Najbardziej luksusowe samoloty biznesowe

Najbardziej luksusowe samoloty biznesowe

Najbardziej luksusowe samoloty biznesowe to propozycje dla zamożnych. Chociaż coraz częściej widzimy je na niebie, dla większości ludzi nadal pozostają jedynie w sferze marzeń. Jednak dla biznesmenów, nie są zazwyczaj miarą bogactwa, lecz stanowią niezbędne narzędzie w codziennej pracy. Dlatego, poza niebanalnym luksusem, jaki oferują wnętrza prywatnych odrzutowców, liczy się także prędkość oraz zasięg. Dzisiaj zaprezentuje Wam cztery flagowe maszyny dalekiego zasięgu, od producentów ze światowej czołówki w branży samolotów biznesowych.

Luksusowe samoloty biznesowe dalekiego zasięgu

Bombardier Global 8000

Kanadyjskiego producenta samolotów Bombardier nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. Bombardier Global 8000 to nowoczesny odrzutowiec biznesowy dalekiego zasięgu. Całkowita długość samolotu jest prawie taka sama jak rozpiętość skrzydeł i wynosi ponad 31 metrów. Dwa silniki General Electric Passport, zaprojektowane specjalnie dla Global 8000, rozpędzają tego kolosa do maksymalnej prędkości 1142 km/h. Przy prędkości przelotowej 1049 km/h i 8 pasażerach oraz 4 członkach załogi na pokładzie, potrafi przelecieć bez potrzeby uzupełniania paliwa do 14630 km. Dlatego świetnie sprawdza się na długich trasach jak np. z Los Angeles do Dubaju, z Sydney do São Paulo, czy z Tokio do San Juan. W luksusowych warunkach może podróżować do 17 pasażerów. Maksymala wysokość przelotowa to 51,000 stóp.

Gulfstream G700

Z Kanady przenosimy się do USA. Gulfstream to amerykański producent samolotów biznesowych. Ostatnio zaprezentował nowy flagowy produkt Gulfstream G700. Maszynę napędzają dwa odrzutowe silniki Rolls – Royce Pearl 700.

W zależności od konfiguracji, samolot zabiera na pokład do 19 pasażerów, a jego prędkość maksymalna wynosi aż 1142 km/h. Natomiast prędkość przelotowa, w zależności od odległości do celu podróży, przyjmuje dwie wartości. Przy zachowaniu maksymalnego i jakże imponującego zasięgu, piloci mogą pokonać dystans 13,890 km z prędkością 1049 km/h. Gdy nie zachodzi potrzeba sugerowania się wskaźnikiem poziomu paliwa, samolot umożliwia podróż ze stałą prędkością 1111 km/h. Producent osiągnął takie wyniki głównie dzięki dość imponującej wysokości przelotowej, która mieści się w przedziale od 41 000 do 51000 stóp. Wszystkie powyższe parametry zależą oczywiście od wielu czynników, takich jak choćby warunki atmosferyczne, ciężar bagaży czy ilość osób na pokładzie. Niemniej jednak Gulfstream G700 to rewelacyjny samolot biznesowy dalekiego zasiegu, który poza świetnymi osiągami, oferuje także niezrównany komfort podróżowania w super luksusowej kabinie.

Dassault Falcon 8X

Dassault Aviation Group to firma pochodząca z Francji. W ich ofercie znajdziemy zarówno samoloty cywilne jak i nowoczesne, wojskowe myśliwce. Maksymalna prędkość Falcona 8X to 1111 km/h. Przy prędkości 987 km/h z ośmioma pasażerami na pokładzie może pokonać dystans 11,945 km. Samolot napędzają trzy wysokowydajne silniki Pratt & Whitney PW307D. Dzięki temu, w 8X udało się obniżyć zużycie paliwa nawet o 20% w porównaniu z jakimkolwiek innym samolotem w tym samym segmencie. Falconem można podróżować na wysokości 51,000 stóp. Także jego wyposażenie, zarówno w aspekcie pracy pilotów jak i komfortu podróżowania, jest na najwyższym poziomie.

Cessna Citation Longitude

Stawkę zamyka Cessna. Początki przedsiębiorstwa sięgają 1911 roku. Właśnie wtedy farmer z Rago w stanie Kansas, Clyde Cessna, zbudował własny samolot i zaczął latać między rzeką Missisipi, a Górami Skalistymi. Dzisiaj Cessna to jeden z najlepiej rozpoznawalnych producentów małych samolotów na świecie, a model Citation Longitude to ich flagowy produkt. Ekstra luksusowy i nowoczesny samolot może zabrać na pokład do 12 pasażerów.

Napęd stanowią dwa odrzutowe silniki Honeywell htf7700l o sile ciągu 34.10 kN każdy. Jak zapewne pamiętamy z fizyki, 1 N to siła, z jaką trzeba zadziałać na ciało o masie 1 kg, aby nadać mu przyspieszenie równe 1 m/s ². Dla porównania, silnik z F-16 dysponuje siłą 76,3 kN (128,9 kN z dopalaniem). Dzięki swojej mocy, Cessna potrafi się rozpędzić do zawrotnej prędkości 1037 km/h. Jednak standardowa prędkość przelotowa wynosi 895 km/h. Zasięg samolotu, z czterema osobami na pokładzie to 6,482 km, a maksymalna wysokość podróżowania to 45,000 stóp.

Podsumowanie

Luksusowe samoloty biznesowe to nie tylko podróż w najwyższym standardzie komfortu, ale także mobilne biuro. Głównym celem, jaki przyświeca producentom tego typu maszyn, jest zapewnienie globalnego zasięgu i umożliwienie szybkiego przemieszczania się w celu realizacji planów biznesowych. Bo jak wiemy, w interesach często króluje zasada, kto pierwszy ten lepszy.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.