Jak Elon Musk stał się najbogatszym człowiekiem na świecie

Jak Elon Musk stał się najbogatszym człowiekiem na świecie

Elon Musk właśnie stał się najbogatszym człowiekiem na świecie, wyprzedzając założyciela Amazona, Jeffa Bezosa. Wartość netto przedsiębiorcy Tesli i SpaceX przekroczyła 185 miliardów dolarów. Stało się to po wzroście ceny akcji firmy produkującej samochody elektryczne. Jaki jest więc sekret jego sukcesu? Dzisiejszy artykuł to przewodnik Elona Muska do sukcesu w biznesie.

Nie patrz na pieniądze. Nie o nie chodzi

Jest to absolutnie kluczowe dla podejścia Elona Muska do biznesu. W jednym z wywiadów powiedział, że nawet nie wie, jaki jest bogaty. „To nie jest tak, że gdzieś jest stos gotówki” – powiedział. „Po prostu mam określoną liczbę głosów w Tesli, SpaceX i SolarCity, a rynek ma wartość w tych głosach”. Elona Muska nie napędza do działania pogoń za bogactwem. To wytrwałość, pasja i innowacyjne pomysły są prawdziwym kluczem do sukcesu.

Ale Musk, który w tym roku kończy 50 lat, nie spodziewa się, że umrze bogaty. Powiedział, że uważa, że większość jego pieniędzy zostanie wydanych na budowę bazy na Marsie i nie byłby zdziwiony, gdyby projekt pochłonął całą jego fortunę. W rzeczywistości prawdopodobnie uznałby zakończenie swojego życia z miliardami w banku za oznakę porażki, ponieważ nie wykorzystał tych pieniędzy w produktywnie.

Działaj i realizuj swoje pasje

Elon Musk stał się najbogatszym człowiekiem na świecie dzięki nieustannemu wyznaczaniu oraz dążeniu do celów. Baza na Marsie jest wskazówką do tego, co według Elona Muska jest kluczem do sukcesu. Założył firmę SpaceX, ponieważ był sfrustrowany, że amerykański program kosmiczny nie jest zbyt ambitny. Planem Elona jest rozwój technologii pozwalającej na szerszą eksplorację kosmosu.

Jak Elon Musk stał się najbogatszym człowiekiem na świecie
Jak Elon Musk stał się najbogatszym człowiekiem na świecie. Kolonia na Marsie.

Kolonizacja Marsa

Spodziewa się umieścić człowieka na Marsie i zbudować bazę na Księżycu. Dlatego wpadł na pomysł „Mars Oasis Mission”, którego celem jest zbudowanie kolonii na czerwonej planecie. Chodziło o to, aby ponownie wzbudzić zainteresowanie ludzi kosmosem i przekonać rząd Stanów Zjednoczonych do zwiększenia budżetu NASA. W toku działań, zdał sobie sprawę, że problemem nie był brak woli w NASA, ale raczej brak konkretnych rozwiązań. Technologia kosmiczna była znacznie droższa niż powinna. I tak narodził się najtańszy na świecie biznes wystrzeliwujący rakiety. I najważniejsze, że jego geneza nie dotyczyła zarabiania pieniędzy, ale wylądowania człowieka na Marsie.

Plany bizensowe Elona Muska

Musk uważa siebie za inżyniera, a nie inwestora, i mówi, że rano pobudza go chęć rozwiązywania problemów technicznych. To właśnie to, a nie dolary w banku, są jego miarą postępu. Wie, że każda przeszkoda, którą pokonuje jego biznes, pomaga wszystkim innym, którzy próbują rozwiązać ten sam problem. Dlatego właśnie zamierza otworzyć wszystkie patenty Tesli, aby przyspieszyć rozwój pojazdów elektrycznych na całym świecie. Elon Musk planuje także zrewolucjonizować technologię akumulatorów wdrożyć ideę pojazdów autonomicznych.

Nie bój się myśleć na wielką skalę

Jedną z naprawdę uderzających rzeczy w biznesach Elona Muska jest ich zuchwałość. Chce zrewolucjonizować przemysł samochodowy, skolonizować Marsa, zbudować superszybkie pociągi w tunelach próżniowych, zintegrować sztuczną inteligencję z ludzkimi mózgami i zrewolucjonizować przemysł energii słonecznej i baterii. Jest tutaj wspólny wątek. Wszystkie jego projekty to futurystyczne fantazje, które można było znaleźć w dziecięcych komiksach lat 80. Musk wcale nie ukrywa, że zainspirowały go książki i filmy, z którymi miał do czynienia jako dziecko w RPA.

To prowadzi nas do kolejnej wskazówki biznesowej Muska – NIE WAHAJ SIĘ

Elon Musk uważa, że niskie ambicje są wpisane w struktury motywacyjne większości firm. Twierdzi ponadto, że zbyt wiele firm jest „inkrementalistycznych”. „Jeśli jesteś dyrektorem generalnym dużej firmy i wdrażasz małe ulepszenie, a to trwa dłużej niż oczekiwano i w dodatku nie zadziała, to nikt nie będzie cię winił. Zawsze znajdzie się wytłumaczenie, że to nie Twoje wina, tylko np. dostawcy. Natomiast jeśli jesteś odważny i zdecydujesz się na naprawdę przełomowe przedsięwzięcie, czy ulepszenie i to nie zadziała, to na pewno zostaniesz zwolniony”. Zdaniem Elona Muska, właśnie dlatego większość firm koncentruje się na wprowadzaniu drobnych ulepszeń do swoich istniejących produktów, zamiast tworzyć coś zupełnie nowego. Tak więc jego rada jest taka, aby upewnić się, że pracujesz nad tym, co ma prawdziwy potencjał i duże znaczenie.

Dwie rzeczy, które wyróżniają się w osobistej hierarchii celów Elona Muska

Po pierwsze, chce przyspieszyć przejście z paliw kopalnych. Oto, co przedsiębiorca miał do powiedzenia na ten temat: „Korzystamy z głębokich złóż gazu i ropy naftowej, które nie ujrzały światła dziennego od czasów kambru. Czyli wtedy, gdy najbardziej złożonym organizmem była gąbką. Dlatego naprawdę należy się zastanowić, czy to mądre działanie ”.

Po drugie, chce zapewnić ludzkości długofalowe przetrwanie poprzez kolonizację Marsa i „uczynienie życia multiplanetarnym”. Jak powtarza, „myśl na wielką skalę”.

Bądź gotowy na ryzyko

Ta rada powinna być oczywista dla każdego, kto działa w biznesie. Aby dobrze sobie radzić, trzeba mieć grubą skórę. Ale Elon Musk, zanim stał się najbogatszym człowiekiem na świecie, podjął większe ryzyko niż większość. Do 2002 roku sprzedał udziały w swoich pierwszych dwóch przedsięwzięciach, w internetowym przewodniku miejskim o nazwie Zip2 i firmie zajmującej się płatnościami online PayPal. Właśnie skończył 30 lat i miał w banku prawie 200 milionów dolarów. Mówi, że planował zainwestować połowę swojej fortuny w biznesy, a drugą zatrzymać. Nic jednak z tego nie wyszło. Nie tak dawno, wychodził właśnie z najciemniejszego okresu w swoim biznesowym życiu. Jego nowe firmy borykały się z wieloma początkowymi problemami. Pierwsze trzy premiery SpaceX zakończyły się niepowodzeniem, a Tesla miała ogromne problemy z produkcją, łańcuchem dostaw i wdrożeniem projektów.

Potem nastąpił jeszcze kryzys finansowy. Musk wtedy powiedział, że stoi przed trudnym wyborem. „Mógłbym albo zatrzymać pieniądze, a wtedy moje firmy na pewno umrą, albo zainwestować to, co mi zostało i być może jest szansa na ratunek”. Zdecydował się na inwestycje. Lecz w pewnym momencie był już tak zadłużony, że musiał pożyczyć pieniądze od przyjaciół tylko po to, by pokryć wydatki na życie. Czy więc perspektywa bankructwa przestraszyła go? Jak widać, raczej nie.

Zignoruj krytyków

To, co go naprawdę zdziwiło, to radość, jaką wielu ekspertów i komentatorów odczuwało z jego ewentualnej klęski. Istniało nawet kilka witryn z zegarkiem śmierci Tesli”. Elon Musk jednak się nie poddał. Nauczył się nie słuchać krytyki.

Jak Elon Musk stał się najbogatszym człowiekiem na świecie – nieustanna potrzeba stawiania czoła wyzwaniom

W jednym z wywiadów powiedział, że nie wierzył, że SpaceX lub Tesla kiedykolwiek zarobią pieniądze. Lecz Elon Musk to człowiek, który ocenia sukces na podstawie istotnych problemów, które rozwiązał, a nie na podstawie zarobionych pieniędzy. Nie martwi się, że będzie wyglądać głupio, ponieważ jego firma zbankrutuje, bo to, na czym mu zależy, to realizacja pomysłów. To sprawia, że podejmowanie decyzji jest znacznie prostsze, ponieważ można skupić się na tym, co jest naprawdę ważne. W październiku amerykański bank inwestycyjny Morgan Stanley wycenił SpaceX na 100 miliardów dolarów. Firma zmieniła ekonomię lotów kosmicznych, ale Musk jest najbardziej dumny z tego, w jaki sposób jego firma ożywiła amerykański program kosmiczny. W zeszłym roku jego rakiety Crew Dragon wystrzeliły sześciu astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Były to pierwsze takie misje od czasu wycofania promów kosmicznych w 2011 roku.

Baw się dobrze. Biznes ma być przyjemnością i realizacją pasji

Postępuj zgodnie z tym przewodnikiem, a przy odrobinie szczęścia staniesz się niemożliwie bogaty i sławny. Wtedy możesz zacząć wychodzić ze swojej skorupy. Elon Musk jest znanym pracoholikiem – chwali się, że przepracował 120 godzin tygodniowo, aby utrzymać produkcję Tesli Model 3 – ale zawsze przy tym dobrze się bawił.

Podsumowanie

Elon Musk stał się najbogatszym człowiekiem na świecie, głównie dzięki ciężkiej pracy oraz nietuzinkowym pomysłom. Jest przy tym człowiekiem, który wzbudza wiele kontrowersji. Miał procesy o zniesławienie, palił narkotyki na antenie i miewał dzikie wybuchy w mediach społecznościowych. Kiedy pandemia Covid-19 zmusiła Teslę do zamknięcia produkcji w fabryce w San Francisco Bay Area, stał się głośnym przeciwnikiem lockdownu. Nazwał panikę z powodu wirusa „głupią” i określił na Twitterze nakazy pozostania w domu jako „przymusowe uwięzienie”. Twierdził, że stanowiły naruszenie praw konstytucyjnych. Oznajmił także światu, że jego nowo narodzony syn będzie nazywał się X Æ A-12 Musk.

Jednak jego nieprzewidywalne zachowania nie wydają się wpływać na biznes, a przedsiębiorca pozostaje wciąż niezwykle ambitny. We wrześniu Musk ogłosił, że Tesla w najbliższych trzech latach, będzie w stanie wyprodukować „atrakcyjny” samochód za 25 000 dolarów. Dodał, że wkrótce wszystkie nowe samochody tej firmy będą jeździć całkowicie samodzielnie. Rok zakończył się dla Elona prawdziwym hukiem, kiedy firma SpaceX przetestowała pojazd startowy Starship, który ma zabrać pierwszych ludzi na Marsa. Olbrzymia rakieta eksplodowała, gdy wylądowała sześć minut po starcie. Elon Musk uznał test za „niesamowity” sukces.

Źródło: BBC

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *