Właściwości zdrowotne kotów domowych

Właściwości zdrowotne kotów domowych

Właściwości zdrowotne kotów domowych znane są od wieków. Ludzie udomowili te zwierzęta około 9500 lat temu w Nubii. Obecnie tereny te należą do południowego Egiptu i północnego Sudanu. Inne źródła podają, że domestykacja kota zaczęła się znacznie wcześniej i trwała kilka tysięcy lat, a jej miejscem był obszar Żyznego Półksiężyca.

Ok. 2000 r. p.n.e. kot był pospolicie hodowany w starożytnym Egipcie, gdzie był zwierzęciem świętym, utożsamianym z boginią Bastet, a zwłoki kotów mumifikowano. Również Germanie kojarzyli go ze swoją boginią płodności Freją, która jeździła powozem zaprzężonym w te zwierzęta.

Od momentu udomowienia, koty stały się bohaterami licznych baśni i mitów. W Polsce najpopularniejsze mruczki to Filemon i Rademenes. Ten ostatni to postać z serialu 7 życzeń. Jedni koty kochają inni nienawidzą. Dzisiaj jednak skupię się na tym, co je wyróżnia spośród innych zwierząt domowych i omówię dobrze poznane i zbadane właściwości zdrowotne kotów domowych.

Koty, a zdrowie człowieka

Koty zmniejszają ryzyko występowania chorób serca

Badania wykazały, że posiadanie kota w domu obniża poziom stresu, co znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Mruczek w domu obniża ryzyko zawału i udaru o blisko 30 procent. Ma to bezpośredni związek ze sposobem bycia oraz z dźwiękami jakie wydaje nasz mały przyjaciel. Godzimy wieczorne to czas największej aktywności kota. Dlatego instynkt łowiecki nie pozwala mu usiedzieć w jednym miejscu. To z kolei zmusza właściciela do aktywności fizycznej, poprzez zabawę z czworonogiem. A jak wiadomo, ruch jest najlepszym sposobem na zdrowe serce i sprawny układ krążenia. Dlatego właściciele kotów są nie tylko bardziej wyluzowani, ale także lepiej wysportowani.

Zdrowe kości ścięgna i mięśnie

Mruczenie kota jest jednym z najbardziej kojących dźwięków na świecie. I chociaż z pewnością oznacza, że nasz kot jest szczęśliwy, to dźwięk ten jest również od dawna kojarzony z terapeutyczną zdolnością do regeneracji ludzkich kości, mięśni oraz tkanek chrzęstnych. Mruczenie kotów wytwarza bowiem wibracje o częstotliwości 20-140 Hz, a badania wykazały, że częstotliwości w zakresie 18-35 Hz mają pozytywny wpływ na rehabilitację i ruchomość stawów po urazach.

Głęboki i spokojny sen

Właściwości zdrowotne kotów domowych

Obserwacje przeprowadzone w Wielkiej Brytanii dowiodły, że ludzie (zwłaszcza kobiety) częściej wolą spać ze swoimi kotami niż z partnerami, a nawet twierdzą, że znacznie lepiej im się śpi z kotem niż z mężczyzną. Niedawne badanie przeprowadzone przez Mayo Clinic Center for Sleep Medicine potwierdziło te ustalenia: 41 procent osób biorących udział w ankiecie wskazało, że spali lepiej obok swojego zwierzaka, a tylko 20 procent stwierdziło, że obecność kota w łóżku miała negatywny wpływ na sen.

Z kotem na podryw

Koty sprawiają, że mężczyźni są bardziej atrakcyjni w oczach kobiet. Próby przeprowadzone przez wiodącą badaczkę zwierząt dr June Nicolls ujawniły, że mężczyźni opiekujący się kotem częściej pociągają kobiety, a aż 90 procent samotnych kobiet postrzega mężczyzn z kotami jako milszych i bardziej opiekuńczych, niż tych bez.

Koty redukują stres, lęk i niepokój

Koty to zwierzęta spokojne i opanowane. Godzinami mogą siedzieć w jednej pozycji i bacznie obserwować otaczający świat. W ten sposób uczą nas cierpliwości. Ale najbardziej kojące jest mruczenie.

Obecność kota w pobliżu powoduje uwolnienie uspokajających substancji w organizmie człowieka, które obniżają poziom stresu i niepokoju. Koty są wyjątkowo łatwe w utrzymaniu, a zwykłe pieszczoty i zabawy wystarczą, aby uszczęśliwić Ciebie i Twojego kota. Koty oferują stałe towarzystwo, nieobciążone troskami współczesnego świata. Dlatego w ich obecności zapominamy o codziennych problemach i zmartwieniach. Nie da się przecież jednocześnie patrzeć na śpiącego kota i odczuwać napięcia. Dlatego kot stanowi naturalne i przy tym niezawodne remedium na uspokojenie.

Naturalny, ekologiczny kaloryfer

Koty to także świetnie grzejniki. Przytulają się do właścicieli w poszukiwaniu źródła ciepła. Lecz temperatura ciała kota jest wyższa niż człowieka. W ten sposób, grzejąc sobie miejsce na naszych kolanach oddają nam nadmiar ciepła.

Kocia pobudka

Alarm , pobudka i stres od samego rana. Zapomnijcie o tym! Mając kota w domu już nigdy nie zaśpicie do pracy, czy szkoły. Koty to niezawodne budziki. Nie ma bowiem takiej siły, która odwiodła by pupila od porannego mruczenia i przytulania. Godzina zależy od przyzwyczajenia oraz preferencji naszego zwierzaka. Delikatne ocieranie się i mruczenie do ucha stanowi naturalną, zdrową pobudkę i dawkę pozytywnej energii na cały dzień.

Prezenty

Otrzymywanie podarunków pozytywnie wpływa na naszą psychikę. Wychodzące koty uwielbiają obdarowywać swoich właścicieli różnymi prezentami. Zazwyczaj dzielą się zdobyczą. Może to być np. ptak lub mysz. Ważne, że nasz przyjaciel nigdy o nas nie zapomni i zawsze zadba, abyśmy nie byli głodni…(:

Śmieszne filmy o kotach na YouTube

Badanie przeprowadzone na ponad 7 000 osób przez Indiana University Bloomington wykazało, że oglądanie filmów o kotach w internecie zwiększa energię i pozytywne emocje widzów, jednocześnie zmniejszając negatywne odczucia. Okazuje się teraz, że te wszystkie godziny spędzane na YouTube mogą być naprawdę pożyteczne.

Alergia na kota, czy kot na alergię

W 2002 roku National Institutes of Health opublikowało wyniki pracy badawczej, które dowodzą, że dzieci poniżej pierwszego roku życia, które miały kontakt z kotem, są mniej narażone na rozwój wszelkiego rodzaju alergii. Według Marshalla Plauta, szefa sekcji mechanizmów alergicznych w National Institute of Allergy and Infectious Diseases, wysoka ekspozycja na koty we wczesnym okresie życia, wydaje się chronić nie tylko przed alergią na zwierzęta, ale także przed innymi typami alergii, takimi jak alergia na roztocza i pyłki.

Czy koty domowe przenoszą choroby i czy mogą mieć toksoplazmozę

Decydując się na kota należy pamiętać, że pasożyt przenoszony przez koty – Toksoplazmoza Gondii – jest zagrożeniem dla kobiet w ciąży. Dlatego warto wykonać proste badanie krwi. Występowanie przeciwciał anty-Toxoplasma w surowicy krwi najczęściej jest przejawem nabytej odporności. Należy także pamiętać, że pasożyt ten nie występuje jedynie w organizmach kotów, ale można go powszechnie znaleźć na surowych produktach spożywczych, w szczególności na surowym mięsie świń, owiec i kóz . Warto dodać, że jeśli trzymamy kota w domu i karmimy do gotowymi karmami, to zachodzi małe prawdopodobieństwo, że nasz zwierzak będzie nosicielem pasożyta. Dlatego zdrowy, zadbany kot nie stanowi zagrożenia toksoplazmozą dla ludzi i nie jest też zagrożeniem dla kobiet w ciąży.

Kot w domu – na co zwrócić szczególną uwagę

Właściwości zdrowotne kotów domowych to dzisiejszy temat przewodni. Lecz kot w domu to także nieustanne figle i psoty. Jest to w dużej mierze spowodowane przez ich wrodzoną, niezmierną ciekawość. Dlatego mając kota w domu, nie sposób się nudzić. Nigdy nie wiadomo co naszemu pupilowi przyjdzie do głowy. A pomysłów mają bezmiar….

W szczególności należy uważać na firanki, zasłony oraz wszystkie wystające sznurki i nitki. Najgorzej jest gdy mucha wleci do mieszkania i usiądzie na firance. Nie ma wtedy czego zbierać – z firanki i z muchy. Papier toaletowy, kartony, torby papierowe oraz plastikowe i generalnie wszystko co szeleści wzbudza zainteresowanie kota. Papier ma jeszcze tę zaletę, że sam się rozwija, więc jest za czym poganiać. Taka okazja na pewno nie umknie uwadze naszego zwierzaka. Kartki papieru i zeszyty też mogą stać się jego ofiarą, dlatego ważne notatki najlepiej trzymać poza zasięgiem mruczka.

Koty są świetnymi informatykami. Szczególnie włączony i dobrze rozgrzany laptop stanowi wymarzone legowisko. I nie ma to znaczenia, że klawiatura nadal działa. Niestety, zazwyczaj po takim leżakowaniu nie pozostaje nic innego jak oddać komputer do serwisu, aby przywrócili poprzednie ustawienia. Trzeba również uważać na kable. To jednak już nie jest zabawne. Przegryzienie przewodu może skutkować nawet śmiercią zwierzaka, a samo zdjęcie izolacji stanowi spore zagrożenie, szczególnie dla najmłodszych domowników.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.