Najbardziej romantyczne miejsca w Polsce

Najbardziej romantyczne miejsca w Polsce

Najbardziej romantyczne miejsca w Polsce – Czorsztyn i Niedzica

Południe Polski to nie tylko góry, narty i bezkresne piesze wędrówki, lecz także moc historycznych i zarazem bardzo romantycznych atrakcji. Pierwszą pozycję na mapie z cyklu “najbardziej romantyczne miejsca w Polsce” zajmują ex aequo dwa średniowieczne zamki. Malowniczo umiejscowione na przeciwległych brzegach Jeziora Czorsztyńskiego zrobią wrażenie nie tylko na romantycznych duszach. Gotyckie ruiny w Czorsztynie położone są na wzgórzu nad samym jeziorem. Na przeciwnym brzegu stoi odremontowany Zamek w Niedzicy. Wzniesiony na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego jako średniowieczna warownia został następnie przebudowany najprawdopodobniej w początkach XIV wieku przez Kokosza Berzeviczego. Wieczorne podświetlenie odbijające się lśniącym blaskiem od tafli wody nadaje temu miejscu arcy niepowtarzalnego charakteru zamierzchłych czasów. Możemy się przez chwilę poczuć jak prawdziwi rycerze i księżniczki.

Romantyczny hotel na Zamku

Zamek oferuje miejsca noclegowe typu pokoje-komnaty w cenie 350 zł lub apartamenty za 600 zł. Zakwaterowanie w okolicy można znaleźć także za pośrednictwem strony booking.com. Jako fajne miejsce na romantyczny wyjazd we dwoje, ciekawie prezentuje się ośrodek wypoczynkowy Glamp Natura Czorsztyn, który proponuje noclegi przy samej plaży w ekskluzywnych namiotach.

Pobyt nad jeziorem Czorsztyńskim to przepiękne widoki skomponowane fenomenalnym połączeniem gór i wody. Niedzicę od Zakopanego dzieli około 40 km, a do Białki Tatrzańskiej jest 21 km. Odległość od lotniska Kraków-Balice wynosi 120 km.

Chełmno – miasto zakochanych

Chełmno to polska stolica zakochanych. Pomorska perła architektury renesansowej może pochwalić się jednym z najdłuższych murów obronnych w Europie, zachowanym niemal w całości. Jednym z symboli Chełmna jest jego panorama. Dzięki położeniu miasteczka na dziewięciu wzgórzach Wysoczyzny Chełmińskiej, możemy podziwiać ją z czterech stron świata. Nad starówką góruje renesansowy ratusz, z którego codziennie w południe rozbrzmiewa hejnał.

Dlaczego Chełmno to miasto zakochanych

Oprócz bogatej historii i wielu zabytków, Chełmno może poszczycić się również wyjątkowo romantyczną atmosferą. Zawdzięcza ją między innymi siostrzenicy Mikołaja Kopernika – Krystynie.

Dziewczyna wstąpiła do zakonu w miasteczku, po niedługim czasie postanowiła jednak zrzucić habit i wyjechać do Królewca. Przyczyną jej ucieczki była miłość do Kaspra Stulpawtiza, dobosza księcia Albrechta.

Ale największą sławę Chełmno zdobyło za sprawą św. Walentego. Według jednej z legend św. Walenty był biskupem Terni, który w okresie prześladowań cesarza rzymskiego – Klaudiusza II Gota, uzdrowił ze ślepoty córkę sługi cesarskiego i doprowadził do nawrócenia jego rodziny. To sprowadziło na niego gniew władcy, który kazał go ściąć. Natomiast inne przekazy głoszą, że powodem jego stracenia było potajemne udzielanie ślubów wojownikom, którzy z wdzięczności za usankcjonowanie ich miłości zaczęli świętować dzień śmierci męczennika tj. 14 lutego. Kolejna wersja przedstawia św. Walentego, jako młodego chrześcijanina skazanego za pomoc udzielaną swoim współwyznawcom. Przed śmiercią miał rzekomo wysłać list do ukochanej podpisany, jako: „Twój Walenty”.

Relikwie św. Walentego

W Chełmińskiej Farze przechowywane są relikwie św. Walentego, które uznaje się za źródła cudów. W 1630 roku córka Jadwigi z Czarnków Działyńskiej została uzdrowiona z ciężkiej choroby. W ramach wdzięczności kobieta kazała wykonać relikwiarz ku czci świętego Walentego. Przez wiele lat nie był wystawiany dla wiernych, jednak po nastaniu mody na obchodzenie Walentynek w Polsce uroczystości związane z Dniem Świętego Walentego nabrały nowego znaczenia. W 2002 roku, po 200 latach przerwy relikwie znów zostały wyniesione na ołtarz.

Najbardziej romantyczne miejsca w Polsce – Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny to kameralne 2.5 tysięczne miasteczko położone w województwie lubelskim w granicach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Znany też jako Kazimierz nad Wisłą, swoją historią sięga jeszcze średniowiecza, kiedy pełniło rolę ważnego punktu handlowego. W kolejnych latach to niewielkie miasto obrało za swoją siedzibę wielu wybitnych artystów, którzy przyjeżdżali tu już od XVIII, by czerpać inspiracje z malowniczego krajobrazu, pięknej architektury oraz niesamowitej atmosfery miejsca. Leżące nad brzegiem Wisły, doskonale wkomponowane w pagórki Wyżyny Lubelskiej miasteczko znane jest także z bardzo dobrej jakości powietrza. Nieopodal w Nałęczowie znajdują się liczne uzdrowiska oferujące odpoczynek w stylu SPA.

Do atrakcji architektonicznych należą niewątpliwie zabytkowe kościoły i spichlerze zbożowe. Nad miasteczkiem królują ruiny XVI zamku oraz zabytkowa baszta z widokiem na Wisłę. Nie można także zapomnieć o urokliwym rynku z ulokowaną po środku starodawną studnią oraz pomnikiem psa Werniksa w zachodniej części. Z racji charakteru miasteczka, baza noclegowa oferuje specjalne rozwiązania dostosowane do potrzeb zakochanych. Ciekawym pomysłem na romantyczny weekend jest wynajęcie pokoju kąpielowego z wanną pośrodku.

Najbardziej romantyczne miejsca w Polsce – Ryn

Teraz przeniesiemy się na północ do Krainy Wielkich Jezior. Ryn jest miasteczkiem położonym pomiędzy dwoma zbiornikami: Ryńskim i Ołów. W samym centrum znajduje się pokrzyżacki zamek, który został wzniesiony około 1377 r. Innym, równie ciekawym zabytkiem Rynu jest wiatrak typu holenderskiego z drugiej połowy XIX w. Nad jeziorem Ryńskim znajduje się promenada wraz z przystanią jachtową, natomiast nad jeziorem Ołów znajduje się plaża i ścieżka spacerowo-rekreacyjna o długości 4250 m okalająca jezioro. Wraz z zamkiem rozwijała się osada (podzamcze), która dała początek przyszłemu miastu. Komturowi podlegała wówczas flota rybacka, młyn, a także istniejąca w latach 1412–1420 huta żelaza. W 1455 Ryn był też jednym z pierwszych ośrodków powstania ludności puszczańskiej, bartników, drwali, myśliwych i tzw. wolnych chłopów.

Weekend we dwoje na zamku

Zamek zaczęto budować około 1377 r. w miejscu istniejącego wcześniej grodu plemienia Galindów. Warownia powstała na wzgórzu, na planie prostokąta o wymiarach 44×52, pomiędzy dwoma jeziorami. Dzisiaj zamek stanowi zarówno atrakcję turystyczną jak i oryginalną bazę noclegową ze strefą SPA. Duże wrażenie robi podziemny basen otoczony zabytkowymi sklepieniami i murami. Dodatkowo do dyspozycji gości jest kręgielnia, pole golfowe i bilard. Największa popularnością cieszą się rycerskie biesiady, które przenoszą uczestników w historyczną atmosferę średniowiecznych mazur.

Zamek Czocha – super miejsce na zaręczyny

Powstał jako warownia graniczna na pograniczu śląsko-łużyckim w latach 1241–1247 z rozkazu króla czeskiego Wacława I Przemyślidy.

Zamek stoi na gnejsowych skałach należących do metamorfiku izerskiego, a z trzech stron otaczają go wody Jeziora Leśniańskiego.

Ale nie tylko położenie decyduje o romantycznym charakterze tej wyjątkowej lokalizacji. Wydarzenia, jak choćby festiwal kuchni historycznej, najazd Husytów na średniowieczną twierdzę czy komediowe soboty sprawiają, że jest to miejsce gdzie teraźniejszość przeplata się z przeszłością.

Nocleg na Zamku Czocha

Zamek Czocha oferuje trzy standardy pokoi, w których można wypocząć po pełnym wrażeń dniu. W zależności od upodobań można wybrać pokój klasy standard, economy lub superior. Ponadto w Zamku znajduje się 7 komnat tematycznych, które przeniosą w świat fantazji i wprawią w zachwyt nawet najbardziej wymagającego gościa.

Podsumowanie

Wszystkie przedstawione propozycję świetnie nadają się na romantyczne zaręczyny, weekend we dwoje czy super walentynki. Oczywiście nie są to jedyne romantyczne miejsca w Polsce, lecz pod względem położenia i atrakcji na pewno zaliczają się do ścisłej czołówki. Jeśli jednak postanowicie wybrać się na randkę na plażę to odsyłam Was Tutaj.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *