Zarobki w Legii Cudzoziemskiej

Zarobki w Legii Cudzoziemskiej

Legia Cudzoziemska przyciąga każdego dnia wielu młodych ludzi. Jedni szukają przygody i adrenaliny, inni azylu, a kolejni chcą nauczyć się francuskiego, poprawić kondycję i jeszcze przy tym zarobić. Dlatego dzisiaj sprawdzimy jakie są zarobki w Legii Cudzoziemskiej i na czym polega magia bycia legionistą.

Jak dostać się do Legii Cudzoziemskiej

Wymagania administracyjne

Dla obywateli z państw Unii Europejskiej bądź ze strefy Schengen wymagany jest jedynie ważny dowód osobisty lub paszport. Dodatkowo należy umieć pisać i czytać w swoim ojczystym języku oraz być w przedziale wiekowym pomiędzy 17.5 a 39.5 lat. Punkty rekrutacyjne znajdują się na terenie Francji. Dwa położone najbliżej polskiej granicy to Lille oraz Strasbourg.

Wymagania medyczne

Podstawowym warunkiem jest posiadanie minimum 40% uzębienia. Wynika to z faktu, że żołnierz musi być dobrze odżywiony, a często bywa tak, że nie ma zbyt wiele czasu na posiłek. W przypadku problemów ze wzrokiem należy mieć ze sobą okulary.

Przykładowe medyczne przyczyny niezdolności do służby to: całkowity brak formy, przewlekła choroba aktualnie aktywna i/lub w trakcie leczenia np. gruźlica, zapalenie wątroby, nowotwór, HIV, cukrzyca, choroba psychiczna, zbyt słaby wzrok, zbyt słaby słuch, zmiany łąkotki, całkowita utrata palca, wiotkość kolana, nawracające zwichnięcia rzepki, operowana przepuklina z następstwami.

Podsumowując, w dniu przybycia do punktu rekrutacyjnego należy być na tyle zdrowym, aby móc podejść do testów sprawności fizycznej. Podczas testów trzeba wykazać się taką sprawnością i zdrowiem, by być w stanie służyć bez ograniczeń w dowolnym miejscu na świecie i przy każdej pogodzie. Dodatkowo wymagany jest wskaźnik masy ciała między 18 a 30 kg / m² (BMI = waga / wzrost²). Np. wskaźnik masy ciała mężczyzny mierzącego 1,75 m i ważącego 72 kg BMI = 72kg / (1,75m * 1,75m) = 23,5 kg / m². Zaleceniem jest też umiejętność przepłynięcia minimum 25 m.

Wymagania fizyczne nie są najważniejsze podczas procesu rekrutacji. Legia wychodzi z założenia, że kondycję zawsze można poprawić poprzez trening. Dużo większą uwagę przywiązuje się do silnej psychiki i hartu ducha. Aby jednak przygotować się kondycyjnie polecam kanał na YT prowadzony przez legionistę majora Géralda Michiara oraz filmy zamieszczane przez Legię.

Życie legionisty

Pierwszy kontrakt trwa 5 lat. Po jego zakończeniu legionista może zdecydować się na kontynuowanie kariery poprzez kolejne umowy. Czas ich trwania waha się od 6 miesięcy do 5 lat. Życie legionisty nie odbiega znacząco od życia każdego innego żołnierza. Różnica polega jedynie na wzmożonej aktywności militarnej i częstotliwości wyjazdów w skonfliktowane rejony. Jednym z podstawowych zadań Legii Cudzoziemskiej jest bowiem ochrona zamorskich interesów Francji. A jest o co dbać, ponieważ Francja jak wszystkie postkolonialne potęgi, nadal czerpie ogromne zyski ze swoich byłych terytoriów.

Szkolenia w warunkach pustynnych odbywają się w Dżibuti w Afryce, natomiast treningi „jak przeżyć w dżungli” w Gujanie Francuskiej. Tak więc życie legionisty to częste wyjazdy, treningi, walki, a po służbie hulanki. Warto także pamiętać, że Legia jako elitarna formacja dysponuje najnowocześniejszym sprzętem i uzbrojeniem – lepszym, niż pozostałe jednostki armii francuskiej.

Ucieczka do Legii przed prawem

Kiedyś Legia była postrzegana jako azyl dla osób ściganych przez prawo. Dzisiaj – pomimo próby zmiany tego wizerunku – nadal osoby poszukiwane przez organy ścigania mają szansę na rozpoczęcie nowego życia, nakładając na głowę czapkę nie witkę w postaci białego Kepi. Z założenia kandydaci na przyszłych legionistów nie powinni być ścigani, czy skazani za poważne przestępstwa. Lecz jeśli podczas rekrutacji osoba nie widnieje w bazie Interpolu lub w Systemie Informacji Schengen to później nie ma raczej możliwości, aby kryminalna przeszłość została w jakiś sposób wykryta. Dodatkowo należy mieć na względzie, że Legia nie wydaje swoich żołnierzy. Tak więc nawet jeśli w czasie pełnienia służby okazałoby się, że osoba skłamała podczas rekrutacji odnośnie problemów z prawem, to poniesie jedynie karę dyscyplinarną – która de facto będzie raczej surowa. Po trzech latach pełnienia służby można ubiegać się o francuskie obywatelstwo.

Zarobki w Legii Cudzoziemskiej

Zarobki w Legii Cudzoziemskiej zależą w dużej mierze od stopnia oraz czasu pełnienia służby. Podstawowa pensja na dzień dzisiejszy wynosi 1380 € netto miesięcznie przez pierwsze lata jako legionista, aż do stopnia kaprala (tj. od 2 do 4 lat). Warto jednak pamiętać, że ubrania, jedzenie i zakwaterowanie są darmowe. Święta wolne od służby to aż 45 dni w roku. Poza tym do pensji trzeba doliczyć różne premie oraz dodatki np. szkolenie poza terytorium Francji, premię dla skoczków spadochronowych (pułk spadochronowy).

Poniższa tabela przedstawia wynagrodzenia netto z 2010 roku. Obecnie należy dodać od około 8 do 10%.

StopieńCzas służby1°RE2°REP *3°REI **Misje zagraniczne ***
Legionista10 miesięcy1205 €1460 €1433 €3567 €
Kapral3 lata1226 €1480 €1452 €3626 €
Starszy Kapral10 lat1303 €1607 €1600 €3939 €
Sierżant7 lat1351 €1648 €1650 €3929 €
Starszy Sierżant10 lat1779 €2095 €1945 €4186 €
Adiutant17 lat2007 €2140 €2180 €4748 €
Starszy Adiutant21 lat2078 €2427 €2477 €4818 €
Zarobki w Legii Cudzoziemskiej
  • * Bonus spadochronowy
  • ** Dodatek za wyjazdy – na terytoriach Francji
  • *** Zagraniczne misje – poza terytoria Francji

Na znacznie wyższe wynagrodzenia mogą liczyć oficerowie oraz generałowie.

Źródła:

https://www.gouvernement.fr/le-ministere-des-armees

https://www.legion-recrute.com/en

http://foreignlegion.info/

https://www.pole-emploi.fr/accueil/

Obrazek: Facebook

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.