Jak skutecznie uczyć się języków obcych

Jak skutecznie uczyć się języków obcych

Aby skutecznie uczyć się języków obcych musimy wyeliminować monotonnie i zapewnić swojemu mózgowi stymulujące oraz zachęcające warunki. Nowe słowa i zasady gramatyczne najlepiej przyswajać przy równoczesnym wykorzystaniu wszystkich czterech metod porozumiewania się, czyli poprzez mówienie, słuchanie, czytanie i pisanie. Tyko wtedy stworzymy naturalne środowisko, które w szybkim czasie pomoże nam opanować obcy zbiór znaków i dźwięków, jakim jest język.

Skupienie uwagi

Problemy z koncentracją w dobie technologii opisuje dr Tim Bono, autor książki „When Likes Aren’t Enough”. Dobrym przykładem tego co naprawdę absorbuję naszą uwagę jest to, że przeciętny Brytyjczyk sprawdza swój telefon średnio 28 razy dziennie. Jak ważna jest koncentracja na bieżącym zadaniu wie chyba każdy z nas. Nie ma jednak jednego, idealnego sposobu na skupienie się, ale to co działa u większości ludzi, to wyeliminowanie bodźców rozpraszających uwagę. Stworzenie tak zwanej wolnej i higienicznej przestrzeni do pracy i nauki. Szerzej ten temat opisałem Tutaj.

Rutyna, wytrwałość i konsekwencja

W nauce nowego języka bardzo duże znaczenie ma regularność. Nawet darmowe aplikacje do nauki podkreślają i zarazem doceniają wagę codziennej nauki, poprzez nagradzanie studentów. Dla zmotywowania np. Duolingo każdego dnia wysyła przypomnienia o nowej lekcji, a wytrwałość swoich studentów nagradza dodatkowymi punktami.

Mapa skojarzeń i krytyczne myślenie

Profesor psychologii na Uniwersytecie Virginia Daniel Willingham doszedł do wniosku, że aby efektywnie uczyć się należy zainteresować się głębiej tematem i budować mapę skojarzeń dla danego słowa czy tematu. Ważne jest także krytyczne myślenie, zadawanie sobie pytań i szukanie na nie odpowiedzi. Oznacza to konieczność dokładniejszego zbadania kultury, zwyczajów czy kuchni danego kraju. Naturalne jest także to, że skojarzenia w pewnym momencie się wyczerpią, dlatego nie należy ograniczać się do jednej metody, a słowo „dywersyfikacja” nabiera tu dużego znaczenia.

Powtarzanie materiału

Z kolei John Dunlosky i Katherine A. Rawson z Kent State University podkreślają w swojej pracy szczególną wagę dwóch metod na poprawę przyswajania wiedzy. W swoim opracowaniu ukazują, że kluczowe są testy oraz powtarzanie materiału. Pierwsza metoda to rozwiązywanie testów. Pozwala to skupić się na najważniejszych elementach danego problemu, a sprawdzanie odpowiedzi, poprzez rozbudzenie ciekawości, dodatkowo ułatwia przyswajanie wiedzy. Druga metoda polega na podsumowaniu każdej lekcji po jej zakończeniu lub na początku kolejnej. Jednak dłuższy odstęp czasowy lepiej wpływa na zapamiętywanie.

Interwały i przeplatanie tematów

W pracy Henrego L. Roediger III i Mary A. Pyc z Washington University, St. Louis, MO, United States doceniono wagę rozłożenia nauki na etapy poprzez powtarzanie w czasie oraz dodatkowo przeplatanie tematów. Sprawia to, że nauka jest wolniejsza, ale jednocześnie skuteczniejsza i bardziej trwała. Polega to na nauce np. 5 min i kolejne 5 min odpoczynku, po czym wracamy do tematu. Albo z przeplataniem czyli częściowej nauki kilku tematów podczas jednej sesji.

Jak wyeliminować nudę i poprawić wydajność

Stosowanie różnych metod to nie tylko różnorodność, ale także forma zabawy i kreatywności wypierające nudę. Jak zauważa w swojej pracy “Research-Based Strategies to Ignite Student Learning: Insights from a Neurologist and Classroom Teacher” (ASCD, 2006) neurolog i pedagog Judy Willis, znudzenie nauką wpływa na brak efektów. Dlatego, aby nauka była owocna trzeba do niej podchodzić z entuzjazmem i ciekawością. Jest wiele metod na poznanie nowego języka. Można w tym celu wykorzystać czytanie książek i gazet, oglądanie filmów, słuchanie muzyki, fiszki, metodę Sita, metodę Callana, książki do nauki dla uczniów w szkołach, książki dostosowane poziomem do każdego ucznia np. oferowane w bibliotece British Council w Warszawie na Gocławiu, kursy online i stacjonarne, korepetycje z native speakerami. np. Preply. Dodatkowo język powinien nas otaczać ze wszystkich stron, tak jak jest to w przypadku nauki małych dzieci.

Praktyka

Najlepszą praktyką języka obcego jest rozmowa. W tym celu możemy zadzwonić na dowolną infolinię lub recepcję w danym kraju. Może to być bank, hotel, kino, uniwersytet czy dostawca internetu lub operator sieci komórkowej. Umożliwi nam to rozmowę z native speakerem za darmo i w dodatku w realnej sytuacji. W ten sposób pozbywamy się zahamowań i osłuchujemy z akcentem i prawidłową wymową. Jest to najlepsza forma praktycznej nauki języka. Szwecja kiedyś wprowadziła numer (+46 771 793 336 ), który losowo przekierowuje na telefon szwedzkiego mieszkańca. Mi niestety nie udało się połączyć. Także na uczelniach jest sporo okazji do kontaktów z osobami posługującymi się obcymi językach. Kolejnym świetnym rozwiązaniem jest skorzystanie z wymiany studenckiej w ramach programu Erasmus, lub podjęcie pracy w systemie „Work and Travel”.

Podsumowanie

Aby skutecznie uczyć się języków obcych należy korzystać ze wszystkich dostępnych metod. Ważne jest także przełamanie bariery strachu, tak aby jak najwięcej rozmawiać w danym języku. Nie należy zapominać o przyjaznym środowisku do nauki oraz spokoju, który znacząco wpłynie na poprawę przyswajania wiedzy.

Zdjęcie: jarmoluk / 1455 images

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *