super zawody po szkole branżowej lub technikum

Super zawody po szkole branżowej, technikum lub kursach

1. Super zawody – Spawacz

Opis zawodu

Branża spawalnicza na przestrzeni ostatnich lat przeżywa bardzo dynamiczny rozwój. W krajowym, europejskim oraz światowym przemyśle branżowym występują coraz większe braki kadrowe w zakresie specjalistów znających się gruntownie na problemach spawania.

Czym zajmuje się spawacz

Spawacz zajmuje się łączeniem materiałów różnymi metodami spawalniczymi. Organizuje, nadzoruje i wykonuje prace związane z łączeniem, cięciem i zgrzewaniem materiałów oraz projektowaniem, wytwarzaniem, eksploatacją i utrzymaniem w ruchu różnego rodzaju maszyn i urządzeń mechanicznych. Przeprowadza ich montaż, naprawy i konserwacje, wykrywa i usuwa przyczyny awarii oraz uszkodzeń, wymienia zużyte lub uszkodzone elementy w maszynach i urządzeniach. Miejscem pracy spawacza są hale, stocznie, fabryki, warsztaty rzemieślnicze. Czasami świadczy swoje usługi na powietrzu np. przy naprawie torów kolejowych lub tramwajowych. Do wyboru jest kilka technik spawania i w zależności od wyboru, warunki pracy mogą się różnić.

BHP

Obecnie przy zastosowaniu nowoczesnych technik ochrony zdrowia ryzyko związane z wykonywaniem tego zawodu zostało zminimalizowane. Dzisiejszy spawacz jest wyposażony w odzież ochronną, przyłbicę, a w razie potrzeby maskę z mieszanką powietrza. Może dochodzić do oparzeń lub niebezpieczeństw związanych z pracami na wysokościach, czy przy ciężkich konstrukcjach ale wynikają one w dużej mierze z wypadków losowych.

Nauka

Nauka odbywa się w szkołach branżowych I i II stopnia oraz w technikach i jest bezpłatna. Można także skorzystać z bardzo szerokiej oferty kursów, podczas których nauka dotyczy konkretnej metody spawania. Kursy, po spełnieniu określonych wymagań, mogą zostać sfinansowane ze środków unijnych przyznawanych przez Urząd Pracy.

Zatrudnienie

Na spawaczy czeka wiele ofert pracy w kraju i za granicą. Głównymi branżami, które oferują zatrudnienie są : przemysł stoczniowy, budowlany, motoryzacyjny oraz branża produkcyjna.

Zarobki

 • Szwecja 29 400 SEK brutto/miesiąc
 • Norwegia 38 990 NOR brutto/miesiąc
 • Polska 4400 PLN brutto/miesiąc
 • UK £23,000 – £27,000 brutto/rok
 • Kanada $27 – $35 brutto/godzina
 • Irlandia € 30000 brutto/rok
 • Francja 30 000 € – 35 000 € brutto/rok
 • Niemcy €3000 brutto/miesiąc
 • Holandia €2300 – €3300 brutto/miesiąc
 • Belgia 1800€ – 2000€

2. Super zawody – Spawacz podwodny

spawacz podwodny zarobki

Powyższe opracowanie pozycjonuje zarobki spawaczy podwodnych na czele stawki. Wynagrodzenie spawacza podwodnego zależy jednak od wielu czynników, a zarobki są rozliczane w systemie godzinnym lub kontraktowym (wynagrodzenie za określony zakres prac przy danym projekcie ). W rzeczywistości średnie miesięczne wynagrodzenia podane przez firmę Water Welders kształtują się w przedziale $25,000 – $80,000. Zależy to od wielu czynników takich jak: edukacja, doświadczenie, środowisko, głębokość, metoda nurkowania, sprzęt do spawania, odległość od brzegu, ilość godzin pracy. Niemniej jednak spawacz podwodny to numer jeden w kategorii o “Super zawody”.

Nurek saturowany

Jest elitarna kategoria nurków spawaczy, którzy zarabiają nawet $500,000 rocznie. Są to spawacze nurkujący metodą nasyceniową (nurkowie saturowani), gdzie żyją w systemie nasycenia, pod ciśnieniem przez wiele dni. Taki system na ogół składa się z kilku połączonych ze sobą komór mieszkalnych oraz dzwonu nurkowego, będącego również komorą hiperbaryczną i pełni funkcję windy. Dzwon ma takie samo ciśnienie jakie panuje w komorach mieszkalnych i na głębokości pracy spawaczy. Całość znajduje się zazwyczaj na pokładzie barki, statku lub platformy wiertniczej, zakotwiczonych nad miejscem pracy nurków.

Gdy nadchodzi czas pójścia do pracy, nurkowie przechodzą z mieszkalnej komory hiperbarycznej do dzwonu nurkowego o tym samym ciśnieniu.
Następnie, po zamknięciu włazu dzwonu, jest on opuszczany na głębokość, gdzie nurkowie będą pracować. Kiedy ciśnienie wewnątrz dzwonu jest osiągnie wartość ciśnienia na zewnątrz, mogą oni otworzyć właz. Zazwyczaj, jeden nurek wypływa na zewnątrz, aby wykonać pracę, podczas gdy drugi pozostaje wewnątrz dzwonu, aby w razie potrzeby zadziałać jako nurek zabezpieczenia. Pierwszy nurek zwykle pracuje przez maksymalnie cztery godziny w wodzie, a następnie zamienia się miejscami ze swoim partnerem. Nie jest niczym niezwykłym przebywanie dzwonu w wodzie 10-12 godzin.

Aby zostać spawaczem podwodnym, najlepiej ukończyć jednolity kurs w tym kierunku. Najtańsze szkolenia można znaleźć w Federacji Rosyjskiej a te najlepsze w USA. Można także wybrać drogę dłuższą ale mniej kosztowną i zacząć od zdobycia kwalifikacji nurka zawodowego w Polsce a następnie udokumentować swoje umiejętności spawania. Trzeba także komunikatywnie posługiwać się językiem angielskim, ponieważ oferty pracy pochodzą w większości od firm zagranicznych.

3. Super zawody – Operator/technik mechanik/programista obrabiarek CNC

Opis zawodu

Operator obrabiarek skrawających to zawód bardzo poszukiwany na rynku pracy. Zadaniem operatora obrabiarek skrawających jest obsługa maszyn skrawających takich jak tokarka, czy frezarka – konwencjonalne i CNC. W zakresie obowiązków jest ustawianie i mocowanie narzędzi, zadbanie o jakość elementów, które wykonuje, bieżąca kontrola pracy maszyny, ustawianie odpowiednich narzędzi w magazynie obrabiarki, serwisowanie obrabiarek konwencjonalnych i CNC oraz ich diagnostyka.

BHP

Praca przy obsłudze maszyny jest raczej bezpieczna. Jednak skrawki metalu mogą powodować drobne zranienia, dlatego praca nie jest wskazana dla osób z problemami krzepnięcia krwi.

Nauka

W zależności od specjalizacji nauka trwa od 3 lat w szkole branżowej do 4 lat w technikum. Uprawnienia można także uzyskać na specjalistycznych kursach.

Zatrudnienie

Na absolwentów czekają oferty pracy w w zakładach mechanicznych o zautomatyzowanym i zrobotyzowanym procesie produkcji, w nowoczesnych zakładach przemysłu ciężkiego i lekkiego, w zakładach prowadzących usługi w zakresie projektowania, serwisu, napraw maszyn i urządzeń mechanicznych, w kontroli technicznej, biurze konstrukcyjnym, w biurach projektowych, laboratoriach, placówkach naukowych, badawczo-rozwojowych, w przedsiębiorstwach jako osoba ds. nadzoru, technolog, diagnosta, planista.

Zarobki

W tym przypadku należy uwagę skierować na kraje, których duża część gospodarki opiera się na produkcji przemysłowej.

 • Polska 3000 – 6300 PLN brutto/miesiąc
 • UK £13.50 – £17 brutto/godzina
 • Irlandia € 35000 brutto/rok
 • Francja 25 000 € – 35 000 € brutto/rok
 • Niemcy €2500 – €3500 brutto/miesiąc
 • Holandia €2500 – €3300 brutto/miesiąc

Przedstawione zarobki pochodzą z wybranych, uśrednionych ogłoszeń o pracę oraz z urzędów statystycznych i nie uwzględniają nadgodzin oraz dodatków.

Więcej z kategorii super zawody znajdziecie tutaj.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.