Jaki silnik wybrać - benzyna czy diesel ?

Jaki silnik wybrać – benzyna czy diesel ?

Jeszcze nie tak dawno silniki wysokoprężne były rozwiązaniem wykorzystywanym głównie do samochodów ciężarowych i maszyn. Później niemieckie koncerny zaczęły lansować diesle jako środek na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska spalinami. Silniki wykorzystujące olej napędowy jako paliwo zawsze były oszczędniejsze poprzez lepszą sprawność – oznaczaną łacińskim symbolem η (eta). Silniki wysokoprężne osiągają sprawność na poziomie nawet 50%, kiedy benzynowe zaledwie 35% . Pomimo tego nie były chętnie nabywane przez osoby prywatne z uwagi na głośną pracę ( kojarzoną z traktorem) oraz słabe przyspieszenie. Silnik o zapłonie samoczynnym został skonstruowany przez Rudolfa Diesela, według patentu Jana Nadrowskiego w 1892 roku. Ale dylemat jaki silnik wybrać – benzyna czy diesel, powstał nieco później.

Nowa era silników diesla

Dzięki zastosowaniu turbin i kompresorów poprawiono dynamikę. Duży wpływ na polepszenie osiągów miało także podniesienie momentu obrotowego i zwiększenie stopnia sprężania. Z kolei charakterystyczny głośny klekot zmniejszono poprzez wprowadzenie nowoczesnych technik wtrysku paliwa. Dzięki tym wszystkim rozwiązaniom silniki wysokoprężne stały się nie tylko cichsze i szybsze, ale także jeszcze bardziej oszczędne. Niestety spowodowało to także podniesienie awaryjności poprzez zastosowanie nowych, skomplikowanych i zarazem zaawansowanych rozwiązań. Dlatego dzisiaj postaram się odpowiedzieć na pytanie „jaki silnik wybrać – benzyna czy diesel” i czy diesel faktycznie jest tańszy od benzyny.

Jaki silnik wybrać – benzyna czy diesel ?

Aby odpowiedzieć na pytanie „jaki silnik wybrać – benzyna czy diesel”, przed dokonaniem wyboru przede wszystkim należy zastanowić do czego potrzebny będzie nam samochód oraz jak długo chcemy go użytkować. Należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak ilość pokonywanych kilometrów oraz czy jeździmy po mieście czy może pokonujemy odległości w trasie. Znaczenie ma także czy planujemy zakup samochodu nowego, czy może z drugiej ręki.

Wybór silnika do samochodu używanego

Jak bezpiecznie kupić używany samochód pisałem tutaj i tutaj. Dzisiaj skupimy się na czymś innym, a mianowicie na bezpieczeństwie naszego portfela. Załóżmy, że kupimy samochód pięcioletni z przebiegiem 100000 km i będziemy użytkowali go przez kolejne 5 lat. Porównując popularnego Opla Insignię, o porównywalnej mocy i osiągach z silnikiem 1.6 CDTI (136 KM) oraz 1.8 (140 KM) z łatwością zauważamy, że diesel do pokonania 100 km potrzebuje średnio 2 litry paliwa mniej niż benzyna.

Roczny przebieg

Pokonując rocznie 20 000 km zyskujemy 400 litrów paliwa i tym samym w naszym portfelu zostaje około 1800 zł. Tak więc użytkując samochód z silnikiem wysokoprężnym na paliwie przez 5 lat zaoszczędzimy 9000 zł.

Cena samochodu

Jeśli chodzi o cenę zakupu używanego samochodu, to tutaj nie ma reguły. Zależy ona w dużej mierze od stanu technicznego oraz historii pojazdu. Kiedyś używane samochody z silnikami wysokoprężnymi były o kilka tysięcy droższe od swych odpowiedników napędzanych etyliną. Teraz ten trend się odwraca. Dzieje się tak za sprawą dużego nasycenia rynku samochodami z silnikami diesla oraz wysokimi kosztami napraw.

Awarie i naprawy

Należy pamiętać, że diesel z reguły jest bardziej awaryjny i przy samochodzie z przebiegiem powyżej 100000 km musimy brać pod uwagę ewentualną konieczność wymiany, naprawy lub regeneracji pewnych podzespołów. Głównymi bolączkami współczenych silników wysokoprężnych są: filtr cząstek stałych (około 1500 zł), koło dwumasowe (około 3000 zł), turbina (około 1000 zł), zawór EGR (około 600 zł) Najgorzej jeśli awarii ulegną wtryskiwacze bowiem cena za sztukę sięga 1500 zł.(poza ASO). Wymienione elementy to standardowe słabe punkty nowoczesnych samochodów z silnikami o zapłonie samoczynnym. Do tego mogą wystąpić jeszcze inne usterki eksploatacyjne. Ale z drugiej strony, te elementy wcale nie muszą ulec awarii, niemniej jednak w kalkulacji musimy je uwzględnić. Silniki benzynowe też nie są pozbawione wad i problemów. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że producenci stosują coraz bardziej zaawansowane rozwiązania, aby podwyższyć ich moc przy jednoczesnym zmniejszeniu pojemności. Pomimo tego awarie zdarzają się rzadziej, a ich naprawa nadal jest mniej kosztowna.

Wybór silnika do samochodu nowego

Porównując samochody nowe z gamy Opla np. Insignę, o podobnych parametrach zauważymy, że diesel jest droższy w zakupie o około 4000 zł. Porównując wydatki eksploatacyjne nie będziemy brali pod uwagę ewentualnych napraw, ponieważ samochód będzie objęty programem gwarancyjnym. Korzystając z klucza do obliczenia oszczędności wynikających z zapotrzebowania na paliwo zobaczymy, że wyższa cena za auto z silnikiem wysokoprężnym zwróci nam się już po niespełna pół roku użytkownia.

Dla kogo benzyniak będzie tańszy

Taką opcją powinny zainteresować się osoby planujące zakup samochodu używanego i jeżdżące głównie po mieście oraz pokonujące małe odległości. Tutaj granicą będzie przebieg do 12 000 km rocznie. Ponieważ silniki benzynowe szybko osiągają prawidłową temperaturę, mówiąc małe odległości mam także na myśli częste gaszenie samochodu. Należy przy tym nadmienić, że coraz częściej producenci oferują fabryczną instalacje gazową do silników benzynowych, co znacznie obniża koszty eksploatacji.

Dla kogo diesel będzie tańszy

Samochód z silnikiem wysokoprężnym powinny rozważyć osoby planujące zakup samochodu nowego. Oszczędności będą wynikały z niższego zużycia paliwa przy jednoczesnym braku ryzyka wynikającego z ewentualnych kosztów napraw (gwarancja). Należy pamiętać, że diesle lubią długie, jednostajne trasy i najlepiej czują się na autostradach. Dlatego przyniosą oszczędności osobom pokonującym duże ilości kilometrów w skali roku.

Podsumowanie

Tak więc na pytanie „jaki silnik wybrać – benzyna czy diesel”, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a dokonanie właściwego wyboru zależy od wielu czynników. Zakup samochodu z silnikiem dostosowanym do potrzeb użytkownika nie jest prosty i może być powodem wielu rozterek. Natomiast podjęcie właściwej decyzji zapewne korzystnie wpłynie na kondycję naszych finansów osobistych, szczególnie w kontekście powiększania oszczędności. Dlatego do analizy użyłem klucza, który w moim przekonaniu z powodzeniem pomoże każdemu, kto zastanawia się nad zakupem wymarzonego samochodu. Posłużenie się dla przykładu marką Opel, wynikało jedynie z jej popularności na polskich drogach.

Zdjęcie: andreas160578

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.