Najlepsze zawody po szkole branżowej lub technikum

Najlepsze zawody po szkole branżowej lub technikum

Zawody po szkole branżowej lub technikum zyskują na popularności. Od pewnego czasu trendy na rynku pracy pokazują duże zapotrzebowanie na pracowników fizycznych. Źródeł tego zjawiska należy doszukiwać się w początkach przemian ustrojowych, upadku przemysłu państwowego i związanego z tym dużego bezrobocia wśród osób z wykształceniem zawodowym, a także technicznym w końcówce XX wieku.

Moda na studia

Młodzi ludzie zaczęli dostrzegać swoją szansę na odniesienie sukcesu zawodowego poprzez ukończenie uczelni wyższej. Skutkiem tego był boom na studia w latach 90-tych i 2000-nych, który spowodował nasycenie gospodarki magistrami w wielu branżach.

Brak pracowników fizycznych

Po pewnym czasie zaczęło brakować pracowników fizycznych, a to znacznie podniosło ich konkurencyjność na rynku pracy, jak również wpłynęło na stopniowy wzrost wynagrodzeń. Kolejną zaletą takiego trendu było podniesienie prestiżu profesji zawodowych, co z kolei stało się dodatkową motywacją do ich nauki. Dzisiaj zaprezentuję Wam trzy bardzo opłacalne zawody, do których nie potrzeba ukończenia wyższych studiów. Prześledzimy także oferty pracy w kraju i za granicą.

1. Najlepsze zawody po szkole branżowej lub technikum. Lakiernik samochodowy

Opis zawodu

Zadaniem lakiernika samochodowego jest zabezpieczenie karoserii samochodu przed korozją. Staranne i zarazem fachowe polakierowanie powierzchni nadaje samochodowi piękny i estetyczny wygląd. Lakierników dzielimy na tych, którzy pracują w warsztatach i tych, zatrudnionych w fabrykach samochodów. Niestety w tym drugim przypadku ludzi coraz częściej zastępują maszyny, lecz marki luksusowe nadal stawiają na wykonanie ręczne.

BHP

Bezpieczeństwo pracy jest na coraz wyższym poziomie. Stosowane są nowoczesne kabiny lakiernicze, a pracownicy wyposażeni są zarówno w maski, jak i specjalistyczną odzież ochronną.

Nauka

Nauka zawodu nie musi być czasochłonna. Dostępne są płatne kursy trwające tylko 3 miesiące (450 godz., w tym 100 godzin teorii i 350 godzin praktyki), przygotowujące (w zakresie wymaganej teorii i praktyki) do uzyskania tytułu zawodowego czeladnika. Istnieje też szeroka oferta szkół branżowych. Nauka trwa tam 3 lata i jest bezpłatna.

Zatrudnienie

Lakiernik może znaleźć zatrudnienie w dużych autoryzowanych serwisach, fabrykach lub w mniejszych warsztatach blacharsko – lakierniczych. Można także wybrać drogę przedsiębiorcy i postawić na własny biznes. W takim przypadku najlepiej wejść w spółkę z blacharzem dla zapewnienia pełnego wachlarzu napraw powypadkowych. Własny warsztat daje szerokie możliwości wysokich zarobków. Warto szczególnie podpisać umowy z ubezpieczalniami na naprawy bezgotówkowe, które zapewnią nam stały dopływ klientów, a co za tym idzie, także pieniędzy.

Zarobki :

 • Polska 3000 PLN brutto/miesiąc
 • Irlandia €35,000.00-€40,000.00 brutto/rok
 • UK £13-£15 brutto/godzina
 • Holandia 520 € netto/ tydzień
 • Belgia od €13- €14 brutto/godzina
 • Francja 1600 € – 3 000 € brutto/miesiąc
 • Szwecja 30 000 SEK brutto/miesiąc
 • Norwegia 200 NOK brutto/godzina
 • Niemcy 1800 € – 3 000 € brutto/miesiąc

2. Najlepsze zawody po szkole branżowej lub technikum. Elektryk

Opis zawodu

Elektrycy w codziennej pracy mają kontakt z instalacjami elektrycznymi. Zajmują się zarówno ich montażem, naprawą jak i konserwacją. Część elektryków pracuje z silnikami elektrycznymi, a także z liniami wysokiego napięcia. W praktyce zatem elektryk to zawód, który ma niejedno oblicze, dlatego zdecydowana większość osób posiadających uprawnienia elektryka decyduje się na specjalizację.

BHP

Elektrycy pracujący przy naprawie maszyn będą narażeni zarówno na podwyższony poziom hałasu jak i wibracje. Praca na wolnym powietrzu, to z kolei zmienna temperatura i niedostateczne oświetlenie.

Niebezpieczeństwo niesie praca na wysokościach. Jest to głównie związane z nierównymi i przy tym śliskimi powierzchniami podczas pracy na słupach elektrycznych.

Na szczęście rośnie świadomość zagrożeń wynikających z pracy elektryka, a to prowadzi do ograniczenia wypadków poprzez rygorystyczne przestrzeganie przepisów BHP.

Nauka

Nauka w szkole branżowej I stopnia trwa trzy lata i jest bezpłatna. Po szkole i zdanym egzaminie otrzymujemy tytuł czeladnika i otwiera nam to drogę do dyplomu mistrzowskiego. Naukę szkolną można kontynuować w szkole branżowej II stopnia. Oprócz szkół, na rynku istnieje rozbudowana oferta kilkumiesięcznych kursów czeladniczych.

Zatrudnienie

Elektryk może pracować w zakładach wytwarzających, przetwarzających i przesyłających energię elektryczną, we wszystkich zakładach wykorzystujących energię elektryczną, zakładach produkujących maszyny i urządzenia elektroenergetyczne, zakładach naprawiających maszyny i urządzenia elektryczne i elektroenergetyczne oraz sprzęt elektryczny powszechnego użytku. Po uzyskaniu uprawnień można również wykonywać instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Część elektryków decyduje się na prowadzenie własnej firmy. Tutaj warto ukierunkować się na montaż oraz sprzedaż instalacji alarmowych, telewizji przemysłowej czy wdrażanie rozwiązań zarządzania dla inteligentnych domów. Dodatkowo do oferty można dołączyć elektryczne bramy oraz drzwi garażowe. W ostatnim czasie nastąpił gwałtowny rozwój samochodów elektrycznych, co znacznie poszerza możliwości podjęcia pracy oraz ukierunkowania działalności gospodarczej.

Zarobki :

 • Szwecja 17 878 – 27 424 SEK netto/ miesiąc (jest to minimalna pensja w zależności od lat pracy, ustalona przez związki zawodowe na podstawie umowy zbiorowej). Mediana zarobków wynosi 32 800 SEK brutto/miesiąc
 • Norwegia 240-261 NOK brutto/godzina
 • Polska – mediana na tym stanowisku wynosi 4 350 PLN brutto/miesiąc
 • UK £25,000 – £35,000 brutto/rok
 • Irlandia €35,000 – €55,000 brutto/rok
 • Francja 1700 € – 3 100 € brutto/miesiąc
 • Niemcy 1600 € (bez doświadczenia) – 3000€ (z doświadczeniem) brutto/miesiąc
 • Holandia €1750 – €3500 brutto/miesiąc
 • Belgia 15 € – 24 € brutto/godzina

3. Najlepsze zawody po szkole branżowej lub technikum. Murarz-tynkarz

Opis zawodu

Murarz wykonuje z kamienia, cegły, bloczków, pustaków itp. materiałów konstrukcyjne i niekonstrukcyjne elementy budynków, a także prowadzi w tym zakresie prace remontowe i konserwatorskie przy wykorzystaniu podstawowych narzędzi murarskich i maszyn budowlanych do transportu materiałów (przenośniki taśmowe, pompy do zapraw, wyciągi budowlane) oraz do przygotowania zaprawy (mieszarki i betoniarki).

BHP

Coraz większa świadomość pracy z substancjami niebezpiecznymi oraz stroje ochronne, ograniczają ryzyko uszkodzenia skóry, oczu czy dróg oddechowych. Nadal jednak pozostaje zagrożenie upadku z dużej wysokości lub przygniecenie przez ciężkie przedmioty.https://www.pip.gov.pl/pl/bhp

Nauka

Nauka w szkole branżowej I stopnia trwa 3 lata. Dostępne są także kilkumiesięczne kursy.

Zatrudnienie

Praca dla murarzy jest w przedsiębiorstwach budowlanych oraz rzemieślniczych zakładach remontowo-budowlanych. Można także prowadzić firmę remontowo-budowlaną. Szczególnie ta ostatnia propozycja jest bardzo kusząca i opłacalna ekonomicznie. Wynika to z ciągłego wzrostu zabudowy jednorodzinnej na obrzeżach aglomeracji, a także z potrzeby rozszerzania ofert powierzchni biurowych poprzez budowę wysokościowców w centrach dużych miast.

Zarobki :

 • Szwecja 25000 SEK netto/miesiąc
 • Norwegia 30000 NOK netto/miesiąc
 • Polska 6000 – 8000 PLN brutto/miesiąc
 • UK £18 – £22 brutto/godzina
 • Irlandia €600 – €1000 brutto/tydzień
 • Francja €1700 – €2800 brutto/miesiąc
 • Niemcy €1900 – €3500 brutto/miesiąc
 • Holandia €15 – €21 brutto/godzina
 • Belgia €15 – €21 brutto/godzina

Przedstawione zarobki pochodzą z wybranych, uśrednionych ogłoszeń o pracę, jak również z urzędów statystycznych i nie uwzględniają nadgodzin oraz dodatków.

Jeśli jesteście zainteresowani przyszłością rynku pracy, zachęcam Was do przeczytania artykułu o zawodach przyszłości.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.