Pierwsza podróż samolotem – jak się do niej przygotować

Pierwsza podróż samolotem – jak się do niej przygotować

Pierwsza podróż samolotem, dla wielu z nas, może stanowić nie lada wyzwanie. Często jest związana z dużą dawką stresu, bo nie wiemy jak się do niej przygotować. Dlatego dzisiaj przeprowadzę Was krok po kroku przez wszystkie czynności, które musicie wykonać – od pomysłu, aż do jego pomyślnej realizacji. Nie ma to znaczenia, czy lecicie w celach zarobkowych, czy wakacyjnych. Schemat zawsze jest ten sam, a niniejszy artykuł pozwoli Wam w pełni cieszyć się tą wspaniałą przygodą jaką jest lotnictwo. Zapraszam!

Cel podróży

Podróż samolotem – aby się do niej odpowiednio przygotować – zaczynamy na długo przed odlotem.Najpierw odkreślamy miejsce do jakiego chcemy się udać. W tym celu należy sprawdzić jakimi liniami możemy się tam dostać, z jakiego lotniska oraz jakie jest lotnisko docelowe. Musimy pamiętać, że niektóre miasta mają kilka lotnisk w różnej odległości od celu naszej podróży. Dlatego trzeba wziąć pod uwagę takie warianty jak: cena biletu, cena transferu oraz czas jaki mamy do dyspozycji. Jeśli lecimy do znajomych, to zapewne sami odbiorą nas z lotniska. W przypadku podróży wakacyjnych i biznesowych, warto skorzystać z transferu oferowanego przez hotel. Informacje o kosztach i ofercie transportu gości podane są zazwyczaj na stronie hotelu. Jeśli rezerwacji dokonujemy za pośrednictwem strony booking.com informacja taka wraz z cenami (przeważnie jest to usługa darmowa) pojawia się w opisie hotelu. Przydatne informacje znajdziemy także w serwisie Tripadvisor.

Wybór linii lotniczych

Podróż samolotem – aby się do niej właściwie przygotować – wymaga od nas wyboru przewoźnika. Dlatego na stronie linii lotniczych szukamy, czy wykonują loty do interesującego nas miejsca. Następnie sprawdzamy, jaka jest cena i na którym konkretnie lotnisku lądują. W Polsce najpopularniejszymi tanimi liniami lotniczymi są Ryanair, Wizzair oraz Easyjet. Przewoźnicy niskokosztowi oferują bilety w niskich cenach, ale musimy dopłacić za bagaż rejestrowany ( walizka, którą nadajemy do luku bagażowego) oraz za posiłek i napoje na pokładzie. Bagaż podręczny mamy zawsze wliczony w cenę. Waga oraz wymiary bagażu kabinowego (podręcznego) mogą różnić się w zależności od linii, ale zazwyczaj jest to około 40 x 30 x 20 cm i 8 kg. Wadą tanich linii jest to, że korzystają z mniejszych lotnisk, często oddalonych od naszego celu podróży. Np. London Stansted Airport jest oddalone od Londynu o 63 km., a lotnisko Warszawa Modlin znajduje się w odległości 40 km od centrum Warszawy.

Dlatego warto także sprawdzić ofertę na stronie Polskich Linii Lotniczych LOT, ponieważ możemy znaleźć tam bilety w przystępnej cenie. Nie zapłacimy także za bagaż, a także dostaniemy darmowy poczęstunek na pokładzie. Dodatkową zaletą – szczególnie dla osób wysokich – będzie więcej przestrzeni na nogi. Trzeba podkreślić, że przewoźnicy flagowi ( bo do takich zalicza się LOT) zawsze korzystają z dużych, głównych lotnisk, położonych w najdogodniejszych lokalizacjach.

To od nas zależy jak ukształtujemy podróż, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby w jedną stronę polecieć jednymi liniami, a wrócić innymi. Wszystko zależy od ceny.

Zakup biletów

Zakupu biletów proponuję dokonać bezpośrednio na stronie przewoźnika. Korzystanie z pośredników wiąże się zazwyczaj z dodatkowymi opłatami.

Jak już zdecydowaliśmy się na przewoźnika, przechodzimy do kupienia biletów. Wchodzimy na stronę internetową i wybieramy datę podróży oraz miejsce startu i lądowania, typ podróży (w jedną stronę czy powrotną) ilość pasażerów. Następnie przechodzimy do wyboru konkretnego lotu i klasy (flexi, premium, economy, itd.)

Kolejny krok to stworzenie konta na stronie przewoźnika. Po zalogowaniu sprawdzamy, czy w pasku adresu strony pojawił się symbol kłódki. Jeśli tak, oznacza to, że połączenie jest bezpieczne i możemy podać dane naszej karty oraz dokonać opłaty. Do tego celu będzie nam potrzebna karta debetowa lub kredytowa. W między czasie, pojawią nam się dodatkowe, płatne opcje (wybór miejsca, dodatkowy bagaż, szybkie wejście na pokład itd.) Jeśli podróżujemy z bagażem rejestrowanym, który nie jest wliczony w cenę biletu, to należy go dodatkowo opłacić w powyższych opcjach. Jeżeli nie wybierzemy miejsca, zostanie nam przydzielone losowo. Ja nigdy nie korzystam z opcji wyboru i zawsze traktuję to w kategorii niespodzianki. W przypadku, gdy lecimy w kilka osób i płacimy tą samą kartą, to miejsca i tak są obok siebie. Tyko raz na kilkaset odbytych lotów zdarzyło mi się, że miejsca były rozdzielone (ale tylko przejściem).

Podróż samolotem, a odprawa przez internet

Aby uniknąć stresu na lotnisku i zaoszczędzić czas, warto odprawić się przez internet. Na stworzonym wcześniej profilu, znajdziemy wszystkie informacje jak i kiedy możemy dokonać odprawy. Informacja powinna także zostać przesłana na naszą skrzynkę mailową. Sama odprawa jest banalnie prosta i wymaga jedynie uzupełnienia danych paszportowych. Tutaj należy pamiętać, że odprawiamy się tym samym dokumentem, z którym będziemy podróżować. Dla przykładu, jeżeli odprawiamy się – czyli wpisujemy numer dokumentu i nasze dane – z paszportu, to musimy podróżować z paszportem i na lotnisku okazać paszport. Jeśli wpisujemy dane z dowodu osobistego, to analogicznie na lotnisku musimy posiadać dowód osobisty.

Karta pokładowa

Klikamy drukuj i karta gotowa. Jeśli nie mamy w domy drukarki, możemy to zrobić w kawiarence internetowej lub zapisać plik z kartą na pendrivie i wydrukować w punkcie ksero. Karta jest naszą przepustką na pokład. Dlatego chowamy ją w bezpiecznym, ale zarazem podręcznym miejscu, tak aby mieć do niej łatwy dostęp. Będziemy jej potrzebowali kilkakrotnie na lotnisku, dlatego ważnejest, aby dostanie się do niej było szybkie i bezproblemowe. Kartę pokładową – na niektórych lotniskach- będziemy także potrzebować do zrobienia zakupów w strefie bezcłowej. Dla ułatwienia, możemy również zapisać kartę w formie elektronicznej, na telefonie lub innym urządzeniu mobilnym, bez konieczności drukowania formy papierowej.

Dojazd na lotnisko

Faktyczna podróż samolotem – po tym jak udało nam się do niej przygotować – zaczyna się zawsze na lotnisku. Informacje na temat czasu jaki potrzebujecie na nadanie bagażu oraz dojście do brami wejściowej na pokład samolotu, zawsze znajdziecie na stronie przewoźnika. Aby uniknąć sceny z Kevina i biegania po terminalu, należy przybyć na lotnisko co najmniej dwie godziny przed odlotem. Następnie udajemy się do terminala, z którego operują nasze linie lotnicze, do części odloty (ang. Departures). Jeśli się zgubimy – bez obaw- na lotnisku są odpowiednie osoby, które pokierują nas w odpowiednie miejsce. Wystarczy pokazać im kartę pokładową.

Nadanie bagażu

Bagaż rejestrowany nadajemy na stanowiskach oznaczonych logiem naszych linii lotniczych. Tam bagaż zostanie zważony oraz oznaczony etykietą tożsamą z naszą kartą pokładową. Dalej udajemy się do stanowiska skanowania karty, które jest wejściem do hali odlotów. Zazwyczaj jest tam kolejka więc łatwo je znaleźć.

Zeskanowanie karty pokładowej

Na terminalu w części Odloty/Departures musimy zeskanować swoją kartę pokładową, aby dostać się do hali odlotów i do stanowisk kontroli bezpieczeństwa. W tym celu przykładamy kartę kodem kreskowym do skanera i gotowe.

Kontrola bezpieczeństwa

Tutaj nasz bagaż podręczny zostanie prześwietlony. My także zostaniemy przeszukani i sprawdzeni, czy nie przenosimy niebezpiecznych oraz zakazanych przedmiotów. W tym celu trzeba zdjąć okrycie wierzchnie, wyjąć pasek ze spodni, a czasami jesteśmy proszeni o zdjęcie butów. Po przejściu kontroli, odbieramy bagaż, ubieramy się i możemy delektować się relaksem w strefie bezcłowej. W między czasie warto kontrolować na monitorach (monitory są praktycznie wszędzie) przy której bramce (ang. Gate) będzie podstawiony nasz samolot. Aby podróż samolotem była bezstresowa i przyjemna, należy właściwie przygotować bagaż. Wskazówki jak to zrobić znajdziecie tutaj.

Gate, czyli bramka/wejście na pokład samolotu

Na monitorach oznaczonych Odloty/Departures sprawdzamy, o której godzinie nasza bramka będzie otwarta. Godzinę zamknięcia bramki mamy podaną na karcie pokładowej. Na dużych lotniskach jest także podany szacunkowy czas, jaki potrzebujemy na dojście do danej bramki. Gate jest oznaczony zgodnie z numerem lotu, który widnieje na naszej karcie pokładowej. Po lewej stronie monitora odszukujemy numer naszego lotu, a po prawej będzie numer bramki.

Strefa bezcłowa

Zatowarowanie strefy bezcłowej zależy od lotniska. Niektóre wyglądają niemal jak centra handlowe i można na nich dostać prawie wszystko. Znajdziemy tam liczne restauracje oraz szyldy znanych marek. Tutaj też kupimy produkty spożywcze (w tym także wodę ), które możemy wnieść na pokład samolotu.

Kontrola paszportowa

W zależności od tego, czy podróżujemy w obrębie strefy Schengen, czy poza nią, możemy być poddani kontroli granicznej. Ogranicza się ona zazwyczaj do kontroli paszportowej. Jest to czynność rutynowa i nie przysparza żadnych problemów.

Kontrola kart pokładowych i wejście do samolotu

Przed wejściem do rękawa lub do pomieszczenia, z którego zabierze nas autobus, na stanowisku Gate zostaną skontrolowane nasze karty pokładowe wraz z dowodem tożsamości. Po tej czynności udajemy się na pokład samolotu.

Schowanie bagażu podręcznego i zajęcie miejsca w samolocie

Po wejściu na pokład szukamy naszego rzędu oraz miejsca. Wszystkie te informacje znajdziemy na karcie pokładowej. Rząd jest oznaczony cyframi arabskimi, a miejsca mają oznaczenia literowe, np. 14 B. Oznaczenia są zamieszczone na wysokości wzroku pod schowkami na bagaże podręczne. W samolotach wąskokadłubowych, w rzędzie jest sześć miejsc rozdzielonych przejściem. Po trzy z każdej strony. W takiej konfiguracji miejsca są oznaczone w następującej kolejności. A przy oknie, B w środku, C przy przejściu, F przy przeciwnym oknie, E po środku, D przy przejściu. Daleki rząd informuje nas, że możemy (jeśli to możliwe) wsiąść do samolotu tylnym wejściem. Następnie chowamy bagaż do schowka i zajmujemy swoje miejsce.

Zapięcie pasów i wysłuchanie instrukcji bezpieczeństwa

Po zajęciu miejsca zapinamy pasy bezpieczeństwa i uważnie słuchamy instrukcji bezpieczeństwa. O instrukcji bezpieczeństwa i jak zapiąć pasy pisałem Tutaj. Po tym już pozostaje nam tylko rozkoszować się lotem i podziwiać wspaniałe widoki. Podróż samolotem to wspaniała przygoda i myślę, że dzięki temu poradnikowi będziecie mogli się nią w pełni cieszyć.

Mam nadzieję, że powyższy artykuł pozwoli Wam bezstresowo odbyć pierwszą podróż samolotem i pomoże Wam się do niej odpowiednio przygotować.

Licencja obrazka https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *