Praca dla studenta w Warszawie

Praca dla studenta w Warszawie

Pierwsza praca dla studenta w Warszawie stanowi spore wyzwanie. Nowe miasto, nowi ludzie…. Można się pogubić. Ale nie jest tak źle. To wspaniałe miejsce i ma dużo do zaoferowania. Trzeba tylko umieć po to sięgnąć. Mam nadzieję, że ten artykuł Wam w tym pomoże.

Praca zgodna z kierunkiem studiów

Przyjeżdżając do Warszawy na studia najlepiej jest jak najszybciej podjąć pracę zgodną z kierunkiem nauki. Nie będzie to zapewne praca na konkretnym stanowisku zawodowym, ale ważne, aby od samego początku budować ścieżkę kariery i zacząć poznawać branżę. Niestety nie zawsze marzenia idą w parze z rzeczywistością i czasami trzeba poszukać innego zajęcia. Często wynika to z warunków finansowych, bo jak wiemy, duże i znane firmy są oblegane przez kandydatów do pracy. To z kolei wpływa na wysokość zarobków oferowanych studentom, a raczej na ich niski poziom.

Staże i praktyki

Bywa też tak, że firmy mają do zaoferowania jedynie staż. Należy jednak pamiętać, że każda forma aktywności zawodowej niesie ze sobą wiele korzyści. Coraz więcej firm stawia włąśnie na taką formę poznawania swoich przyszłych pracowników. Tak więc staż może okazać się dobrym początkiem budowania przyszłej kariery. Staż może trwać od 3 do 12 miesięcy i nie można utożsamiać go z zatrudnieniem. Nie znaczy to jednak, że jest on pozbawiony wynagrodzenia. Stażyście skierowanemu przez Urząd Pracy przysługuje wynagrodzenie w wysokości 120% zasiłku dla bezrobotnych. Staż bardzo często mylony jest z praktyką, a określenia te stosowane są zamiennie. Jest to jednak błąd, ponieważ obie te formy różnią się od siebie.

Praktyka dotyczy osób młodych i studentów w trakcie nauki, lub zaraz po jej zakończeniu. Staż natomiast dotyczy osób bezrobotnych, zarejestrowanych w Urzędzie Pracy. To co łączy obie formy to ich cel, czyli wspieranie w zdobywaniu umiejętności potrzebnych do wykonywania danego zawodu i wzbogacanie doświadczenia.

Praca dla studenta w Warszawie, ale niekoniecznie ta wymażona

Jeśli z jakiś powodów – finansowych lub czasowych – nie udało nam się podjąć pracy w branży zgodnej z kierunkiem studiów, to nie ma powodu do zmartwień. Rekruterzy bowiem doceniają każdą aktywność zawodową studenta, a wcześnie podjęta praca wzbogaca nasze CV i zawsze pozytywnie wygląda w oczach przyszłego, wymarzonego pracodawcy.

Poniżej przygotowałem kilka sektorów zatrudnienia i konkretnych zawodów, które oferują ciekawe zarobki, a przy tym są łatwe do pogodzenia z nauką.

Kelner/kelnerka

Zacznę od gastronomi, ponieważ jest to chyba najpopularniejszy kierunek poszukiwania pracy studenckiej. Godziny pracy są bardzo elastyczne i można nieźle zarobić. W sezonie, w najpopularniejszych warszawskich restauracjach, czy klubach można zarobić nawet 500 zł w jedną noc z napiwków. Praca jest głównie weekendowa, więc nie koliduje z zajęciami na uczelni. Dodatkowo, można poznać masę ciekawych ludzi. Wadą tego zajęcia jest to, że kiedy wszyscy się bawią, my jesteśmy w pracy.

Kierowca autobusu

Zrobienie prawa jazdy kategorii D i podjęcie zatrudnienia w stołecznej komunikacji miejskiej stanowi ciekawą alternatywę dla studenta i studentki. Jest to praca oferująca elastyczne godziny pracy oraz całkiem niezłe zarobki. Na dzień dzisiejszy MZA proponuje wynagrodzenie miesięczne w wysokości 4 800,00 zł. brutto (4 500,00 zł wynagrodzenie zasadnicze + 300,00 zł premia) . Uzyskanie uprawnień do prowadzenia autobusu miejskiego może zostać sfinansowane przez Urząd Pracy. Wszelkie informacje znajdziemy na stronie urzędu w zakładce „Szkolenia i bony szkoleniowe”. Można także odwiedzić urząd osobiście.

Taksówkarz

Od stycznia 2020 r. wszystkie osoby, które chcą zostać taksówkarzami nie muszą zdawać obowiązkowych egzaminów z topografii miasta i znajomości przepisów miejscowych. Zmiany to efekt wejścia w życie ustawy z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2019 poz. 1180). Jest to dużym ułatwieniem dla osób spoza Warszawy.

Pracę na taksówce możemy wykonywać w dwóch wariantach

W pierwszym wypożyczamy samochód od korporacji. Jest to opcja bardziej wymagająca zaangażowania w pracę, ponieważ czy jeździmy czy nie to i tak za samochód musimy płacić. Ma to jednak swoje zalety, ponieważ nie wiąże się z kosztami początkowymi.

W drugim wariancie mamy swój samochód i sami możemy wybrać sobie korporację lub nawet pracować jako kierowcy niezrzeszeni. Wtedy klientów musimy pozyskiwać z tak zwanej „łapki” lub korzystać z postojów TAXI. Zapisanie się do korporacji taksówkowej wiąże się z comiesięczną opłatą, lecz w zamian otrzymujemy zlecenia drogą radiową i nie musimy martwić się o klientów. Korporacje mają także podpisane umowy z dworcami kolejowymi, lotniskami, hotelami, klubami, dyskotekami i restauracjami co dodatkowo poszerza grono potencjalnych klientów.

Wolny zawód

Taksówkarz sam wybiera godziny pracy oraz należy pamiętać, że zapotrzebowanie na te usługi jest o każdej porze dnia i nocy w tygodniu i w weekendy. Elastyczność tego zawodu na pewno sprosta nawet najbardziej wymagającym kierunkom studiów, a kwoty na jakie można liczyć też nie są małe. Dodatkową zaletą jest to, że w weekendy – gdy jest czas wolny od zajęć na uczelni – ruch jest naprawdę duży.

Prace wakacyjne za granicą

Tutaj odbiegnę trochę od przewodniego tematu, jakim jest praca dla studenta w Warszawie, ale przecież w wakacje nic nas w mieście nie trzyma.

Nadal najpopularniejszym kierunkiem pracy sezonowej pozostaje Wielka Brytania i w odróżnieniu od Holandii, Francji i Niemiec praca w UK nie musi ograniczać się do sektora rolniczego, czy pracy w fabryce lub na magazynie. Bez problemu – nawet jadąc w ciemno – znajdziecie w UK pracę w usługach. Przez studentów szczególnie doceniana jest praca w restauracjach jako kelnerzy i kelnerki. Oprócz pensji można liczyć także na wysokie napiwki. W okresie wakacyjnym polecam rozejrzeć się za pracą na brytyjskich lotniskach. W restauracjach i w obsłudze naziemnej czy bagażowej czeka wiele wolnych wakatów. Jeśli chodzi o studentów IT to w UK bez problemu znajdą pracę wakacyjną zgodną z kierunkiem nauki. I nie martwcie się Brexitem. W Wielkiej Brytanii pracy raczej nie zabraknie.

Korepetycje

Jeśli mamy dobrą wiedzę z jakiegoś przedmiotu to możemy zaproponować korepetycje. Ceny kształtują się od 20 do nawet 150 zł za godzinę zegarową. Kilkanaście godzin w tygodniu zapewni nam środki na utrzymanie. W celu zdobycia klientów, możemy zarejestrować się na jednym z wielu portali skupiających korepetytorów. Dobrym sposobem jest także ogłaszanie się na internetowych forach tematycznych, lub na portalach społecznościowych.

Udzielając korepetycji czas pracy bez problemu dostosujemy do trybu nauki. Z wiedzą do przekazania też nie powinno być problemu. Przecież każdy świeżo upieczony student powinien mieć świetnie opanowany zakres materiału ze szkoły średniej. Jeśli nie jesteście jeszcze studentem czy studentką to poświęćcie więcej czasu na naukę. Może to zaprocentować na studiach i poszerzyć Wasze możliwości pozyskiwania środków na utrzymanie poprzez udzielanie korepetycji.

Statystowanie i aktorstwo

Za dzień zdjęciowy statysta otrzymuje średnio 50 – 70 zł. Za noc 80 – 120 zł. Nie jest to dużo, ale czasami uda się załapać na dwa plany w ciągu dnia. Pracy należy szukać za pośrednictwem agencji aktorskich lub w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych przy ulicy Chełmskiej 21 w Warszawie . Można także spróbować szczęścia na castingach do filmów lub seriali. Wielu znanych aktorów nie kończyło szkoły aktorskiej, a sławę zdobyli przez przypadek. Należy do nich Zbigniew Buczkowski, który jest chyba najpopularniejszym polskim naturszczykiem.

Uber Eats

Wiele restauracji dostarcza jedzenie do domów i biur. Do wykonywania tej profesji potrzebny będzie tylko smartphone oraz rower, skuter lub samochód. Czas i miejsce pracy wybieramy sami i możemy brać zlecenia nawet w dłuższych przerwach pomiędzy zajęciami. Rejestracja na portalu przebiega błyskawicznie, a wszystkie potrzebne informacje są dostępne pod adresem: https://www.ubereats.com/pl/

Eventy

Eventy odbywają się zazwyczaj w weekendy lub wieczorami, a więc w czasie wolnym od zajęć na uczelni. Organizacja imprez to złożony proces angażujący wiele osób z różnych profesji. Potrzebni są także pracownicy fizyczni. Do ich zadań należy rozkładanie namiotów, sprzętu, świateł, dekoracji, zabezpieczeń, budowa scen i podestów, ustawianie mebli, stołów, krzeseł, toalet. Pracy najlepiej szukać w agencjach eventowych i w wypożyczalniach mebli i namiotów eventowych.

Zachęcam do przeczytania wpisu na temat pracy podczas pandemii Covid 19. Omówione tam rozwiązania mogą okazać się przydatne także jako praca dla studenta w Warszawie.

Zdjęcie: Skitterphoto

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *