Jak przedłużyć swoje życie

Jak przedłużyć swoje życie

Nie ma znaczenia czy rozmawiamy o komarach, jeleniach, delfinach czy ludziach. Wszystkie żywe istoty dążą do tego, aby jak najdłużej pozostać na tej pięknej planecie, jaką niewątpliwie jest Ziemia. Postęp w zakresie medycyny, dietetyki, propagowanie zdrowego stylu życia, ograniczenie używek oraz coraz większa świadomość społeczna zagrożeń zdrowotnych przynoszą rezultaty w postaci coraz dłuższego życia. Niestety z każdym kolejnym dniem i tak zbliżamy się do nieuchronnego końca egzystencji. Odpowiada za to nasza fizjologia. Z biegiem czasu nasze organizmy zatracają zdolność do regeneracji. Proces ten potocznie nazywamy “starzeniem się” i jeszcze nikomu nie udało się go odwrócić. Jest jednak coś co możemy zrobić, aby wydawało nam się, że żyjemy znacznie dłużej i w ten sposób przedłużyć swoje życie.

Pamiętacie szkołę podstawową ?

Niekończące się dni, tygodnie, lata. Każdy chciał jak najszybciej dobrnąć do ostatniej klasy, ale końca nie było nawet widać na horyzoncie. Cofając się pamięcią do tamtych lat, zapewne wielu z nas kojarzy ten okres jako bardzo długi etap życia. Podobnie było ze szkołą średnią. Jednak im jesteśmy starsi wydaje nam się, że czas płynie szybciej.

Zastanawialiście się dlaczego tak jest ?

W 2005 roku na Uniwersytecie w Monachium naukowcy przebadali 499 osób w wieku od 14 do 94 lat. Okazało się, że osoby starsze czuły, że dekady upływają im dużo szybciej. Trend ten wzmagał się już od 40 roku życia. Czterdziestolatkom wydawało się, że okres dzieciństwa był bardzo długi, natomiast ostatnie lata upłynęły w mgnieniu oka.

Jak przedłużyć swoje życie – ogranicz rutynę

Główny powód takiego stanu rzeczy to rutyna. W dzieciństwie codziennie poznajemy świat, codziennie uczymy się czegoś nowego. Wszystko jest ciekawe, nowe, zastanawiające. Nieustannie napotykamy na rzeczy i zdarzenia, które wzbudzają ciekawość i wymagają naszej uwagi. Niestety w życiu dorosłym przeważa rutyna. Praca, dom, wakacje. Tak upływa czas większości dorosłych osób.

Jak przedłużyć swoje życie – Czas na zmiany !

Dlatego czas to zmienić. Przecież nie chcesz się obudzić w wieku 40 lat i powiedzieć „ kurcze, przecież wczoraj miałem/miałam dwadzieścia lat”. A nawet jak już się tak stało, to nie pozwól, aby kolejne 20 lat upłynęło w jednej sekundzie. Tak więc co zrobić, aby nasze życie wydawało się dłuższe, aby nie przemykało w ułamkach sekund ?

Jak przedłużyć swoje życie

Jeśli chcemy przedłużyć swoje życie musimy sprawić, aby nasz mózg cały czas pracował. I nie chodzi o to, żeby pracownik umysłowy podjął drugi etat. Nie, to mają być pozytywne doświadczenia. Tak jak to było w dzieciństwie, tak samo w życiu dorosłym cały czas powinniśmy podejmować nowe wyzwania, uczyć się czegoś nowego, odkrywać nowe miejsca. Idealnym okresem do rozpoczęcia nowej przygody są z oczywistych względów wakacje. Zamiast jechać na działkę, czy kolejny urlop nad morzem, gdzie życie toczy się pomiędzy plażą, hotelem i wieczorną imprezą, spróbuj czegoś nowego. Zabierz swoją drugą połówkę na romantyczny weekend, opłyń żaglówką jeziora mazurskie, objedź camperem (albo rowerem) najdalsze zakątki Polski (czy nawet Europy), zdobądź najwyższe górskie szczyty. Jeśli lubisz jeść, wyrusz w kulinarną podróż w poszukiwaniu nowych smaków. Możliwości jest całe mnóstwo.

Wypełnij każdy swój dzień

Niestety ilość dni urlopowych jest zazwyczaj ograniczona. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest spontaniczność w życiu codziennym. Siedzenie przed telewizorem, czy YouTubem zamień na podróże weekendowe, kółka taneczne, szermierkę albo koszykówkę. Wybór aktywności zależy od Twoich zainteresowań. Jednak każda spontaniczność w znaczący sposób zastąpi rutynę ciekawymi doświadczeniami. Gotowanie nowych potraw, poznawanie nowych ludzi, odkrywanie nowych zakątków Twojego miasta, wyjścia do teatru, kina, operetki (czy już poważniej do opery) zapełnią czas nowymi doznaniami. Po takim aktywnym, wypełnionym nowościami tygodniu nie uwierzysz, że udało się tego wszystkiego dokonać w zaledwie 7 dni. Wspomnienie będzie całą wiecznością, a przecież właśnie rozpoczyna się kolejny tydzień.

Zbawienna natura

Innym efektywnym sposobem oszukania mózgu tak, aby przedłużyć swoje życie jest spędzanie czasu na łonie natury. Badania pokazują, że spacer w lesie wydaje się znacznie dłuższy, niż ten sam czas spędzony chodząc po mieście. Wynika to w dużej mierze z relaksującego wpływu przyrody. Dlatego świetnym rozwiązaniem są piesze lub rowerowe wycieczki poza miasto. Można także spróbować przejechać Maraton Północ – Południe czy inną tego typu imprezę. Jest w czym wybierać.

Jak przedłużyć swoje życie – podsumowanie

Wypełnienie każdej minuty wolnego czasu samo w sobie nie przedłuży nam życia, lecz na tyle oszuka nasz mózg, że myśl o przeszłości będzie wiecznością. Dekady przestaną być jedynie ułamkiem chwili, a mnogość wspomnień znacząco spowolni odczucie upływającego czasu. To z kolei wpłynie na większe poczucie szczęścia i na nowo wytworzy w nas sposób postrzegania świata oczami ciekawości.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.