Czy na L4 w ciąży można jechać na wakacje

Czy na L4 w ciąży można jechać na wakacje

Ciąża to szczególny czas zarówno dla przyszłej mamy jak i dziecka. Wiele kobiet chciałoby w pełni wykorzystać te niepowtarzalne chwile. I tu powstaje zasadnicze pytanie, czy na L4 w ciąży można jechać na wakacje?

Kobiety w ciąży, decydując się na zwolnienie lekarskie, zazwyczaj nie wykazują typowych objawów chorobowych. Nie oznacza to jednak, że dobrze się czują. Jest to okres, w którym mogą występować przeróżne, często nieprzyjemne dolegliwości. Dlatego wielu kobietom trudno jest wykonywać obowiązki związane z zajmowanym stanowiskiem w pracy. Często nawet codzienne domowe czynności mogą stanowić nie lada wyzwanie. Pomimo tego, w większości przypadków nie jest to stan, który wymagałby ciągłego leżenia w łóżku. Co więcej, stałe przebywanie w domu nie jest nawet wskazane. Za to na pewno czyste i świeże powietrze oraz umiarkowana aktywność fizyczna pozytywnie wpływają na kondycję zarówno kobiety, jak i płodu. Ale czy wakacje w ciąży, na zwolnieniu lekarskim L4 są dozwolone ? Dzisiaj, w prosty sposób, postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Czy na L4 w ciąży można jechać na wakacje – orzecznictwo

Z orzecznictwa sądowego wynika, że za wykorzystanie zwolnienia od pracy niezgodnie z jego celem można uznać między innymi nieprzestrzeganie wskazań lekarskich dotyczących nakazu leżenia w łóżku, podejmowanie niektórych prac domowych, jak również prac w ogrodzie lub gospodarstwie rolnym, czy też uczestnictwo w różnego rodzaju zajęciach dokształcających, na przykład kursach językowych. Jak wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 12 listopada 2002 r. (III AUa 3189/01), “adnotacja na zwolnieniu lekarskim o treści: “pacjent może chodzić” nie usprawiedliwia wykonywania pracy przez pracownika, którego taka adnotacja dotyczy. Taki zapis upoważnia go jedynie do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego. Np. poruszanie się po mieszkaniu, udanie się na zabieg czy kontrolę lekarską.”

Podczas zwolnienia lekarskiego zabronione jest również wykonywanie wszelkiego rodzaju pracy zarobkowej.

Czy wyjazd na wakacje oznacza, że pracownik źle wykorzystuje zwolnienie?

Nie, o ile pracownik nie będzie wtedy podejmował czynności, które mogłyby przeszkodzić w jego powrocie do zdrowia. Wyjazd w ciąży jest zatem możliwy. Należy przy tym pamiętać, że nie może on przekreślić celu, w jakim zaświadczenie lekarskie zostało wystawione. W okresie tzw. L4 pracownik nie powinien bowiem podejmować czynności, które mogłyby zniweczyć powód zwolnienia, tj. powrót do zdrowia, poprzez narażanie się na czynniki temu niesprzyjające.

Jeżeli jednak pracownik wyjedzie na urlop i podczas pobytu nie będzie podejmować aktywności, które mogłyby skomplikować jego sytuację zdrowotną, to ZUS nie powinien podważyć wydanego zwolnienia lekarskiego, czy też zakwestionować faktu, że pracownik błędnie został zakwalifikowany przez lekarza do zwolnienia.

Wizyta u lekarza

Lekarz może wystawić ciężarnej kobiecie zaświadczenie, że nie widzi przeciwwskazań do wyjazdu lub zaleca odpoczynek w określonych warunkach. Dodatkowy argument przemawiający za potrzebą wyjazdu stanowi zwiększone zapotrzebowanie na jod w okresie ciąży, a jak wiemy, najwięcej tego pierwiastka jest właśnie nad Morzem Bałtyckim.

Przejdę teraz do tego, co najbardziej interesuje wszystkich korzystających ze zwolnień lekarskich, czyli do kontroli ZUS L4. Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich polega na ustaleniu dwóch faktów.

  1. Czy ubezpieczony nie wykonuje pracy zarobkowej
  2. Czy ubezpieczony nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem

Zatem pobyt kobiety ciężarnej np. nad morzem nie wybiega poza ramy prawne ustanowione w celu prawidłowej realizacji zwolnienia lekarskiego. Kobieta w ciąży na wakacjach, raczej nie będzie wykonywała żadnej pracy zarobkowej. Natomiast relaks nad morzem bezspornie prowadzi do poprawy kondycji fizycznej, jak również psychicznej. To z kolei jest najszybszą drogą powrotu do zdrowia i pełni sił witalnych.

Czy jechać na wakacje na L4 w ciąży – podsumowanie

Tak więc teoretycznie można uznać, że kobieta w ciąży ma prawo wykorzystać L4 do odpoczynku np. nad morzem. Jednak w praktyce – jak wiemy – interpretacja jest często dowolna i wybiórcza. Dodatkowo każdy urzędnik inaczej pojmuje przepisy prawa. Dlatego zawsze istnieje małe ryzyko wstrzymania świadczeń oraz nakazu zwrotu otrzymanych środków. Należy zatem brać pod uwagę taką ewentualność, jednak trzeba przy tym pamiętać, że zdrowie jest najważniejsze. A dlaczego (z uwagi na zdrowie) kobiety w ciąży powinny spędzać wakacje właśnie nad morzem, opisałem Tutaj.

One comment on “Czy na L4 w ciąży można jechać na wakacje

  • czy gdy przestane jesc slodycze to schudne , Direct link to comment

    Artykuł był bardzo interesujący i pomocny. Dobrze, że omówiono temat możliwości podróżowania na L4 w ciąży. Cieszę się, że dostarczono jasne i przystępne informacje na ten temat. Dzięki temu tekstowi mogę lepiej zrozumieć swoje prawa i odpowiednio zaplanować swój urlop. Jestem wdzięczny za ten artykuł!

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *