Zarobki i ceny w Wielkiej Brytanii

Zarobki i ceny w Wielkiej Brytanii

Zarobki i ceny w Wielkiej Brytanii owiane są wieloma mitami. Często pojawia się stwierdzenie, że w UK jest bardzo drogo. Niektórzy próbują nawet przeforsować tezę, że płaca minimalna w Polsce, w relacji do cen jest podobna do krajów europy zachodniej.

W UE, a dokładniej w Komisji Europejskiej trwa debata nad ustanowieniem klucza do wyliczania minimalnego wynagrodzenia za pracę we wszystkich krajach członkowskich. Ma to prowadzić do wyrównania poziomu życia ludzi najmniej zarabiających. Jeśli chodzi o wysokość pensji minimalnej w ujęciu nominalnym, to Polska plasuje się na szarym końcu Europy. Przeglądając dalej statystyki Eurostatu z niedowierzaniem zauważyłem, że w kontekście parytetu siły nabywczej, nasz kraj zajmuje już wysoką pozycję i jest zakwalifikowany do tej samej grupy co Słowenia, Hiszpania, Irlandia, Francja, Belgia, Niderlandy, Niemcy i Luksemburg. W tej grupie znajduje się również Wielka Brytania, która od lat jest najpopularniejszym kierunkiem migracji zarobkowej znad Wisły.

Dlaczego tak wiele osób emigruje

Co roku rzesze młodych Polaków opuszczają swoja ojczyznę w poszukiwaniu lepszych warunków życia. W dodatku w większości przypadków Polacy za granicą podejmują pracę poniżej swoich kwalifikacji i za minimalną stawkę krajową obowiązującą w danym państwie. Obserwując, co prawda mniejszą, lecz wciąż nieustającą falę emigracji nasunęło mi się pytanie „ po co ci ludzie wyjeżdżają, skoro w Polsce – zgodnie ze stanowiskiem Komisji Europejskiej – jest takie eldorado?”. Zaczęło mnie to nurtować i postanowiłem bliżej zbadać temat. Porównałem zarobki i ceny w Wielkiej Brytanii – która jest uznawana za bardzo drogą – oraz w Polsce.

W tym celu skonfrontowałem minimalne zarobki, a także podstawowe wydatki przysłowiowego Smitha i Kowalskiego w drugich największych miastach obu krajów. Dla Polski jest to Kraków, natomiast dla Wielkiej Brytanii Birmingham. Z przyczyn obiektywnych nie porównywałem Warszawy do Londynu. Do comiesięcznych obciążeń zaliczyłem czynsz za mieszkanie plus opłaty za media, ceny artykułów spożywczych, chemii, samochodów wraz z ubezpieczeniem, ubrań, elektroniki, a także fryzjera.

Zarobki i ceny wynajmu mieszkań w Wielkiej Brytanii i w Polsce

W Birmingham studio można wynająć już od £430 za miesiąc lub £99 tygodniowo. Za £450 mamy już fajną i umeblowaną kawalerkę. Trzy pokojowe mieszkanie czyli dwie sypialnie i salon to koszt od £600. Źródło jakim się posłużyłem, to największy portal ogłoszeniowy dla nieruchomości w UK.

Do tego dochodzą opłaty. Elektryczność to wydatek około 14.25 pensów za kWh. Gaz 3.80 pensa za kWh. Do tego trzeba doliczyć opłatę za przesył, która wynosi około 20.54 pensów dziennie łącznie za oba media. Za 1 metr sześcienny wody zapłacimy £3.08. Cena to obejmuje wodę oraz ścieki. W UK należy uiścić jeszcze jedną opłatę, tak zwany council tax, w wysokości około 100 funtów miesięcznie.

W Krakowie mieszkanie jednopokojowe to wydatek rzędu 1250 zł. Z kolei za mieszkanie trzypokojowe zapłacimy 2300 zł.

Dla porównania w Polsce za prąd zapłacimy 65 groszy za 1 kWh, a za gaz 12 groszy (w ceny wliczono dystrybucję). Za wodę łącznie ze ściekami około 11 zł za 1 metr sześcienny.

Zarobki i ceny jedzenia w Wielkiej Brytanii i w Polsce

Artykuły spożywcze skonfrontowałem w oparciu o ceny ze sklepu Tesco. Jest to Brytyjska sieć handlowa, która w Polsce nadal cieszy się dużą popularnością, a ceny oferowanych produktów mają udostępnione na stronie internetowej. Tak samo w Polsce jak i w Wielkiej Brytanii można zrobić zarówno tańsze jak i droższe zakupy. Dlatego, wybranie jednej firmy daje najbardziej obiektywny obraz, ponieważ wyklucza porównanie drogich sieci handlowych z tanimi.

Pieczywo

Najtańszy chleb w UK to „H W Nevill’s White Bread” 800 gramowy za £ 0.36. Oczywiście wiele osób podniesie argument, że tego nie da się zjeść i pewnie będą mieli po części rację. Dlatego oferta jest szeroka i za £0.80 można kupić już przyzwoity wypiekany chleb 400 gramowy. Za organiczny tej samej wagi zapłacimy £1. Zaś trzy bagietki każda po 200 gramów to koszt £1.

W Polsce jedna bagietka 260 gramów kosztuje 1.69 zł. Najtańszy chleb „Polski hit” 500 gramowy jest za 1.79 zł. Natomiast taki, który „nadaje się do spożycia” kupimy za 2.70 zł za 400 gramów.

Mleko

Świeże Polskie Mleko 2% o pojemności jednego litra to wydatek 2.15 zł. Łaciate 1.5 litra kosztuje 4.75 zł.

Mleko w UK Tesco Semi Skimmed Milk 1.13 litra (2 pinty) to koszt £ 0.80 czyli £0.71/litr. Z tym, że w Polsce w Tesco są mleka z największą pojemnością 1.5 litra. W UK Tesco British Semi Skimmed Milk największą pojemność ma 3.408 litra (6 Pint) i kosztuje tylko £ 1.50 to jest w przeliczeniu £0.44/litr.

Jaja

UK – 12 jaj rozmiar L z wolnego wybiegu £2.20 (18.3p/sztuka)

Polska – 10 jak rozmiar L z wolnego wybiegu 11.29 zł (1,129 zł/sztuka)

Masło

W UK najtańsze masło w kostce 250 gram kosztuje £0.90, natomiast dobrej jakości kosztuje £1.50.

W Polsce masło słabego gatunku 82% kosztuje 5.49 zł. Za porządną osełkę 300 gramów trzeba zapłacić około 11 zł. Łaciate 200 gramów to około 7 zł.

Mięso

Kilogram piersi z kurczak w PL – 17 zł/kg

Piersi z kurczak w UK – £5/950 gramów

UK Wołowina pieczeniowa – £13.00/kg

PL Wołowina pieczeniowa – 35.00 zł/kg

Pozostałe ceny

Ceny wędlin to około £1 za 100 gramów. A więc nieco drożej niż w PL. Ceny serów i chemii domowej są zbliżone. Perfumy i przybory toaletowe są tańsze w Wielkiej Brytanii. Za fryzjera męskiego w UK zapłacimy około £10, natomiast w Polsce około 20 zł. Ubrania oraz AGD i RTV są znacznie tańsze w UK. Źródła: Currys i Argos. Należy jeszcze dodać, że w UK jest niezliczona ilość outletów zarówno odzieżowych jak i ze sprzętem elektronicznym, czy z urządzeniami gospodarstwa domowego, co dodatkowo obniża koszty ich zakupu.

Zarobki i ceny samochodów w Wielkiej Brytanii i w Polsce

Ceny nowych samochodów kształtują się podobnie w obu krajach, natomiast używane auta są nieporównywalnie tańsze w Zjednoczonym Królestwie. Źródło: Autotrader. Mity dotyczące ubezpieczenia także należy wreszcie obalić. W Wielkiej Brytanii są bardzo wysokie odszkodowania powypadkowe. Firmy na życzenie klienta zabierają uszkodzony samochód i wypłacają pełną kwotę odpowiadającą jego wartości. I to nie wyimaginowanej wartości, tylko takiej, jaka jest w realnych ogłoszeniach na Ebay lub Autortader.

Dodatkowo jest wypłacane odszkodowanie za straty zdrowotne. Odbywa się to za pośrednictwem firmy prawniczej na zasadzie NO WIN NO FEE. W takiej formie osoba poszkodowana nie ponosi żadnych kosztów, a opłata za prawnika jest potrącana w wysokości 25%, ale dopiero z odszkodowania. Nie chodzi tutaj tylko o utratę zdrowia, ale już za bolącą szyję (stłuczka w korku) odszkodowanie wynosi średnio £2500. Nie wspominając o złamaniach (nawet tych drobnych), za które poszkodowani otrzymują dziesiątki tysięcy funtów.

Od czego zależy cena ubezpieczenia samochodu w UK

Cena ubezpieczenia samochodu w UK zależy od wielu czynników. Takie podstawowe to: przestępczość w okolicy zamieszkania kierowcy, wiek kierowcy, zawód, bezszkodowa jazda, czy ilość pokonywanych rocznie mil. Należy także pamiętać, że ubezpieczenie jest zawierane imiennie i dotyczy konkretnego kierowcy. Osoba po ukończeniu 25 roku życia z bezwypadkową, pięcioletnią historią, ze średnim wskaźnikiem przestępczości miejscu zamieszkania i przy deklarowanym rocznym przebiegu około 10 000 mil, może spodziewać się kwoty za pełne ubezpieczenie samochodu średniej klasy na poziomie około £1000 rocznie.

Zarobki i ceny paliwa w Wielkiej Brytanii i w Polsce

UK – Pb95 £1.13/l ON £1.18/l

Pb95 – 4,08 zł/l. ON – 4,12 zł/l

Zarobki i ceny Big Mac w Wielkiej Brytanii i w Polsce

Aby można było stwierdzić, że artykuł jest kompletny, porównam jeszcze ceny średniego zestawu McDonald’s z popularną kanapką Big Mac.

UK- £4.99

PL – 18.90 zł.

Podsumowanie

Jak można zauważyć ceny w obu krajach różnią się nieznacznie lub wcale. Minimalne wynagrodzenie netto w UK wynosi około £1250 miesięcznie(£8.72 za godzinę). W PL jest to 1900 zł. Jak wynika z powyższych wyliczeń, po opłaceniu mieszkania w PL nie wystarcza nawet na przyzwoite jedzenie. Jest to kwota niedostosowana do cen panujących na rynku. Inaczej rzecz ma się w UK gdzie za pensję minimalną, da się nie tylko spokojnie przeżyć, ale można także pozwolić sobie na taki luksus jak posiadanie własnych czterech kółek. Na samym przeliczniku paliwa możemy zobaczyć na ile litrów stać Kowalskiego, a na ile Smitha. I podobnie można porównać każdy produkt. Nasuwa się także dodatkowe pytanie. Jeśli produkty są oferowane w obu krajach w podobnych cenach, to należy wnioskować, że firmy zarabiają podobnie.

Tak więc dlaczego w Polsce pracownik otrzymuje 3 razy mniejsze wynagrodzenie za tą samą pracę?

Na koniec jeszcze refleksja czy warto wierzyć ekspertom. Odpowiedź brzmi i TAK i NIE, ponieważ jaki ekspert taka ekspertyza. Ekspertyzy są często oparte na statystykach i stanowią jedynie teoretyczne odniesienie się do danego problemu. Dlatego do każdej publikacji należy podchodzić krytycznie i z pewną dozą ostrożności. Jak powiedział Benjamin Disraeli – brytyjski polityk, pisarz i eseista “Są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, okropne kłamstwa i statystyki.” I tym pozytywnym akcentem zostawiam Wam pole do rozważań i życzę miłego weekendu.

Zachęcam także do zapoznanie się z artykułami na temat zawodów przyszłości oraz jak uczyć się języków obcych.

Obrazek stevepb / 561 images

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.