Zawody przyszłości

Zawody przyszłości. Jaki wybrać zawód

Każdy młody człowiek zastanawia się, jakie będą topowe zawody przyszłości i jaki wybrać zawód. Dokonanie odpowiedniego wyboru może zapobiec rozczarowaniu podczas poszukiwania pracy. Obecnie istnieje duża konkurencja o miejsca pracy i niewielki wzrost zatrudnienia w wielu branżach. Dlatego ważne jest, aby obrać odpowiednią ścieżkę kariery, która ma w prognozie potencjał wzrostowy. W artykule postaram się zaprezentować zawody przyszłości, które już istnieją i zarazem dobrze rokują na przyszłość.

1. Medycyna jako zawód przyszłości

Niezmiennym liderem rynku pracy pozostają zawody medyczne. Lekarz, asystent lekarza(asystent lekarza jest zawodem nieznanym w Polsce, ale bardzo popularnym w USA.), pielęgniarka, ratownik medyczny czy fizjoterapeuta, to główne pozycje, którymi warto się zainteresować. Nauka na studiach jest ciężka i czasochłonna, ale w ofertach pracy można przebierać w kraju i za granicą. Prognozy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) przewidują, że do 2030 r. odsetek ludności Europy powyżej 65 roku życia wyniesie 23,8 proc. Dodać należy, że jest to dwukrotnie więcej niż w 1990 r. Rodzi to poważne wyzwania dla medycyny. Wydłużenie długości życia wiąże się z częstszym występowaniem chorób wieku starczego. Będzie to skutkowało wzmożonym zapotrzebowaniem na takie specjalności jak anestezjologia, geriatria, pielęgniarstwo czy fizjoterapia.

2. Opieka nad osobami starszymi

Opisane wyżej starzenie się społeczeństwa wymaga zwiększenia zatrudnienia w opiece. W Wielkiej Brytanii szacuje się, że w kolejnej dekadzie będzie potrzeba zatrudnienia dodatkowych 500 000 opiekunów(w tej chwili jest tam zatrudnionych 1 480 000 opiekunów). Opieka polega na zapewnieniu wsparcia fizycznego, emocjonalnego i społecznego. Z różnych powodów i na różnych etapach życia niektórzy ludzie potrzebują wsparcia, aby rozwinąć i utrzymać swoją niezależność, godność i kontrolę. Opieka zapewnia całą gamę usług wspierających osoby dorosłe i osoby starsze. Praca w opiece oznacza wspieranie osób z ich potrzebami nieklinicznymi, chociaż istnieje istotna zależność między pracą w służbie zdrowia a pracą w opiece. Jako opiekun możesz pomagać ludziom w ich własnych domach, w domach spokojnej starości, lub w wielu innych miejscach, takich jak centra dzienne czy świetlice.

3. Prawo

Zawody związane z obsługą prawną są nieśmiertelne i nie do zastąpienia przez maszyny. Oczywiście pojawiają się opinie, że prawników jest już za dużo, lecz są jeszcze dziedziny w których zapotrzebowanie ciągle rośnie i taki trend się utrzyma. Wraz z globalną ekspansją firm, dynamiczniej rozwija się obsługa prawna w zakresie fuzji i przejęć, prawa nowych technologii oraz prawa autorskiego. W niedługim czasie zacznie także przyspieszać normowanie zagadnień związanych ze sztuczną inteligencją, zarówno na gruncie prawa jak i etyki.

4. IT

IT to temat rzeka. Nie ma chyba już żadnej firmy na świecie, która nie korzystałaby z osiągnięć informatyki. Dotyczy to także osób prywatnych. Rozwój sztucznej inteligencji, programowanie, administrowanie bazami danych, przetwarzanie danych, tworzenie aplikacji, stron, gier, rozwój autonomicznych samochodów, podboje kosmosu. Można wyliczać w nieskończoność. Żeby pracować w branży IT nie trzeba kończyć studiów. Można zapisać się na kilkumiesięczny kurs programowania i zacząć swoją przygodę na stanowisku Junior programmer czy Junior developer. Jednym z najpopularniejszych języków, a zarazem dobrze rokującym na przyszłość jest Python. Niewątpliwie branża IT należy do kategorii zawody przyszłości, a jaki konkretnie wybrać zawód zależy już od Waszych zainteresowań.

5. Lotnictwo

Postępująca globalizacja wymusza sprostanie potrzebie szybkiego przemieszczania się. Także bogacenie się społeczeństw powoduje wzmożony ruch w turystyce. W chwili obecnej lotnictwo jest najszybszym i zarazem najbezpieczniejszym środkiem transportu. Zapotrzebowanie będzie zatem rosło na załogi (pilotów, stewardów stewardessy), obsługę naziemną, kontrolerów lotów, oraz cały przemysł budowy oraz obsługi samolotów. Zatrudnienie znajdą także inżynierowie. Tutaj kilka słów o bezpieczeństwie w lotnictwie.

6. Kontrola ruchu

Przybywa samochodów i to także autonomicznych. Chiński koncern Geely, do którego należy m.in. marka Volvo, zainwestuje w fabryki satelitów w Chinach 326 mln dolarów. Urządzenia zaprojektowane do działania na niskiej orbicie okołoziemskiej mają zapewniać autonomicznym samochodom dokładne dane. Także Niemiecki start-up Volocopter, który zamierza dostarczać komercyjne usługi latających taksówek w perspektywie najbliższych trzech lat, uzyskał wsparcie finansowe od chińskiej grupy Geely Holding. Daimler zainwestuje pół miliarda euro w rozwój autonomicznych samochodów ciężarowych. Pod koniec marca 2019 roku Niemcy przejęli większość udziałów amerykańskiej firmy Torc Robotics. Firma z siedzibą w Blacksburg w stanie Wirginia specjalizuje się w rozwoju autonomicznych systemów dla pojazdów. Niewątpliwie niedługo może zrobić się bardzo ciasno nie tylko na drogach, ale także na niebie. Kontrolerzy ruchu będą odpowiedzialni za monitorowanie, propozycje regulacji rynku, planowanie i koordynowanie zarówno w powietrzu, jak i na drogach, poprzez obsługę platform AI sterujących pojazdami.

7. Weterynaria

Coraz większa świadomość, i empatia do zwierząt powoduje, że zaczynamy myśleć o naszych czworonogich przyjaciołach jak o członkach rodziny. Także ochrona prawna zwierząt wymusza na opornych traktowanie tych istot w sposób humanitarny. Nie widzimy już na ulicach bezdomnych psów i nie przechodzimy obojętnie obok cierpiącego gołębia czy kota. Kupujemy zwierzęta lub adoptujemy i coraz bardziej je kochamy. To wszystko powoduje wzrost zapotrzebowania na usługi weterynaryjne na coraz wyższym poziomie. Dlatego jeśli jesteś miłośnikiem zwierząt, ta praca jest dla Ciebie. http://wmw.sggw.pl/

8. Księgowość i Konsulting

Usługi dla biznesu oraz optymalizacja podatkowa podnosi konkurencyjność każdej firmy. Przedsiębiorstwa są w stanie sporo zapłacić za możliwość dużych oszczędności. Dlatego chętnie korzystają z firm z tak zwanej wielkiej czwórki. Ukończenie SGH z dobrym wynikiem jest dużym krokiem w kierunku możliwości podjęcia dobrze płatnej pracy.

9. Marketing i Public relations

Reklama jest dźwignią handlu. Firmy prześcigają się w technikach i sposobach prezentacji swoich produktów w jak najlepszym świetle oraz starają się dotrzeć do jak największej liczb klientów. Także rozwój rynku e-commerce wymusza stworzenie pozytywnego wizerunku marki. W tej roli odnajdą się osoby kreatywne, potrafiące przewidzieć długoterminowe potrzeby konsumentów i przywiązać ich to promowanej firmy.

10. Wojsko

Wszystkie kraje się zbroją. Od prawie 80 lat nie było ogólnoświatowego konfliktu zbrojnego, a interesy ekonomiczne zamożnych państw coraz bardziej kolidują ze sobą. Żołnierze, zarówno sztabowi jak i liniowi są coraz lepiej wynagradzani, wyposażeni i wyszkoleni. Mają także wysoką pozycję społeczną. Jeśli lubisz aktywność fizyczną, dreszczyk emocji i chcesz wykonywać pracę pełną przygód, to jest to dla Ciebie. Tutaj linki dla zainteresowanych. https://www.wojsko-polskie.pl/, https://www.wat.edu.pl/, https://www.law.mil.pl/index.php/pl/

11. Nauka

Coraz większa konkurencja na rynku pracy wymaga coraz lepszych kwalifikacji, które zdobywa się na studiach lub poprzez kursy doszkalające. Gdzie byśmy tej wiedzy nie poszukiwali to zawsze do jej przekazania potrzebny nam będzie nauczyciel. Oczywiście możemy przeczytać coś w książce lub w internecie, ale jeśli jest to temat nowy lub skomplikowany to bez wytłumaczenia przez nauczyciela się nie obędzie.

12. Freelancer

Jest to zawód stosunkowo nowy. Zaczął się rozwijać wraz z powstaniem Social Mediów. Najpierw trzeba zdobyć popularność swojego kanału lub profilu. Po zgromadzeniu odpowiedniej widowni firmy same proponują współpracę w zakresie promocji ich produktów czy usług. Można także przystąpić do programów partnerskich. Rozpoznawalni freelancerzy mogą liczyć na kwoty rzędu od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych za kampanię. Jednak na rynku zaczyna się robić tłoczno i w perspektywie kilku lat wynagrodzenia mogą ulec redukcji.

Mam nadzieję, że niniejszy artykuł pomoże Wam określić zawody przyszłości i odpowiedzieć na pytanie jaki wybrać zawód.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *