Kim jest “Strachu” z filmu Pitbull

Kim jest “Strachu” z filmu Pitbull

Dzisiaj przeanalizujemy kim jest Strachu z filmu “Pitbull. Nowe porządki” . Zdarzenia przedstawione przez Patryka Vegę nawiązują głównie do jednej postaci. Krzysztof M., pseudonim Bajbus, był znany warszawskim śledczym. Zajmował się odzyskiwaniem długów, napadał na tiry należące do chińczyków, wstawiał maszyny do gier hazardowych do lokali gastronomicznych.

Podobieństwo fizyczne Bajbusa i Stracha

To co najlepiej wiąże te dwie postacie to kilka charakterystycznych cech i okoliczności. Już na pierwszy rzut oka możemy zauważyć podobieństwo fizyczne. Zarówno filmowy “Strachu” (Tomasz Oświeciński) jak i prawdziwy “Bajbus” byli ostrzyżeni na łyso i regularnie uprawiali sporty siłowe. Mieli potężne sylwetki i samym wyglądem wzbudzali stereotypowy niepokój. Z perspektywy czasu wygląda to dość archaicznie i zabawnie. Lecz w tamtych dzikich czasach, budziło prawdziwą grozę. Nikt nie chciał spotkać się z agresywnym i w dodatki bezkarnym osiłkiem. Bo należy pamiętać, że Policja często współpracowała z przestępcami, a świadomość społeczna tej sytuacji dodatkowo potęgowała poczucie zagrożenia oraz bezradności wśród obywateli. Ale tak wyglądali prawie wszyscy gangsterzy w latach `90 i 2000. Dlatego to nie wygląd przesądza o podobieństwie tych postaci, a specyficzne dwa zdarzenia z ich życia.

Współpraca Bajbusa z organami ścigania

Po pierwsze i Bajbus i Strachu podjęli współpracę z organami ścigania. W ten sposób stali się wrogami numer jeden swoich dawnych kompanów. Policjanci w wywiadach często podkreślają o hermetyczności grupy mokotowskiej. Wskazują przy tym, że solidarność wynikała z faktu, iż „mokotowscy” znali się od piaskownicy i razem dorastali. Byli po prostu kolegami z podwórka. Bajbus natomiast pochodził spod Warszawy. Nie łączyły go zatem więzi emocjonalne z kompanami z „pracy”. Prowadził pub, Żyd wstawił do niego maszyny hazardowe i tak Bajbus został zauważony przez Korka i zaczął pracować dla grupy mokotowskiej. Nie łączyło go zatem z nimi nic więcej jak tylko interesy. Starchu też był brany do „roboty” bo jest duży. Nie dlatego, że był w towarzystwie, a jedynie w wyniku przypadku.

Zamordowanie żony Bajbusa

Jak wynika z relacji Ewy Ornackiej oraz z publikacji Onetu, do tamtej zbrodni w ogóle nie musiało dojść. Już dwa miesiące przed egzekucją śledczy wiedzieli o planach wymordowania rodziny Bajbusa. Zlekceważyli to, a kluczowe ostrzeżenie od świadka koronnego zbagatelizowali. Z niewiadomych względów udawali, że sprawy nie ma. Dlatego Annę („żonę Bajbusa”) zastrzelono, a jej dzieci musiały ukryć się, gdyż ich życie było zagrożone. Postępowanie wobec policjantów i prokuratorów biorących udział w sprawie umorzono.

W filmie Patryka Vegi zamordowano nie żonę, lecz matkę Stracha. Było to jednak – podobnie jak w przypadku prawdziwych wydarzeń – podyktowane względami odwetowymi. Przestępcy chcieli się w ten sposób zemścić i jednocześnie nastraszyć Bajbusa. Była to pierwsza tego typu egzekucja w Polsce.

Podsumowanie

Kim jest “Strachu” z filmu Pitbull nie budzi większych wątpliwości. Postać ta bowiem jasno nawiązuję do osoby Bajbusa z grupy Mokotowskiej, który był rozpoznawalną postacią w warszawskim półświatku. Po zatrzymaniu zdecydował się złamać zmowę milczenia. Za współpracę z organami ścigania zapłacił wysoką cenę. Po odbyciu kary 6 lat pozbawienia wolności, próbował lub nadal próbuje postawić przed wymiarem sprawiedliwości osoby odpowiedzialne za śmierć swojej żony. Tak więc, sytuacje przestawione w filmie pokazują zdarzenia, które idealnie wpisują się w faktyczne życie Bajbusa. Jeśli interesują Cię inne nieodgadnione postacie filmowe zajrzyj TUTAJ.

Zdjęcie: Bieniecki Piotrhttp://www.fototeo.pl

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *