraz częściej dostrzegają, że osoby o wysokim poziomie inteligencji racjonalnej (IQ) charakteryzują się często niskim poziomem inteligencji emocjonalnej (EQ).

Znalazło to uzasadnienie w trendach zatrudniania, bowiem rekruterzy (nawet mniejszych firm) coraz częściej sięgają po sprawdzone, obiektywne metody selekcji z zakresu psychologii. Według badań przeprowadzonych przez Howarda Gardnera i potwierdzonych przez Daniela Golemana, inteligencja racjonalna przyczynia się zaledwie w 20% do osiągnięcia sukcesów życiowych. Zaś 80% stanowią kompetencje z zakresu inteligencji emocjonalnej. Dlatego też pracodawcy od pewnego czasu dostrzegają ten potencjał i zdecydowanie częściej wybierają kandydatów o wysokim poziomie inteligencji emocjonalnej, niż racjonalnej. Kandydaci o wysokim ilorazie inteligencji emocjonalnej są bardziej pewni siebie, potrafią w pełni wykorzystać swoje umiejętności, cechują się samomotywacją, są otwartości na nowe rozwiązania, na świat i na ludzi. Dodatkowo posiadają szerokie kompetencje społeczne. Odczuwają empatię, potrafią tworzyć trwałe więzi, a także z łatwością przychodzi im rozwiązywanie konfliktów oraz współpraca w zespole.

Te wszystkie cechy wyróżniają ich spośród kandydatów w procesie rekrutacji i znacząco zwiększają szanse na zdobycie wymarzonej pracy. Powodzenia !

Jeśli jesteś pracodawcą i szukasz pracownika, koniecznie przeczytaj Ten artykuł. Pomoże Ci dokonać właściwego wyboru.

Obrazek: geralt

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *