Najlepsi pracodawcy - wielka czwórka

Najlepsi pracodawcy – wielka czwórka

Wielka czwórka to określenie czterech największych firmy zajmujących się audytem finansowym. Są one postrzegane jako najlepsi pracodawcy, a praca dla nich wiąże się z dużym prestiżem społecznym. Do wielkiej czwórki należą:

Obszary działania wielkiej czwórki

Praca dla wielkiej czwórki jest marzeniem nie jednego studenta ekonomii. Mogłoby się wydawać, że jeżeli są to przedsiębiorstwa z sektora audytu i księgowości to zatrudnienie w nich znajdą głównie ekonomiści. Przez lata działalności rynkowej firmy te poszerzały swoją ofertę i wykształciły w swoich strukturach wszystkie działy, tak aby zapewnić kompleksowe usługi dla biznesu. Dlatego w chwili obecnej nie tylko ukończenie Szkoły Głównej Handlowej z dobrym wynikiem otwiera możliwości zatrudnienia. Oferta specjalizacji branżowych jest bardzo szeroka i obejmuje takie sektory jak :

 • Administracja i Sektor Publiczny
 • Dobra konsumenckie
 • Energetyka, Surowce i Przemysł
 • Life Sciences i ochrona zdrowia
 • Sektor finansowy w tym nieruchomości, ubezpieczenia i inwestycje
 • Technologie, media i telekomunikacja
 • Motoryzacja

Usługi oferowane przez wielką czwórkę

Usługi dla biznesu oferowane przez wielką czwórkę są bardzo zróżnicowane i jednocześnie kompleksowo realizują potrzeby rynkowe. Należą do nich: księgowości i audyt, konsulting, doradztwo prawne, doradztwo podatkowe, zarządzanie ryzykiem, wdrażanie nowych technologii. Z tak bogatą ofertą świadczonych usług każdy znajdzie interesujący obszar działania, w którym będzie mógł realizować swoją indywidualną ścieżkę kariery zawodowej.

Praca dla prawników

Krajowe i międzynarodowe organizacje w każdej dziedzinie swojej działalności potrzebują prawników, którzy będą czuwać nad kwestiami prawnymi związanymi z prowadzeniem bieżącej działalności, a także dostarczać rozwiązania dla przyszłych projektów. Możliwości zatrudnienia obejmują takie działy jak:

 • Prawo pracy
 • Finanse i bankowość
 • Prawo energetyczne
 • Fuzje i przejęcia
 • Prawo konkurencji
 • Nieruchomości
 • Prawo korporacyjne i reorganizacje
 • Doradztwo restrukturyzacyjne i upadłościowe
 • Prawo własności intelektualnej i nowych technologii
 • Ochrona danych osobowych
 • Prawo rynku kapitałowego
 • Postępowania sądowe
 • Pomoc publiczna
 • Zamówienia publiczne

Praca w konsultingu

Słowo konsulting pochodzi z języka angielskiego i oznacza doradztwo. To dziedzina zarządzania, zajmująca się doradztwem dla podmiotów gospodarczych i organizacji. Usługi konsultingowe są bardzo różnorodne i obejmują działania restrukturyzacje, finansowe, projektowe, prawne, a także rozwiazania informatyczne. Do zadań osoby zatrudnionej na stanowisku konsultanta będzie należało doradztwo w zakresie strategi, działań operacyjnych, IT, podatków, finansów, zarządzania zasobami ludzkimi czy marketingu i PR. Konsultacji wspierają swoich klientów zapewniając kompleksową pomoc w opracowaniu pomysłu i modelu działalności, dopasowanego do przyszłych wyzwań, z wykorzystaniem najnowszych technologii. Konsultanci mają bezpośredni kontakt z klientami, a ich praca wiąże się z częstymi wyjazdami służbowymi. Pracodawcy jednak doceniają to poprzez wysokie wynagrodzienia.

Praca dla doradców podatkowych

Doradztwo podatkowe to skomplikowany i złożony proces. Oprócz aspektów prawnych obejmuje najważniejsze cele z punktu widzenia działalności gospodarczej, a więc powiększania zysków. Doradca podatkowy udziela porad w zakresie akcyzy, Vat, Cit, cen transferowych, ceł, kontroli obrotu towarami, outsourcingu, rozliczania pracowników delegowanych, wyboru narzędzi informatycznych dla optymalizacji rozliczeń podatkowych, zwolnień podatkowych w Specjalnych Strefach Ekonomicznych, systemu ulg i dotacji dla działalności badawczej i rozwojowej oraz dla firm z sektora przemysłu i usług. Doradca podatkowy asystuje przy planowaniu restrukturyzacji przedsiębiorstw oraz opracowuje rozwiązania podatkowe dopasowane do rodzaju prowadzonej działalności. Doradza także w zakresie podatków od nieruchomości.

Praca w dziale Audit&Assurance oraz w dziale księgowości

Osoba zatrudniona w dziale Audit&Assurance bada sprawozdania finansowe firm i w ten sposób stwarza grunt dla realizacji przyszłych ich planów. Wykorzystuje od tego dane oraz wiodące na świecie technologie, aby dać organizacjom i ich interesariuszom jasny obraz ich wyników i ryzyka. Dział księgowości odpowiada za prowadzenie ksiąg rachunkowych i sprawozdawczości finansowej, przygotowywanie rozliczeń podatkowych i deklaracji podatkowych, prowadzenie administracji płacowej, prowadzenie administracji kadr.

Pracownicy tego działu mają zazwyczaj ukończone studia wyższe na kierunku rachunkowość.

Praca w dziele IT

Tutaj znajdą swoje miejsce wszyscy specjaliści z szeroko rozumianego rynku usług informatycznych. Zarówno front-endowcy jak i back-endowcy oraz osoby zarządzające bazami danych czy administratorzy sieci, doradcy IT, specjaliści od rozwiązań chmurowych. Dzisiaj nie ma biznesu bez technologi informatycznych a pracownicy tego działu stanowią niezbędny element wsparcia dla swoich kolegów z innych obszarów działalności firmy.

Podsumowanie

Pracę dla wielkiej czwórki najlepiej zacząć jeszcze na studiach. Pracodawcy lubią zatrudniać otwarte umysły i inwestują w swoich pracowników oferując cały szereg szkoleń. Podejmując pracę w czasie nauki można dodatkowo zweryfikować swoje oczekiwania względem przyszłego zawodu. Zapoznanie się z działaniem firmy pomoże wybrać odpowiednią specjalizację, zgodną z zainteresowaniami. Wielka czwórka oferuje także ponadprzeciętne możliwości zarobkowe. Dodatkowym atutem jest struktura korporacyjna, która zapewnia transparentną i stabilną ścieżkę kariery i awansu. Jeśli interesują was pracodawcy z wielkiej czwórki, to już w szkole średniej należy pamietać, że firmy te preferują studentów renomowanych uczelni. Dlatego warto przyłożyć się do nauki, aby w przyszłości móc zając wysoką pozycje na drabinie płacowej oraz w strukturze społecznej.

Zachęcam także do przeczytania artykułu o tym jak poprawić koncentrację, który znajdziecie tutaj.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.