Polacy, którzy stworzyli globalne marki

Polacy, którzy stworzyli globalne marki

Polacy, którzy stworzyli globalne marki, często rozwijali swoje biznesy poza granicami Polski. Nasza burzliwa historia przez lata wymuszała masową emigrację w poszukiwaniu lepszego życia oraz bezpieczeństwa. Dlatego dzisiaj zaprezentuję Wam kilka ciekawych nazwisk Polaków oraz osób z polskimi korzeniami, którzy stworzyli świetne, rozpoznawalne na całym świecie firmy.

Polacy, którzy stworzyli globalne marki – Ralph Lauren – Polo Ralph Lauren

Ralph Lauren urodził się w 1939 roku na Bronksie w Nowym Jorku jako Ralph Lifshitz. Na zmianę nazwiska zdecydował się w wieku 16 lat. Zainspirowała go do tego Lauren Bacall, z którą młody chłopak bardzo się identyfikował z uwagi na podobne życiorysy. Jego ojciec – Frank Lifshitz, artysta i malarz pokojowy – pochodził z Pińska. Lauren uczęszczał do szkoły dziennej, a następnie do Manhattan Talmudical Academy, zanim ostatecznie ukończył DeWitt Clinton High School w 1957 roku. Po liceum, poszedł do Baruch College na City University of New York (CUNY), gdzie studiował biznes, lecz szybko zrezygnował. W latach 1962–1964 odbył służbę wojskową. W wieku 28 lat Lauren otworzył małą pracownię w słynnym budynku Empire State Building. Opierając się na swoich zainteresowaniach sportowych, Lauren nazwał swoją pierwszą pełną linię odzieży męskiej „Polo”. I tak właśnie powstała jedna z najfajniejszych marek odzieżowych na świecie, w dodatku z polskimi akcentami.

Polacy, którzy stworzyli globalne marki – Stephan Woźniak – Apple

Stephan Gary Woźniak „Woz” urodził się 11 sierpnia 1950 roku w San Jose w Kalifornii. Jest dzieckiem potomków imigrantów – od strony ojca posiada polskie korzenie (stąd polsko brzmiące nazwisko). Był jednym z trzech założycieli przedsiębiorstwa Apple Computer. Jego celem było stworzenie komputera przyjaznego użytkownikowi i na tyle małego, aby każdy mógł go posiadać w domu czy w pracy.

W 1977 roku, wraz ze Steve’em Jobsem zbudowali w garażu, drugi na świecie osobisty komputer o nazwie Apple 1 (pierwszym była Altaira 8800 z 1975) . W Apple II Woźniak napisał interpreter języka Basic. Jego różnorodne innowacje stworzyły bazę pod początkowy sukces przedsiębiorstwa. Dzięki realizacji założeń, Woźniakowi udało się zmienić sposób w jaki ludzie postrzegali komputery. Z naukowych kolosów, nagle stały się niezastąpionymi elementami wyposażenia każdego domu. W 1983 powstała Lisa – jeden z pierwszych na świecie komputerów osobistych z graficznym interfejsem oraz myszką. I chociaż nie sprzedawała się najlepiej, to wytyczyła nowe kierunki rozwoju dla branży IT.

Stephan Woźniak odszedł z firmy w 1985 roku, lecz pozostawił po sobie model biznesowy oraz wizję tworzenia produktów. Apple do dziś wyznacza trendy i kierunki rozwoju branży informatycznej, a tworzone przez nich innowacyjne urządzenia, pozostawiają konkurentów daleko w tyle. Jednak firma Woźniaka to nie tylko maszyna do zarabiana pieniędzy. Słynne ugryzione jabłko stało się także elementem światowej popkultury.

Polacy, którzy stworzyli globalne marki – Antoni Patek – Patek, Philippe&Cie

Gdyby nie Polak, Antoni Patek, nie byłoby słynnej marki zegarków Patek Philippe&Co. Patek urodził się w 1812 roku w Piaskach Szlacheckich, wsi położonej dzisiaj w województwie lubelskim. Brał czynny udział w Powstaniu Listopadowym. Po jego upadku przeniósł się do Francji a stamtąd do Szwajcarii. W 1836 roku, w Genewie poznał Franciszka Czapka. To spotkanie zmieniło ich życie na zawsze.

Jak to się zaczęło ?

Czapek zaprosił swojego rodaka do zagłębienia się w krainę zegarmistrzostwa. 1 maja 1839 roku założyli firmę Patek, Czapek & Cie. Współpraca pomiędzy Franciszkiem Czapkiem i Antonim Patkiem trwała sześć lat, podczas których stworzyli kilka wyjątkowych zegarków. Pod koniec umowy, w kwietniu 1845 roku, rozwiązali spółkę. Obaj mężczyźni dalej kontynuowali produkcję zegarków.

Czapek & Cie

Franciszek Czapek założył własną firmę pod nazwą Czapek & Cie . Wszedł we współpracę z Juliuszem Gruzewskim, bohaterem Powstania Listopadowego i głównym dostawcą broni dla powstańców. W szczytowym okresie firma posiadała butiki w Genewie, Warszawie i w prestiżowej lokalizacji Paryża – na Placu Vendôme. Nawet Francuski cesarz Napoleon III wraz ze swoim dworem zamawiali zegarki Czapka. Z nieznanych przyczyn firma została zlikwidowana w 1869 roku. W 1895 roku Franciszek Czapek zmarł w skrajnej biedzie. Był twórcą pierwszej książki opisującej historię zegarmistrzostwa opublikowanej w języku polskim. Tytuł pracy to: “Kilka słów o zegarmistrzostwie ku użytku zegarmistrzów i publiczności” . Firma Czapek & Cie została reaktywowana w 2012 roku w Genewie.

Patek, Philippe&Cie

Antoni Patek miał więcej szczęścia i udało mu się stworzyć jedną z najlepiej rozpoznawanych marek na świecie. Ale wróćmy do lat ’40 XIX wieku. W 1844 r. podczas wystawy w Paryżu, gdzie firma Czapek-Patek prezentowała swoje wyroby, Antoni Patek poznał francuskiego zegarmistrza Adriena Philippe’a. Następnie w 1845 roku Philippe opatentował mechanizm naciągowy z koronką, dzięki któremu nie potrzeba już było używać kluczyka do nakręcania zegarka. Gdy w 1845 wygasła umowa spółki, Patek rozstał się z Czapkiem i założył własną firmę. Na stanowisku dyrektora technicznego zatrudnił właśnie Philippe’a. Kapitał założycielski w wysokości 40 tys. franków, który umożliwił rozpoczęcie działalności spółki Patek-Phillippe, zgromadził współpracownik Patka, prawnik oraz przedsiębiorca Wincenty Gostkowski.

W roku 1851 roku, już pod nową nazwą Patek, Philippe&Cie – Fabricants a Geneve, na Wystawie Światowej w Londynie, ich zegarek zakupiła Królowa Wiktoria, by nosić go jako broszkę ozdobną przy sukni. Firma szybko zaczęła podbijać serca światowej arystokracji. Kolejny przełom nastąpił w 1868 roku. Wtedy firma Antoniego Patka wykonała – dla węgierskiej hrabiny Kocewicz – pierwszy na świecie szwajcarski zegarek na rękę. Od tego czasu, zegarki marki Patek Philippe nieprzerwanie zaliczane są do najlepszych i zarazem najdroższych na świecie. Są synonimem klasy i luksusu.

Polacy, którzy stworzyli globalne marki – Henryk Strzelecki – Henri Lloyd

Firma została założona przez Henryka Strzeleckiego i Angusa Lloyda w 1963 roku. Od tamtego czasu, Henri-Lloyd projektuje i szyje innowacyjną odzież żeglarską, aby chronić żeglarzy, odkrywców i pionierów przed najbardziej ekstremalnymi warunkami pogodowymi na świecie. Henryk Strzelecki urodził się 4 października 1925 w Brodnicy, a zmarł 26 grudnia 2012 w Manchesterze. W czasie okupacji niemieckiej opuścił Polskę i udał się do Włoch, aby dołączyć do 2 Polskiego Korpusu. Następnie jego jednostka weszła w skład 8 Brytyjskiej Armii. Po licznych sukcesach jednostka w 1946 roku została przetransportowana do Wielkiej Brytanii.

Po wojnie większość żołnierzy pozostała na emigracji. Na taki sam krok zdecydował się także Henryk Strzelecki. Pan Henri lub wodoodporny Henry, bo tak go nazywano, ukończył studia na kierunku projektowania ubrań, a następnie podjął zatrudnienie w przemyśle tekstylnym. Podczas pracy w fabryce koszul Double Two w Wakefield, poznał swoją przyszłą żonę, Sheilę. Henri zawsze podkreślał swoją polskość. Wyrazem tego, dla przypomnienia oraz umocnienia związków z ojczystym krajem, w logo firmy umieszczona jest korona piastowska.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *