Umiejętność koncentracji i skupienia uwagi

Umiejętność koncentracji i skupienia uwagi

Umiejętność koncentracji i skupienia uwagi jest nezbędna w dobie niezliczonej ilości rozpraszaczy. Wszyscy staramy się koncentrować na ważnych zadaniach w naszym codziennym życiu. Niekończące się rozrywki uniemożliwiają naszym umysłom skupienie i stanowią wymówkę od pracy, nauki czy obowiązków domowych. Pamiętajmy jednak, że umiejętność pełnego skupienia jest drogą do realizacji marzeń.

Trudno Ci się skupić na zadaniu, ponieważ Twój umysł ciągle myśli o czymś innym?

Masz tak dużo pomysłów i zbyt wiele rzeczy do zrobienia, że nie możesz usiąść i skupić się nawet na jednej ?

Jeśli na powyższe pytania odpowiedziłeś/aś TAK, to może oznaczać, że musisz wyrobić w sobie umiejętność koncentracji i skupienia uwagi.

Możemy zrobić więcej w ciągu jednego dnia niż większość ludzi w ciągu tygodnia, jeśli tylko nauczymy się skrupulatnie wykonywać zaplanowane zadania. Mówiąc najprościej, nauka koncentracji jest dzisiaj koniecznością.

Dlaczego tak ważna jest umiejętność koncentracji i skupienia uwagi

Gdy zatracamy się w tym co robimy i skupiamy myśli na konkretnym zadaniu, to przestajemy myśleć o pokusach lenistwa. Ale nie tylko, bo zapominamy także o problemach, a to zmniejsza poziom stresu i zarazem podnosi poziom zadowolenia. Dzięki temu możemy pracować wydajniej, a co za tym idzie także krócej.

Umiejętność koncentracji i skupienia uwagi czyni nas lepszymi uczniami lub pracownikami, a także bardziej zorganizowanymi osobami.

Zacznij od usunięcia wszystkich rozpraszaczy

Nie ma jednego sposobu na skupienie się, ale to co działa u większości ludzi, to wyeliminowanie bodźców rozpraszających uwagę. Stworzenie tak zwanej wolnej i higienicznej przestrzeni do pracy i nauki.

Doskonałym pomysłem jest wyposażyć się w dwa komputery. Jeden do pracy, a drugi do zabawy. Jeśli nie jest to możliwe stwórz dwóch użytkowników na jednym urządzeniu. Pierwszy będzie do rozrywki, a drugi do zaplanowanych zadań. Rozdziel te konta osobnymi hasłami, tak aby jak najwięcej przeszkód dzieliło Cię od czyhającej pokusy.

Telefon może również poczekać, aż skończysz pracę. Dlatego najlepiej wycisz go i odłóż poza zasięg swojego wzroku lub osobnym pomieszczeniu.

Jeśli dodatkowo rozprasza Cię hałas to możesz użyć zatyczek do uszu. Pozwoli to na ograniczenie zewnętrznych bodźców do minimum.

Medytuj i dużo czytaj

Jeśli jesteśmy całkowicie zrelaksowani, wyspani i wolni od stresu, nasz umysł również będzie pracował wydajniej. Tutaj zamieściłem wszelkie wskazówki jak się dobrze wyspać.

Medytacja to nie tylko świetny sposób na wyciszenie, ale jeśli medytujesz przez 10 do 20 minut minut każdego dnia, powoli poprawiasz ogólną koncentrację.

Regularna medytacja pomaga skupić uwagę i wytrzymać nawet podczas najnudniejszych zadań. Bo przecież coś, co nasz nie interesuje, a jednocześnie musimy to zrobić, chcemy jak najszybciej mieć za sobą. Medytacja uczy także cierpliwości, która jest niezbędnym elementem umiejętności koncentracji. Tutaj znajdziecie aplikację do nauki medytacji.

Świetnym sposobem na budowanie umiejętności skupienia się jest także czytanie. Aby przeczytać książkę, musimy usiąść i czytać słowo w słowo. Każdemu zależy także na zrozumieniu czytanego tekstu. Aby to osiągnąć musimy skupić naszą uwagę i myśleć jedynie o tekście.

Umiejętność skoncentrowania się na materiale przed nami, niezależnie od tego, czy czytamy artykuł, powieść romantyczną czy biografię, pomoga skupić się także w codziennej pracy.

Powoli zwiększaj czas pracy w skupieniu

Każda osoba może zacząć od określonego, dopasowanego do siebie okresu wzmożonej koncentracji, który z czasem można wydłużyć. To jest tak jak z budowaniem kondycji fizycznej. Jest to proces długotrwały i etapowy.

Aby zbudować umiejętność skupienia uwagi, na początek spróbuj przez 5 minut nie robić nic poza pracą nad określonym zadaniem. Kiedy ten czas minie, zobacz jak długo możesz kontynuować, zanim faktycznie się rozkojarzysz i znudzisz.

Próbuj do momentu, aż poczujesz, że już dalej nie dasz rady, a następnym razem spróbuj odrobinę dłużej.

Jeśli nie możesz się skupić nawet przez 5 minut, zacznij od krótszego czasu.
Na początku spróbuj przez jedną minutę. Usuń wszystko, wybierz jedno ważne zadanie i rób to przez minutę bez odrywania się. W zależności od poziomu Twojego rozkojarzenia może nie być to łatwe, ale jeśli świadomie koncentrujesz się na skupieniu uwagi i na zadaniu, to na pewno dasz radę. W końcu to tylko minuta.

Następnym razem postaraj się wytrzymać dwie minuty i regularnie wydłużaj czas. Możesz wykonywać wiele sesji koncentracji dziennie, ale pamiętaj, aby robić to małymi krokami, aby się nie zniechęcić.

Gdy dojdziesz do 10 minut, zrób 2-minutową przerwę.

Gdy dojdziesz do 20 minut, zrób 3-minutową przerwę.

Po 30 minutach skupienia zrób 5 minut przerwy.

Podsumowanie

Jeśli już uda Wam się nieprzerwanie skupić uwagę przez 30 minut, to po tym czasie Wasza koncentracja będzie na tyle silna, że szybko i sprawnie wydłużycie ten czas tak, aby szybko, efektywnie i produktywnie uporać się ze wszystkimi zaplanowanymi zadaniami.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *