W dobie zbliżającego się post covidowego kryzysu, można spodziewać się mniejszej lub większej inflacji. Zjawisko to jest w pewnym stopniu korzystne dla pobudzenia gospodarki poprzez wzmożoną konsumpcję, ale z drugiej strony bardzo niekorzystne dla naszego portfela i naszych oszczędności. Zgodnie ze starą mądrością giełdową w inwestowaniu ważniejsze od pomnożenia kapitału jest ustrzeżenie się przed jego utratą. Dlatego dzisiaj zaprezentuję Wam kilka sposobów na to, jak ochronić pieniądze przed inflacją.
Konto walutowe
Do tej pory konta walutowe służyły głównie do rozliczeń i zakupów na rynkach zagranicznych. Niestety pandemia związana z pojawieniem się wirusa SARS-CoV-2 (Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2) z jednej strony spowodowała zmiany w oprocentowaniu kont oszczędnościowych, a z drugiej – w dłuższej perspektywie – może doprowadzić do pewnej inflacji. Obydwie sytuacje są szkodliwe dla osób posiadających oszczędności. Lokaty długoterminowe nawet przed pandemią nie oferowały ich posiadaczom dużej stopy zwrotu. Chroniły jedynie oszczędności przed utratą wartości i czasami były korzystniejsze od przysłowiowej skarpety. Skumulowanie nawet średniej inflacji na poziomie 4%, 5% z niskim oprocentowaniem konta spowoduje, że zgromadzone na rachunkach środki zaczną tracić wartość w bardzo szybkim tempie.
Dlatego warto rozważyć założenie rachunku dewizowego i przeniesienie swoich oszczędności na bardziej stabilne waluty takie jak Funt szterling (GPB) czy Dolar Amerykański (USD). Pomimo Brexitu nie należy spodziewać się spadku wartości funta w stosunku do złotówki. Brytyjska gospodarka jest bardzo silna i nawet przy braku porozumienia z UE rząd w Londynie wprowadzi mechanizmy zabezpieczające funta przed spadkami. Wartość brytyjskiej waluty dodatkowo będzie podbijana perspektywą szybkiego zawarcia umowy handlowej z USA. Po dolarze jako pierwszej walucie międzynarodowej raczej też nie powinniśmy spodziewać się spadków – szczególnie w stosunku do złotówki.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta walutowego
Opłaty za otwarcie i prowadzenie rachunku
Zależy nam, aby nasze środki były bezpieczne, ale jednocześnie nie chcemy aby ich wartość spadała. Dlatego konta obciążone opłatami nie powinny być brane pod uwagę. Pieniądze na koncie mają zarabiać, a nie tracić.
Wpłaty i wypłaty w oddziale banku
Tutaj znowu będzie o opłatach, bo przecież zależy nam, aby nasze środki nie były pomniejszane o jakiekolwiek koszty. Dlatego wpłaty i wypłaty w oddziale powinny być darmowe. Należy także sprawdzić czy można wpłacać i wypłacać środki w walucie obcej. Nie powinniśmy polegać na przeliczniku bankowym, bo jak wiemy jest on zazwyczaj mniej korzystny od kantorowego. Ważne jest, abyśmy mogli dokonywać wpłat i wypłat w walucie, w jakiej oszczędzamy.
Karta do konta
Karta do konta także powinna być za darmo. Przecież to dzięki naszym pieniądzom banki istnieją i mogą prowadzić swoją działalność.
Opłaty za przelewy zagraniczne walutowe – SEPA i SWIFT
Nie jest to może kluczowa kwestia w wyborze odpowiedniego konta, szczególnie jeśli ma ono służyć gromadzeniu oszczędności, ale może będziemy musieli zrobić przelew i wtedy możemy zaoszczędzić na niskiej opłacie.
Oprocentowanie konta
Ważne z punktu widzenia oszczędzającego jest także oprocentowanie konta walutowego. Wiadomo, że im większe tym lepiej. Ale w tym przypadku raczej nie można liczyć na wysokie odsetki. Konta tego typu zazwyczaj oferują 0%.
Spread walutowy i koszt przewalutowania
Ma to znaczenie przy zamknięciu konta, lub podczas przelwu środków na rachunek w innej walucie np. PLN. Możemy jednak podjąć środki w gotówce i dokonać wymiany w każdym dowolnie wybranym przez nas punkcie. Jest to bardziej ryzykowne, ale może okazać się korzystniejsze. Należy przy tym pamiętać, że w kantorach mamy możliwości negocjacji ceny. Przy wyborze właściwego konta możemy skorzystać z bogatej oferty darmowych porównywarek kont bankowych np. https://www.najlepszekonto.pl/
Nieruchomości
Inwestycje w nieruchomości charakteryzują się długofalowym i zarazem stabilnym wzrostem. Oczywiście nie należy spodziewać się takich skoków cenowych jakie obserwowaliśmy niedługo po przystąpieniu Polski do UE, lecz zakup mieszkania lub działki skutecznie pomoże ochronić nasze pieniądze przed inflacją. Decydując się na mieszkanie dodatkowo możemy liczyć na profity z wynajmu, co – poza wzrostem wartości nieruchomości – dodatkowo będzie powiększało nasze oszczędności.
Złoto
Pomimo odejścia od parytetu w 1971 roku, złoto cały czas utrzymuje swoją dominującą pozycję i stanowi bardzo bezpieczną lokatę kapitału. Złoto jest praktycznie wszędzie (nawet w naszej krwi), lecz jego zasoby są bardzo ograniczone. Co godzinę produkuje się na świecie więcej stali niż wydobyto złota w całej naszej historii. Złoto jest pierwiastkiem ciężkim (cięższym od ołowiu) i momencie formowania się planety, opadło do wnętrza ziemi. Duże pokłady leżą tak głęboko, że są poza naszym zasięgiem. Gdyby porównać jabłko do ziemi, to nawet najgłębsze odwierty nie przebiły jeszcze jego skórki.
Jak ochronić pieniądze przed inflacją inwestując w złoto
Złoto ma kilka cech, które powodują, że jest bardzo pożądane. Przede wszystkim ma ładny ciepły kolor i zauważalny blask. Przypomina życiodajne słońce. Dodatkowo nie ulega korozji. Należy do metali szlachetnych, a w związku z tym jest bardzo stabilne chemicznie i w dodatku bardzo plastyczne. 1 gram złota można rozwalcować na stabilną folię o powierzchni 1 metra kwadratowego. Złoto jest także bardzo ciężkie, a więc jego duża ilość nie zajmuje zbyt wiele miejsca. W pudełku od zapałek mieści się aż 0.5 kilograma tego cennego kruszcu.
Złota nie da się podrobić i nie da się wyprodukować w sposób syntetyczny, co powoduje że jest całkowicie odporne na inflację.
Do jego wydobycia nie potrzeba żadnej zaawansowanej technologi, bo w naturze występuje w czystej postaci. Złoto ze względu na swoje właściwości jest szeroko wykorzystywane w elektronice, kosmonautyce i medycynie, a ostatnio nawet w budownictwie. A więc złoto to nie tylko biżuteria, ale także nauka, a zapotrzebowanie na nie stale wzrasta. Złoto można kupić w sztabkach i bezpiecznie ulokować np. w skrytce bankowej lub w domowym sejfie.
Sztuka
Jak pokazuje historia, dzieła sztuki stanowią jeden z najlepszych nośników wartości materialnej, a inwestycje w dzieła sztuki należą do najpewniejszych. Zauważalne jest to w szczególności w czasach kryzysów i niepokojów. Dzieła sztuki nie padają bowiem ofiarą bankructw państw czy przedsiębiorstw, tak jak dzieje się to w przypadku papierów wartościowych. Ze względu na swoją oryginalność i niepowtarzalność są także odporne na inflację.
Inwestycje giełdowe w duże spółki e-commerce i platformy social mediowe
Handel w internecie od pewnego czasu zyskiwał coraz większą popularność, ale dopiero sytuacja związana z pandemią koronawirusa i chorobą Covid-19 ustanowiła rekordy sprzedaży online.
Takie firmy jak np. Zelando https://www.zalando.pl/ oferują darmową dostawę oraz darmowy zwrot w przypadku, gdy towar nam się nie podoba. Cena za jedną ich akcje wzrosła z 40.30 EUR 15 kwietnia 2020 roku do 83.80 EUR 15 października 2020 roku. Kolejnym przykładem jest Amazon https://www.amazon.com, gdzie cena za akcję w ostatnich 6 miesiącach wzrosła o 30% oraz eBay, gdzie jeszcze w kwietniu za akcję płaciliśmy 36.19 USD, a dzisiaj 56.46 USD.
Apple, Microsoft, Oracle, Facebook, Twitter czy Google znacząco zwiększyły swoją rentowność przez wzmożoną aktywność użytkowników w internecie. To z kolei istotnie wpłynęło na podniesienie ich wartości giełdowej. Im więcej firm będzie przenosiło swoje usługi do internetu, tym bardziej będą zyskiwały na wartości platformy social mediowe oraz dostawcy oprogramowania (software) i sprzętu (hardware).
Ryzyko
Należy jednak pamiętać, że zakup akcji obarczony jest dużym ryzykiem. Dlatego inwestować należy z rozwagą. Ze względu na wahania kursowe jest najmniej pewnym sposobem, aby ochronić pieniądze przed inflacją.
Zachęcam także od przeczytania artykułu na temat zarabiania w czasie pandemii: http://www.zarobasy.pl/jak-zarabiac-w-czasie-pandemi-coronawirusa-covid-19/
Obrazek: stevepb / 563 images