Jak zostać pilotem samolotu pasażerskiego

Jak zostać pilotem samolotu pasażerskiego

Każdy zapewne słyszał o drogich, elitarnych kursach prowadzących do zawodu pilota samolotu pasażerskiego. Dlatego dzisiaj zaprezentuję Wam alternatywne metody, takie z których może skożystać każdy bez względu na stan portfela.

Pilot samolotu pasażerskiego to zawód ciekawy i pełen przygód, a do tego bardzo prestiżowy i dobrze opłacany. Wiele osób marzy o lataniu, ale nie wie jak się do tego zabrać. Trzeba pamiętać, że pilotem samolotu pasażerskiego można zostać praktycznie w każdym wieku i jeśli tylko pozwala na to kondycja fizyczna i psychiczna warto zainteresować się powietrzną przygodą. Aby zostać kapitanem samolotu pasażerskiego trzeba posiadać licencję ATPL (Airline Transport Pilot Licence ), natomiast już licencja CPL(A) (Commercial Pilot Licence (Aircraft) ) czyli Licencja Pilota Samolotowego Zawodowego, uprawnia jej posiadacza do wykonywania lotów komercyjnych, w tym do podjęcia pracy w liniach lotniczych na stanowisku pierwszego oficera. Poniżej zaprezentowałem kilka dróg prowadzących do zawodu pilota samolotu pasażerskiego oraz do realizacji marzenia o lataniu.

Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie

Kierunek Lotnictwo i Kosmonautyka w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie realizowany jest na Wydziale Lotnictwa. Do wyboru są studia cywilne lub wojskowe. Celem kształcenia jest uzyskanie wiedzy oraz nabycie umiejętności z zakresu konstruowania, wytwarzania i eksploatacji statków powietrznych i obiektów kosmicznych. Studenci poruszają się w obszarze zaawansowanych technologicznie układów konstrukcyjnych, technik komputerowych, elektroniki oraz rozbudowanych systemów diagnostycznych zapewniających bezpieczeństwo i niezawodność obiektów latających.

Jeśli chcecie zostać pilotem samolotu pasażerskiego, w Dęblinie przygotowane są 3,5-letnie (7 semestrów) Studia Inżynierskie I stopnia (studia stacjonarne) w specjalnościach: pilotaż statków powietrznych, awionika, bezzałogowe statki powietrzne, inżynieria lotnicza. Wybór specjalności dokonywany jest po III semestrze studiów.

Specjalność Pilotaż Statku Powietrznego zakłada realizację szkoleń lotniczych teoretycznych oraz praktycznych w powietrzu, spełniających wymogi ubiegania się o licencję pilota zawodowego wydawaną zgodnie z przepisami European Aviation Safety Agency, czyli Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie

Nabór na specjalizację Pilotaż odbywa się na zasadach szczegółowo określonych w Regulaminie Szkolenia Personelu Lotniczego PWSZ w Chełmie. Do postępowania mogą przystąpić studenci, którzy spełniają dwa podstawowe warunki. Posiadają orzeczenie lotniczo-lekarskie klasy pierwszej oraz zaliczyli I i II semestr studiów na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn. Kryteria kwalifikacji stanowi suma punktów przyznanych kandydatowi z tytułu:

  • testu z wiedzy ogólnej o lotnictwie
  • pisemnego oraz ustengo egzaminu z języka angielskiego
  • średniej arytmetycznej ocen z egzaminów i zaliczeń określonych programem studiów z ostatniego roku akademickiego/ostatnich dwóch semestrów
  • średniej arytmetycznej ocen z wychowania fizycznego z ostatniego roku akademickiego/ostatnich dwóch semestrów
  • rozmowy kwalifikacyjnej
  • osiągnięć lotniczych, w tym min. posiadane przez kandydatów licencje (PPL, PL(G)), dodatkowy nalot, zaświadczenia o odbyciu szkoleń lotniczych

Politechnika Rzeszowska

Pierwszym etapem drogi do zawodu jest zakwalifikowanie studenta na specjalność pilotaż. Odbywa się to poprzez spełnienie następujących kryteriów:

  • zaliczenie pierwszego, drugiego i trzeciego semestru studiów stacjonarnych pierwszego stopnia na kierunku Lotnictwo i Kosmonautyka na Politechnice Rzeszowskiej
  • przystąpienie do testu z języka angielskiego w roku akademickim i uzyskanie pozytywnego wyniku na poziomie minimum 60% poprawnych odpowiedzi
  • zaliczenie testu ze sprawności fizycznej
  • posiadanie orzeczenia lekarskiego z badań lotniczo-lekarskich grupy zdrowia klasy I wg PART-MED
  • uzyskanie pozytywnego wyniku badań psychotechnicznych
  • posiadanie ważnej na dzień kwalifikacji Licencji Pilota Samolotowego Turystycznego –PPL(A). Należy przedłożyć oryginał licencji PPL(A) lub poświadczenie Urzędu Lotnictwa Cywilnego o złożeniu z wynikiem pozytywnym egzaminu teoretycznego i praktycznego dla uzyskania licencji PPL(A) lub CPL(A).

Chociaż polskie prawo nie przewiduje ograniczeń wiekowych dla studentów, to według mnie oferta przygotowana przez uczelnie państwowe jest jednak bardziej skierowana do młodzieży. Wynika to głównie z trybu nauki oraz z czasu jaki trzeba na nią poświęcić. Dodatkowym utrudnieniem jest mocno ograniczona ilość miejsc na kierunku pilotaż. Dlatego uważam, że znacznie ciekawszą alternatywę stanowią kursy organizowane przez linie lotnicze.

Kursy organizowane przez linie lotnicze

Bardzo ciekawe możliwości dają bezpłatne szkolenia organizowane przez linie lotnicze. Licencja pilota jest niczym innym jak prawem jazdy do prowadzenia statku powietrznego. Tak jak drogowe firmy transportu pasażerskiego szkolą swoich przyszłych kierowców, tak linie lotnicze mają w swojej ofercie odpowiednie szkolenia dla pilotów. Nie jest to szkolenie darmowe, ale nie ponosimy żadnych kosztów, aż do momentu uzyskania licencji i podjęcia pracy na stanowisku pilota. Umowa, którą kadet podpisuje z przewoźnikiem lotniczym zakłada, że przyszły pilot będzie musiał odpracować kosz szkolenia i uzyskania licencji. W praktyce wygląda to tak, że przez pewien czas, co miesiąc pracodawca potrąca określoną kwotę z wynagrodzenia. Warto natomiast podkreślić, że wynagrodzenia pilotów są na tyle wysokie, że spłata zobowiązania nie powinna stanowić problemu.

Lufthansa Group Airlines

W European Flight Academy można wybrać spłatę bezodsetkową w wysokości 5%, 10% lub 15% miesięcznego wynagrodzenia. W ofercie mają dwie licencje: ATPL oraz MPL. Warunkiem przyjęcia na kurs jest ukończone 18 lat, wykształcenie minimum średnie, biegła znajomość angielskiego i/lub niemieckiego (w zależności od licencji) oraz prawo pobytu na terenie UE, EEA, lub Szwajcarii. Ważnym warunkiem jest także, aby kondycja zdrowotna pozwalała uzyskać świadectwo zdrowia 1 klasy EASA. Szkoła jest prowadzona przez Lufthansa Group Airlines.

Przydatne linki:

https://www.european-flight-academy.com/en

https://www.european-flight-academy.com/en/your-flying_future/your_application

https://www.european-flight-academy.com/en/your-flying_future/fees_and_financing

EasyJet

Także linie lotnicze EasyJet oferują program kształcenia pilotów. Warunkiem przyjęcia na kurs jest:

  • ukończone 18 lat
  • wykształcenie minimum średnie (matura nie jest konieczna)
  • biegła znajomość angielskiego
  • prawo pobytu na terenie UE, UK, EEA lub Szwajcarii
  • wzrost minimum 157 cm
  • kondycja zdrowotna pozwalająca uzyskać świadectwo zdrowia 1 klasy EASA

Finansowanie kursu zapewniają zewnętrzne instytucje w ramach pożyczki studenckiej. Do wyboru są cztery lokalizacje: Bruksela, Madryt, Oxford oraz Mediolan.

Przydatne linki:

https://becomeapilot.easyjet.com/

https://www.cae.com/civil-aviation/become-a-pilot/our-pilot-training-programmes/generation-easyjet-pilot-training-programme

Wizz Air

Wizz Air to Węgierskie linie lotnicze, które za sprawą tanich biletów i ciekawych kierunków, cieszą się w Polsce dużą popularnością. Tutaj też znajdziemy ofertę skierowaną dla tych co marzą aby zostać pilotem samolotu pasażerskiego. Należy tylko spełnić pewne wymagania:

  • nieograniczone prawo do życia i pracy w UE lub w krajach posiadających bazę operacyjną
  • ukończona szkoła średnia i zdana matura
  • wiek minimum 18 lat
  • biegła znajomość języka angielskiego (w mowie i piśmie)
  • ważne orzeczenie lekarskie 1 klasy
  • umiejętność przepłynięcia 50 metrów bez żadnej pomocy

Koszty

Pierwsza rata wynosi 13 950 EUR. Pozostała część opłaty za szkolenie uiszczana jest w miesięcznych ratach przez okres 5 lat, ale dopiero po zajęciu stanowiska pierwszego oficera w Wizz Air. Spłata dokonywana jest zgodnie z poniższym harmonogramem:

  • 1-30 miesięcy 520 EUR
  • 31-60 miesięcy 897 EUR
  • 61-65 miesięcy 1000 EUR. Z tej opłaty można zostać zwolnionym jeśli przez 5 lat pilot pracuje dla linii Wizz Air.

Szkolenie odbywa się w dwóch bazach: Nyíregyháza na Węgrzech oraz Kavala w Grecji.

Przydatne linki:

https://pilot-academy.wizzair.com/

http://www.trenerkft.hu/en/

https://www.egnatia-aviation.aero/

Jak zostać pilotem samolotu pasażerskiego Air France

Air France – według mojej oceny – posiada w swojej ofercie najlepszy program dla kadetów. Szkolenie podstawowe, w całości opłacone przez Air France, prowadzone jest w szkołach partnerskich, a następnie w centrum szkoleniowym Air France przez okres około 24 miesięcy. Podczas nauki kadeci otrzymają pensję w wysokości od 80% do 100% minimalnego wynagrodzenia we Francji.

Przydatne linki: https://corporate.airfrance.com/en/become-air-france-airline-pilot

Wszystkie kursy oferowane przez linie lotnicze trwają około 20 miesięcy

Czy warto zostać pilotem samolotu pasażerskiego

Jeśli lubicie przygody, jesteście ciekawi świata i nie boicie się niespodzianek, które mogą Was zaskoczyć każdego dnia, to ta praca może być dla Was. Piloci są grupą zawodową najmniej narażoną na depresję. Wynika to z faktu, że ponad chmurami zawsze świeci słońce. A więc zawsze na wysokości przelotowej na pokładzie jest piękna pogoda. Jest to bardzo ciekawy, pełen wyzwań, a zarazem prestiżowy i wysoko opłacany zawód, który na pewno warto wziąć pod uwagę przy wyborze ścieżki kariery.

Jeśli interesujecie się lotnictwem, ale nie mialiście jeszcze okazji lecieć samolotem, to zachęcam Was do przeczytania artykułu o pierwszej podróży lotniczej, który znajdziecie Tutaj.

03 comments on “Jak zostać pilotem samolotu pasażerskiego

  • co gdy oksytocyna nie dziala , Direct link to comment

    Artykuł był bardzo interesujący i informatywny. Zawierał wiele przydatnych informacji na temat procesu stawania się pilotem samolotu pasażerskiego. Podobało mi się szczegółowe omówienie kroków, jakie należy podjąć, aby osiągnąć ten zawód. Jednakże, brak podsumowania i dodatkowych uwag było trochę rozczarowujące, ponieważ mogło to rozszerzyć mój zrozumienie tematu. Ogólnie jednak, artykuł był bardzo dobrze napisany i polecam go każdemu, kto marzy o zostaniu pilotem samolotu pasażerskiego.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *