Co to jest joga
Joga ma niezastąpione korzyści zdrowotne dla naszego ciała i umysłu. Jest to starożytna forma ćwiczeń, która koncentruje się na sile, elastyczności i oddychaniu, w celu poprawy wydolności fizycznej oraz samopoczucia psychicznego. Głównymi elementami jogi są postawy oraz ćwiczenia oddechowe. Powolne i skoordynowane ruchy w określonych pozycjach, w połączeniu z regularną wymianą gazową wzmacniają nasze ciało i umysł, a także pomagają sprostać wyzwaniom jakie stawia przed nami szybki postęp cywilizacyjny.
Joga powstała w Indiach około 5000 lat temu i została zaadaptowana w innych krajach na różne sposoby. Obecnie jest powszechna w ośrodkach rekreacji, sanatoriach, klubach SPA, szkołach, szpitalach (jako element rehabilitacji). Stanowi także alternatywę dla leków jako naturalne remedium w walce ze stresem.
Jakie są korzyści zdrowotne jogi
Na temat korzyści zdrowotnych wynikających z uprawiania Jogi opublikowano dziesiątki badań naukowych.
Chociaż istnieją możliwości bardziej rygorystycznych badań nad korzyściami dla zdrowia, większość publikacji sugeruje, że joga jest bezpiecznym i skutecznym sposobem na zwiększenie aktywności umysłowej (relaks, pamięć, radzenie sobie w sytuacjach stresowych) oraz fizycznej ( siły, elastyczności i równowagi).
Istnieją pewne dowody na to, że regularna praktyka jogi jest korzystna dla osób z wysokim ciśnieniem krwi, chorobami serca i bólami – w tym bólem dolnej części pleców. Joga ma także duży wkład w leczenie depresji i minimalizowanie skutków przewlekłego stresu oraz uczucia niepokoju. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3193654/
Czy muszę być sprawny/na, aby uprawiać jogę
Nie. Możecie zacząć do zajęć odpowiednich dla Waszego poziomu sprawności. Początkowe ćwiczenia nie są wymagające i na pewno każdy sobie z nimi poradzi.
Czy muszę być rozciągnięty/ta, aby uprawiać jogę
Niekoniecznie. Joga poprawi Waszą elastyczność i pomoże wyjść poza normalny zakres ruchu, co może ułatwić wykonywanie codziennych czynności. Jest to szczególną zaletą dla określonych grup osób np. osoby starsze, o ograniczonej sprawności lub powracające do zdrowia.
Czy joga jest bezpieczna
Urazy związane z jogą są rzadkością, lecz czasami mogą być spowodowane powtarzającym się obciążaniem lub nadmiernym rozciąganiem.
Joga jest taka sama jak każda inna technika ćwiczeń. Jest całkowicie bezpieczna, jeśli jest właściwie nauczana przez ludzi, którzy ją rozumieją i mają doświadczenie.
Lekcje należy pobierać od wykwalifikowanego nauczyciela. Ważne jest także, aby wybrać zajęcia odpowiednie do swojego poziomu wytrenowania.
Jak zacząć przygodę z jogą
Najwięcej informacji na temat jogi znajdziemy w internecie, na blogach oraz na YouTube. YouTube ma tą zaletę, że poczujecie się jak na prawdziwych profesjonalnych zajęciach z instruktorem, który w prawidłowy sposób zaprezentuje i nauczy Was właściwych postaw i rytmu oddechu. Na rynku dostępne są także różne podręczniki i tutoriale w formie papierowej lub audio. Możecie też spróbować lekcji z trenerem w profesjonalnych klubach.
Jaki styl jogi jest najlepszy
Istnieje wiele różnych stylów jogi, takich jak Ashtanga, Iyengar i Sivananda. Odmiany jogi różnią się dynamiką oraz zakresem rozwoju naszego ciała, koncentrując się np. na rozwoju mięśni kształtujących postawę lub oddechowych. Wielu nauczycieli jogi rozwija własne praktyki poprzez łączenie różnych stylów i dopasowanie ćwiczeń do potrzeb odbiorców.
Żadna odmiana nie jest lepsza, czy gorsza. Najważniejsze jest, aby wybrać zajęcia odpowiednie do swojego poziomu sprawności.
Czy będę miał/ła czas na jogę
Odpowiedź brzmi TAK. Zawsze znajdziecie czas na jogę. Jest to bardzo mało wymagająca forma aktywności. Nie musisz nawet wychodzić z domu, a darmowe lekcje na YouTube trwają nawet 5 minut.
Szeroki wybór sposobów nauki, znikome koszty lub ich brak, oferta skierowana do każdego poziomu zaawansowania, stawia jogę na wysokiej pozycji wśród zajęć ruchowych. Dostępność czasowa oraz niepodważalne właściwości zdrowotne czynią jogę wspaniałą formą aktywności oraz relaksu. Tutaj opisałem dodatkowe metody radzenia sobie ze stresem.
Artykuł “Joga – korzyści zdrowotne dla ciała i umysłu” został przygotowany na podstawie badań NHS.