Jakiego języka warto się uczyć

Jakiego języka warto się uczyć

Większość z nas na pewnym etapie edukacji staje przed pytaniem „Jakiego języka warto się uczyć”. Często bywa tak, że wyboru tego muszą dokonać rodzice. Wynika to z coraz szerszej oferty językowej w szkołach podstawowych. Zazwyczaj wybór pada na język angielski jako pierwszy. I jest to słuszne podejście, ponieważ jak wykaże w tym artykule jest to język uniwersalny. Problem pojawia się z wyborem drugiego języka obcego. Wybór jest szeroki i na pierwszy rzut oka trudny. W ofercie pojawiają się języki skandynawskie, niderlandzki czy nawet mandaryński czyli najpopularniejsza odmiana języka chińskiego. Stabilną pozycję utrzymuje niemiecki, hiszpański, francuski i włoski. Dzisiaj przeanalizujemy do czego dany język może się nam lub naszym dzieciom przydać i czy warto się go uczyć.

Język angielski, każdy musi go znać

Swoją popularność zawdzięcza wielkości Imperium Brytyjskiego oraz popularności w grach komputerowych i filmach hollywoodzkich. Powszechnie używany w Wielkiej Brytanii, jej terytoriach zależnych oraz w wielu byłych koloniach i dominiach, m.in. Stanach Zjednoczonych, Irlandii, Kanadzie, RPA, Australii i Nowej Zelandii i na Malcie. Pełni funkcję języka oficjalnego bądź półoficjalnego w ponad 60 krajach. Liczba osób posługujących się tym językiem szacowana jest na 527 miliomów. A więc już z danych liczbowych wynika, że ma on ogromny zasięg terytorialny oraz populacyjny. Do tego trzeba także dodać osoby które nie posługują się płynna angielszczyzną ale rozumieją ten jeżyk is są w stanie się komunikować. Problem może być w Ameryce południowej, we Francji i Włoszech. W ostatnich dwóch krajach raczej nas zrozumieją, lecz mogą odpowiedzieć już w swoim ojczystym języku. Problemy te nie występują na szczeblu biznesowym. Znajomość angielskiego w dzisiejszym świecie jest obowiązkowa. Jest to pierwszy język biznesowy i naukowy, a także świetnie sprawdzi się podczas podróży wakacyjnych. Na języku angielskim są oparte także wszystkie języki programowania. Dlatego gdy zastanawiamy się “jakiego języka warto się uczyć” pierwsza odpowiedź to język angielski.

Język francuski

Pomimo iż Francuzi przegrali z Anglikami walkę o światową dominację swojego języka, to francuski jest nadal szeroko używany na świecie i w Europie. Posługuje się nim 220 milionów ludzi, a więc znacząco mniej niż hiszpańskim, lecz jego siła wynika z dużego zasięgu terytorialnego. Ma on status języka urzędowego w 54 krajach świata, a w samej Europie znając go mamy do wyboru Francję, Szwajcarię, Belgię, Dolinę Aosty, Monako, Jersey, Luksemburg oraz Guernsey. Jest także de facto językiem urzędowym w Stanie Luizjana i Maine oraz urzędowym w Kanadzie. Jego atutem jest także to, że 30% angielskiego słownictwa wywodzi się z języka francuskiego. Taka proporcja ułatwia naukę tych dwóch języków jednocześnie. Jego siła jest dodatkowo wzmacniana silną międzynarodową pozycją francuskich przedsiębiorstw. Jest to ciekawy wybór dla ludzi planujących emigrację zarobkową i na pewno ułatwi podróże turystyczne oraz służbowe. Daje także szerokie możliwości nawiązywania kontaktów biznesowych. Dla mnie numer 2 po angielskim.

Język niemiecki

Niemcy to pierwsza gospodarka w Unii Europejskiej i czwarta na świecie. PKB per capita wynosi $US 46,563. Niewątpliwie jest to państwo bardzo bogate i dające ogromne możliwości rozwoju zawodowego oraz zapewniające wysoki poziom życia. Dodatkowym plusem (lecz nie zawsze tak było) jest sąsiedztwo Polski i Niemiec. Wiele osób ze świata nauki i medycyny emigruje, ponieważ Niemcy oferują ciekawsze perspektywy rozwoju kariery oraz znacznie lepsze warunki finansowe. Także jako pracownicy fizyczni znacznie rozszerzymy możliwości znalezienia dobrej pracy znając język niemiecki. W UE, aż w sześciu państwach ma status języka urzędowego, co stawia go na pierwszym miejscu w tej kategorii. Są to: Belgia, Liechtenstein, Luksemburg, Niemcy, Szwajcaria i Austria. Na pewno nauka języka naszego zachodniego sąsiada jest warta rozważenia, chociażby ze względu na popularność w naszym regionie.

Język hiszpański

Język hiszpański jest drugim najpowszechniej używanym językiem na Ziemi. W roku 2006 oceniano, że posługuje się nim jako językiem ojczystym około 650 milionów ludzi na siedmiu kontynentach, szczególnie w Ameryce Południowej, Ameryce Północnej (głównie w Kalifornii wśród imigrantów z Meksyku), Europie i zachodniej Afryce.

Jako pierwszego konkurenta dla języka angielskiego często stawia się język hiszpański. Według mnie nie jest to trafne porównanie. Nie ma on tak znaczącej pozycji biznesowej i naukowej jak język angielski, a jego zasięg populacyjny- pomimo dużej ilości osób posługujących się nim- jest mocno ograniczony terytorialnie. Jest on dobrym wyborem dla osób chcących zamieszać w Ameryce Południowej i w Hiszpanii, oraz dla zainteresowanych kulturą romańską. Pamiętajmy jednak, że w krajach Ameryki Łacińskiej ma on konkurenta w postaci języka portugalskiego, który jest językiem urzędowym w Brazylii. Jeśli natomiast mamy zamiar zwiedzić turystyczne rejony w krajach łacińskich to bez problemy wystarczy nam język angielski. Jest on także dobrym wyborem dla osób ukierunkowanych na biznes z krajami gdzie językiem urzędowym jest właśnie hiszpański.

Języki skandynawskie i język niderlandzki

Zdecydowałem się opisać je w jednej sekcji, ponieważ języki te wykazują podobne cele oraz perspektywy i korzyści z ich nauki.

Którego języka skandynawskiego warto się uczyć ?

Jeśli chodzi o Skandynawię to należy pamiętać, że największym i najliczniejszym krajem jest Szwecja. Znając język szwedzki bez problemu porozumiemy się w Norwegi oraz w Finlandii. Chociaż Finlandia nie należy geograficznie do Skandynawii to a język fiński należy do grupy języków ugrofińskich to kraj ten zajmuje tutaj ważne miejsce. Wynika to z faktu, że język Szwedzi jest drugim językiem urzędowym w Finlandii i jest obowiązkowym językiem w fińskich szkołach.

Skania czyli południowa część Szwecji należała kiedyś do Danii, a pomiędzy Malmo i Kopenhagą każdego dnia obserwuje się przepływ pracowników. Dlatego też znając język szwedzki porozumiemy się w całej północnej Europie i to zarówno w kontaktach biznesowych jak i turystycznych. Jest on najbardziej uniwersalny.

Od pewnego czasu popularnym kierunkiem emigracji stała się Norwegia. Pomimo że wiele ogłoszeń o pracę zawiera wymóg posługiwania się którymś językiem skandynawskim to w celach osiedleńczych najlepiej uczyć się języka kraju docelowego. Wynika to z faktu, że dla Szweda norweski może być zrozumiały, natomiast dla Polaka znającego szwedzki już nie koniecznie.

Język niderlandzki

Znając język mieszkańców kraju wiatraków możemy porozumieć się w Holandii oraz Belgii ( Flandrii). Pomimo, że Holandia należała do grupy krajów kolonialnych, to nie udało im się rozpowszechnić języka niderlandzkiego w skali światowej. Ciekawostką jest, że biała ludność RPA czyli Afrykanerzy posługują się językiem afrikaans który wywodzi się z XVII-wiecznych dialektów niderlandzkich. Holenderskiego warto się uczyć głównie w celach osiedleńczych.

Holendrzy oraz Skandynawowie biegle posługują się językiem angielskim. Uczą się go od najmłodszych lat z telewizji, ponieważ filmy w tych krajach nie są tłumaczone. Są dodawane jedynie napisy w języku ojczystym co dodatkowo ułatwia naukę.

Język włoski

Patrząc na sytuację gospodarczą Włoch oraz zasięg terytorialny języka, nauka włoskiego może wydawać się bezcelowa. Włochy jednak są piękne i ciekawe, a włosi słabo znają język angielski. Liczbę mówiących szacuje się na około 80–125 milionów. Włoski posiada status urzędowy we Włoszech, San Marino, Watykanie, Szwajcarii oraz na Istrii. Można się nim także porozumieć w byłych koloniach włoskich (Albania, Erytrea, Etiopia, Libia i Somalia) oraz skupiskach emigracji włoskiej w Argentynie, Australii, Stanach Zjednoczonych i Tunezji. Jest to język romański najbardziej zbliżony do łaciny i odgrywa dużą rolę w świecie kultury.

Czy warto uczyć się języka mandaryńskiego ?

Język chiński czyli przeważnie mandaryński

Często zadając pytanie w internecie „Jakiego języka warto się uczyć” otrzymujemy w odpowiedzi, że chińskiego. Posługuje się tym językiem powyżej 1,2 miliarda z czego mandaryński jako ojczysty jest dla 845 milionów. Tylko po co się go uczyć ? Do czego ten język się może przydać ? Wielu młodych Chińczyków decyduje się na studia w Europie (programy w języku angielskim) lub w USA. Z tego wniosek, że znają język angielski w stopniu komunikatywnym. Popularne portale zakupowe typu https://www.aliexpress.com/ czy https://www.alibaba.com/ są przetłumaczone na język angielski, a nawet polski. W razie reklamacji też bez problemu porozumiemy się po angielsku. Chcąc wyemigrować do Chin najwięcej ofert pracy znajdziemy jako nauczyciele języka angielskiego. Możemy także liczyć na stanowisko w dużej korporacji, ale tam także wszystko będzie się odbywało po angielsku. Ponadto światowe trendy wskazują na odpływ kapitału i inwestycji z Chin, a USA oferują pomoc finansową dla biednych państw afrykańskich w celu uniezależnienia ich od polityki gospodarczej państwa środka. Zachęty nie stanowi także poziom życia. W Chinach mierząc stopę życiową mieszkańców per capita było to $10,262 w 2019 roku.

Trzeba pamiętać, że nauka języka obcego to proces czasochłonny i wymagający dużo pracy. Dlatego aby trafnie odpowiedzieć na pytnie “jakiego języka warto się uczyć” należy wcześniej dokonać przemyślanego i właściwego wyboru. Przygodę z językiem możemy zacząć bezpłatnie np. na https://www.duolingo.com/ Aby szybciej i efektywniej się uczyć, zachęcam do przeczytania tego artykułu : http://www.zarobasy.pl/umiejetnosc-koncentracji-i-skupienia-uwagi/

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *